Բաքվի ավտորիտար ռեժիմը խանգարում է կարգավորմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում Նորվեգիայի նախկին դեսպան Սթեյնար Գիլը կարծում է, որ Ադրբեջանում ավտորիտարիզմի ուժեղացումը նվազեցնում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հնարավորությունները:
«Ադրբեջանում, եւ որոշ իմաստով, Հայաստանում առկա քաղաքական իրավիճակը լրջորեն նվազեցնում են կարգավորմանը հասնելու հնարավորությունը: Վերջին 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում քաղաքական փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Միակ փոփոխությունն այն է, որ ռեժիմը գնալով ավելի ավտորիտար ու հակադեմոկրատական է դառնում: Նման իրավիճակում նոր գաղափարներ եւ մոտեցումներ կարգավորման հարցում չի կարելի ակնկալել: Իրական դեմոկրատական Ադրբեջանը եւ իրական դեմոկրատական Հայաստանը (կարծում եմ՝ Հայաստանում էլ մի շարք բացթողումներ կան) ավելի լավ հնարավորություններ կստեղծեն հակամարտության կարգավորման համար»,- ասել է պաշտոնաթող դիվանագետը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ղեկավարության ռազմատենչ հռետորաբանությունը՝ Սթեյնար Գիլը ասել է. «Չնայած նրան, որ Իլհամ Ալիեւն ու այլ ադրբեջանական քաղաքական գործիչներ ժամանակ առ ժամանակ ռազմատենչ հայտարարություններ են անում, կարծում եմ, նրանք հասկանում են, որ պատերազմը խնդրի իրատեսական լուծում չէ: Ամեն դեպքում, նոր պատերազմ չպետք է թույլ տալ»:

Усиление авторитаризма в Азербайджане мешает урегулировать конфликт
Ереван /Медиамакс/. Бывший посол Норвегии в Азербайджане Стейнар Гил считает, что усиление авторитаризма в Азербайджане уменьшает шансы урегулировать карабахский конфликт.
«Возможность достижения урегулирования серьезным образом уменьшается из-за политической ситуации в Азербайджане и, в некоторой степени, политической ситуации в Армении. В Азербайджане не было политических изменений в течение последних 20 лет. Единственным изменением является то, что режим становится все более авторитарным и недемократическим. В такой ситуации нельзя ожидать новых идей и подходов к урегулированию. Действительно демократический Азербайджан и действительно демократическая Армения (думаю, что у Армении тоже есть ряд упущений) создали бы лучшую возможность для урегулирования конфликта», - сказал отставной дипломат в интервью Медиамакс.
Комментируя воинственную риторику руководителей Азербайджана, Стейнар Гил сказал:
«Несмотря на то, что Ильхам Алиев и другие азербайджанские политики время от времени делают воинственные заявления, думаю, они понимают, что война не является реалистичным вариантом решения проблемы. В любом случае, следует не допустить новой войны».