Վրացի փորձագետը առաջարկում է Հայաստանը ներգրավել տարածաշրջանային նախագծերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային հարցերի վրացի փորձագետ, Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոյի նախկին խորհրդական Իրակլի Գոգավան հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է Հայաստանը ներգրավել տարածաշրջանային նախագծերում:
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, մեկնաբանելով Վրաստանի կառավարության կողմից Վրացական երկաթգծի բաժնետոմսերի 25 տոկոսը վաճառելու հնարավորությունը «Կիվիրիս պալիտրա» թերթին տված հարցազրույցում, Իրակլի Գոգավան ասել է.
«Շուկայական տնտեսության պայմաններում կարեւոր չէ՝ Ռուսաստանը կգնի այդ 25 տոկոսը, թե Սվազիլենդը: Գլխավորը՝ պետության կողմից երկաթգծի նկատմամբ վերահսկողության պահպանումն է, կամ էլ բաժնետոմսերի առնվազն 51 տոկոսը: Իսկ եթե դա կապված է աբխազական հատվածի պահպանման հետ, ապա ես ողջունում եմ այն: Ժամանակն է, որպեսզի Վրաստանի քաղաքական գործիչները հաշվիչներ վերցնեն ու բոլոր որոշումներն ընդունեն՝ ելնելով տնտեսական շահավետության տեսանկյունից»:
«Աբխազիայով անցնող երկաթգծի բացումը Վրաստանին տարեկան կբերի առնվազն 300 մլն դոլարի եկամուտ»,- հայտարարել է Իրակլի Գոգավան:
«Իհարկե, Ադրբեջանը ծափահարություններով չի ընդունի Հայաստանի ու Ռուսաստանի միացումն այդ ճանապարհի միջոցով, ուստի Վրաստանը չպետք է թույլ տա, որպեսզի այդ ուղիով Ռուսաստանից ռազմական բեռներ տեղափոխվեն», - հավելել է նա:
Փորձագետի կարծիքով, բացի աբխազական հատվածից «հետաքրքիր կլինեին Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան գազատարի, ինչպես նաեւ Ադլեր-Թբիլիսի-Երեւան-Թավրիզ երկաթգծի նախագծերը»:
«Ռացիոնալ մոտեցման դեպքում դա կգրավի Թուրքմենիային, Պակիստանին, Հնդկաստանին ու Իրաքին՝ Եվրոպա եւ հետ բեռների տեղափոխման տեսակետից, ինչպես նաեւ կմեծացնի Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը մեր տարածաշրջանի կայունության հարցում», - ասել է Գոգավան:

Georgian expert offers to involve Armenia in regional projects - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Irakli Gogava, Georgian international relations expert and former advisor to ex-President of Ukraine Viktor Yushchenko, stated that Armenia needs to be involved in regional projects.
Mediamax’s own correspondent reports that commenting on the possibility of Georgian government’s selling of 25% of Georgian Railway shares, Irakli Gogava said in his interview to “Kviris Palitra” newspaper:
“In the market economy, it doesn’t matter whether Russia or Swaziland will buy the 25%. What is most important is that the government will retain the control over the railway or at least over 51% shares. I’m welcoming it if it’s linked to the resumption of the Abkhazian sector. It’s time for the Georgian politicians to grab calculators and make all the decision taking into account economic benefits”.
“The opening of railway through Abkhazia will bring at least USD300mln annual revenue to Georgia”, stated Irakly Gogava.
“Of course, Russia-Armenia link through the railway won’t be received by Azerbaijan with great ovations, which is why Georgia shouldn’t let transportation of Russian military cargoes through this road”, he added.
The expert thinks that besides the Abkhazian sector, “Iran-Armenia-Georgia-Russia and Adler-Tbilisi-Yerevan-Tabriz railway axis were also interesting projects”.
“If rationally tackled, it will attract Turkmenistan, Pakistan, India and Iraq to transport cargoes to Europe and backwards and will also enhance Russia’s interest in stability in the region”, said Gogava.