Վրացի փորձագետը առաջարկում է Հայաստանը ներգրավել տարածաշրջանային նախագծերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային հարցերի վրացի փորձագետ, Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոյի նախկին խորհրդական Իրակլի Գոգավան հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է Հայաստանը ներգրավել տարածաշրջանային նախագծերում:
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, մեկնաբանելով Վրաստանի կառավարության կողմից Վրացական երկաթգծի բաժնետոմսերի 25 տոկոսը վաճառելու հնարավորությունը «Կիվիրիս պալիտրա» թերթին տված հարցազրույցում, Իրակլի Գոգավան ասել է.
«Շուկայական տնտեսության պայմաններում կարեւոր չէ՝ Ռուսաստանը կգնի այդ 25 տոկոսը, թե Սվազիլենդը: Գլխավորը՝ պետության կողմից երկաթգծի նկատմամբ վերահսկողության պահպանումն է, կամ էլ բաժնետոմսերի առնվազն 51 տոկոսը: Իսկ եթե դա կապված է աբխազական հատվածի պահպանման հետ, ապա ես ողջունում եմ այն: Ժամանակն է, որպեսզի Վրաստանի քաղաքական գործիչները հաշվիչներ վերցնեն ու բոլոր որոշումներն ընդունեն՝ ելնելով տնտեսական շահավետության տեսանկյունից»:
«Աբխազիայով անցնող երկաթգծի բացումը Վրաստանին տարեկան կբերի առնվազն 300 մլն դոլարի եկամուտ»,- հայտարարել է Իրակլի Գոգավան:
«Իհարկե, Ադրբեջանը ծափահարություններով չի ընդունի Հայաստանի ու Ռուսաստանի միացումն այդ ճանապարհի միջոցով, ուստի Վրաստանը չպետք է թույլ տա, որպեսզի այդ ուղիով Ռուսաստանից ռազմական բեռներ տեղափոխվեն», - հավելել է նա:
Փորձագետի կարծիքով, բացի աբխազական հատվածից «հետաքրքիր կլինեին Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան գազատարի, ինչպես նաեւ Ադլեր-Թբիլիսի-Երեւան-Թավրիզ երկաթգծի նախագծերը»:
«Ռացիոնալ մոտեցման դեպքում դա կգրավի Թուրքմենիային, Պակիստանին, Հնդկաստանին ու Իրաքին՝ Եվրոպա եւ հետ բեռների տեղափոխման տեսակետից, ինչպես նաեւ կմեծացնի Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը մեր տարածաշրջանի կայունության հարցում», - ասել է Գոգավան:

Грузинский эксперт предлагает вовлечь Армению в региональные проекты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Грузинский эксперт по международным вопросам Ираклий Гогава, бывший советник экс-президента Украины Виктора Ющенко, заявил о необходимости вовлечения Армении в региональные проекты.
Как сообщает собкор Медиамакс, комментируя в интервью газете «Квирис палитра», возможность продажи правительством Грузии 25 процентов акций Грузинской железной дороги, Ираклий Гогава сказал:
«Россия купит эти 25 процентов или Свазиленд - неважно в условиях рыночной экономики, главное, что сохранится контроль государства над железной дорогой, или как минимум 51 процент акций. Если же это связано с восстановлением абхазского участка, я это приветствую. Настало время, чтобы грузинские политики взяли в руки калькуляторы и принимали все решения с учетом экономической выгоды».
«Открытие железной дороги через Абхазию принесет Грузии минимум 300 млн долларов доходов в год», - заявил Ираклий Гогава.
«Конечно, Азербайджан не встретит овациями соединение по этой железной дороге России и Армении, поэтому Грузия не должна допустить перемещения по этому пути российских военных грузов»,- добавил он.
Как считает эксперт, кроме абхазского участка, «были бы интересными проект газопровода Иран-Армения-Грузия- Россия и железнодорожная ось Адлер-Тбилиси-Ереван-Тебриз».
«При рациональном подходе это привлечет Туркмению, Пакистан, Индию и Ирак для перевозки грузов в Европу и обратно, а также увеличит интерес России к стабильности в нашем регионе», - сказал Гогава.