Էրդողանը նորից կերկարացնի արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի ժամկետը
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն ասել է, որ 2016թ. հուլիսին՝ ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարված արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի ժամկետը նորից կերկարացվի:
Այդ մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ին:
«Եթե ժամկետը լրանա, մենք այն կերկարացնենք: Դրա համար խոչընդոտներ չկան», - ասել է Էրդողանը:
Արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը Թուրքիայում հայտարարվել էր 2016 թվականի հուլիսի 21-ին՝ երեք ամսով: Դրանից հետո այն արդեն երկու անգամ երկարացվել է: Հերթական ժամկետը լրանում է ապրիլի 19-ին:
Արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը Թուրքիայի իշխանությանը թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում, առանց խորհրդարանի հաստատման, քաղաքացիների ազատությունները եւ իրավունքները սահմանափակող միջոցներ ձեռնարկել:
Էրդողանն իր հայտարարությունն արել է ապրիլի 16-ին կայանալիք հանրաքվեից առաջ, որի ընթացքում քաղաքացիները պետք է իրենց վերաբերմունք արտահայտվեն նախագահի լիազորությունները ընդլայնելուն ուղղված սահմանադրական փոփոխություններին:

Эрдоган продлит срок действия режима ЧП
Ереван/Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Эрдоган заявил, что режим чрезвычайного положения, введенный в стране после попытки переворота в июле 2016 года, будет продлен после истечения его срока на будущей неделе.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Reuters.
«Если срок истечет, то мы его продлим. Для этого нет препятствий», - сказал президент Турции.
Режим ЧП был введен в Турции 21 июля 2016 года сроком на три месяца после предпринятой 15 июля попытки военного переворота. После этого он дважды продлевался.
Режим ЧП позволяет турецкому правительству в случае необходимости без одобрения парламента принимать меры, ограничивающие права и свободы граждан.
Заявления Эрдогана прозвучало накануне намеченного на 16 апреля референдума об изменениях в конституцию, расширяющих полномочия президента страны. --0--