ՀՀ վարչապետը հարթել է դիվանագիտական սկանդալը Վրաստանի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է իր վրացի պաշտոնակից Իրակլի Ղարիբաշվիլիին, որ Հայաստանն անվերապահորեն աջակցում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնավարությանը:
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը Վրաստանից, վկայակոչելով վրացական լրատվամիջոցները, երկու կառավարությունների ղեկավարների միջեւ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել Երեւանի նախաձեռնությամբ, քանի որ Թբիլիսին մտահոգություն էր հայտնել Հայաստանի ու Հարավային Օսիայի խորհրդարանների խոսնակների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցած հանդիպման կապակցությամբ:
Վրաստանի վարչապետի աշխատակազմի տվյալներով` Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ դա «անձնական բնույթի, ոչ պաշտոնական շփում էր, որը տեղի էր ունեցել ոչ աշխատանքային օրվա ընթացքում»:
Նա նշել է, որ Հարավային Օսիայի խորհրդարանի ղեկավար Անատոլի Բիբիլովը ԼՂՀ-ում էր գտնվում մասնավոր այցով:
Միաժամանակ, Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Յուրի Վարդանյանը հրավիրվել էր երկրի ԱԳՆ, որտեղ հանդիպել էր փոխնախարար Գիգի Գիգիաձեի հետ: Վրացի դիվանագետը «ծայրահեղ մտահոգություն» էր հայտնել Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ու Անատոլի Բիբիլովի հանդիպման կապակցությամբ:
Վրաստանը դիտարկում է Աբխազիան ու Հարավային Օսիան որպես «գրավյալ տարածքներ»՝ Ռուսաստանի հետ 2008թ. տեղի ունեցած պատերազմից հետո:

Irakli Gharibashvili and Hovik Abrahamyan
Yerevan. Mediamax. Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan assured his Georgian counterpart Irakli Gharibashvili of the rigorous support to the territorial integrity and sovereignty of Georgia.
Mediamax's own correspondent in Georgia reports referring to the Georgian media that the two Prime Ministers had a phone talk upon Yerevan's initiative as Tbilisi had been concerned about the meeting of speakers of Armenia and South Ossetia in NKR.
According to the administration of the Georgian PM, Abrahamyan stated that it was ''an informal communication of private character on a day-off''.
He noted that the Speaker of South Ossetia parliament Anatoli Bibilov was in NKR on a private visit.
At the same time, Armenian Ambassador Yuri Vardanyan was invited to the Georgian Foreign Ministry where he met with Deputy Minister Gigi Gigiadze. The Georgian diplomat said he was “extremely worried’’ about the meeting of Armenian Speaker Galust Sahakyan and Anatoli Bibilov.
Georgian considers Abkhazia and South Ossetia as “occupied territories’’ after the war with Russian in 2008.