Բաքվի ավտորիտար ռեժիմը խանգարում է կարգավորմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում Նորվեգիայի նախկին դեսպան Սթեյնար Գիլը կարծում է, որ Ադրբեջանում ավտորիտարիզմի ուժեղացումը նվազեցնում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հնարավորությունները:
«Ադրբեջանում, եւ որոշ իմաստով, Հայաստանում առկա քաղաքական իրավիճակը լրջորեն նվազեցնում են կարգավորմանը հասնելու հնարավորությունը: Վերջին 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում քաղաքական փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Միակ փոփոխությունն այն է, որ ռեժիմը գնալով ավելի ավտորիտար ու հակադեմոկրատական է դառնում: Նման իրավիճակում նոր գաղափարներ եւ մոտեցումներ կարգավորման հարցում չի կարելի ակնկալել: Իրական դեմոկրատական Ադրբեջանը եւ իրական դեմոկրատական Հայաստանը (կարծում եմ՝ Հայաստանում էլ մի շարք բացթողումներ կան) ավելի լավ հնարավորություններ կստեղծեն հակամարտության կարգավորման համար»,- ասել է պաշտոնաթող դիվանագետը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ղեկավարության ռազմատենչ հռետորաբանությունը՝ Սթեյնար Գիլը ասել է. «Չնայած նրան, որ Իլհամ Ալիեւն ու այլ ադրբեջանական քաղաքական գործիչներ ժամանակ առ ժամանակ ռազմատենչ հայտարարություններ են անում, կարծում եմ, նրանք հասկանում են, որ պատերազմը խնդրի իրատեսական լուծում չէ: Ամեն դեպքում, նոր պատերազմ չպետք է թույլ տալ»:

Strengthening of authoritarianism in Azerbaijan hinders the conflict settlement
Yerevan /Mediamax/. Former Norwegian Ambassador to Azerbaijan Steinar Gil thinks that strengthening of authoritarianism in Azerbaijan reduces the chances of the conflict settlement.
“The possibility to reach a settlement is strongly reduced by the political situation in Azerbaijan, and probably also to a certain degree by the political situation in Armenia. In Azerbaijan there has been no political change over the last 20 years. The only development is that the regime has become more and more authoritarian and undemocratic. In this situation new ideas and new approaches towards a settlement of the NK conflict can not be expected. A truly democratic Azerbaijan and a truly democratic Armenia (I think Armenia also has some shortcomings in this respect) would  have a far greater chance to reach a settlement”, said the former diplomat in his interview to Mediamax.
Commenting on the bellicose statements of the Azerbaijani leadership, Steinar Gil said:
“From time to time bellicose rhetoric is used by Ilham Aliyev and other Azerbaijani politicians. However, I think they know that war is not a realistic option. In any case, a new war must be avoided”.