Բաշար Ասադն ասել է, որ ISIS-ին աջակցում է Թուրքիայի նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աջակցում է «Իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորմանը:
Foreign Affairs ամսագրին տված հարցազրույցում Բաշար Ասադն ասել է, որ Սիրիայում պատերազմող գրոհայիններն «անընդհատ օգնություն են ստանում եւ ապահովվում մեծ մասամբ Թուրքիայի կողմից»:
Ներկայացնում ենք հատված հարցազրույցից.
- Դուք մեղադրում եք այդ հարցում անձամբ Էրդողանի՞ն: Չէ՞ որ այդ մարդու հետ Դուք ժամանակին բավական լավ հարաբերություններ ունեիք:
- Այո: Քանի որ նա «Մուսուլման եղբայրներ»-ի գաղափարախոսության կողմնակիցն է, իսկ այդ կազմակերպությունը «Ալ Քաիդա»-ի հիմքն է կազմում: Դա առաջին իսլամական քաղաքական կազմակերպությունն էր, որը 20-րդ դարի սկզբում հանդես էր գալիս որպես բռնի, դաժան եւ քաղաքական իսլամի կողմնակից: Էրդողանը հաստատակամորեն կիսում է այդ գաղափարախոսությունը եւ անսասանորեն հավատում այդ արժեքներին: Նա շատ ֆանատիկ է, դրա համար էլ մինչ այժմ աջակցում է ISIS-ին: Նա անձնական պատասխանատվություն է կրում տեղի ունեցածի համար:

Башар Ассад заявил, что президент Турции поддерживает ISIS
Ереван/Медиамакс/. Президент Сирии Башар Ассад заявил, что его турецкий коллега Реджеп Тайип Эрдоган поддерживает группировку ISIS (Исламское государство).
Башар Ассад сказал в интервью журналу Foreign Affairs, что воююшие в Сирии боевики «безостановочно получают помощь и обеспечение, главным образом из Турции».
Представляем отрывок из интервью:
- Обвиняете ли вы в этом лично Эрдогана? Ведь с этим человеком у Вас были когда-то довольно неплохие отношения.
- Да. Потому что он приверженец идеологии «Братьев-мусульман», а эта организация составляет основу «Аль-Каиды». Это была первая политическая исламская организация, выступавшая в начале 20-го века за насильственный и жестокий политический ислам. Эрдоган твердо придерживается этой идеологии и непоколебимо верит в эти ценности. Он очень фанатичен и поэтому до сих пор поддерживает ИГИЛ. Он несет личную ответственность за произошедшее.