Պեկինը պատրաստ է ֆինանսավորել Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոց կառուցելու ծրագիրը - Mediamax.am
3080 դիտում
Պեկինը պատրաստ է ֆինանսավորել Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոց կառուցելու ծրագիրը
Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Չանչունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Չինաստանը պատրաստ է ֆինանսավորել Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ միջազգային դպրոց կառուցելու ծրագիրը:
Այդ մասին ասել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Չանչունը ՀՀ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Կրթության նախարարության հաղորդագրության համաձայն, Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցը լինելու է կրթության նախարարության ենթակայությամբ գործող դպրոց, որտեղ կկազմակերպվի չինարեն լեզվի, ինչպես նաեւ մշակույթի եւ պատմության ուսուցում:
Անդրադառնալով դպրոցի կառավարման կազմակերպմանը՝ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի դպրոցների կառավարման համակարգը՝ նշելով, որ  չինական կողմը եւս կարող է ներգրավվել դպրոցի կառավարման գործընթացին՝ ունենալով իր ներկայացուցիչներին դպրոցի կառավարման խորհրդում:
Հայկական կողմն ակնկալում է չինացի մասնագետների աջակցությունը կրթական ծրագրերի ու ուսուցման մեթոդների հարցում:
«Չինական հրաշքի մասին ողջ աշխարհը  հիացմունքով է խոսում: Ես հույս ունեմ, որ մենք համատեղ ջանքերով  Հայաստանում, ի դեմս այս դպրոցի, կստեղծենք չինական փոքրիկ հրաշք»,-  ասել է Արմեն Աշոտյանը:
Կողմերը նշել են, որ չինական դպրոցի նախագիծը ձեւի եւ բովանդակության առումով  տարածաշրջանում եւ նախկին ԽՍՀՄ երկրների տարածքում բացառիկ կլինի եւ կարող է հետաքրքրություն առաջացնել նաեւ Հայաստանի սահմաններից դուրս:

Beijing ready to fund program to establish school for in-depth Chinese learning in Armenia - Mediamax.am
3078 views
Beijing ready to fund program to establish school for in-depth Chinese learning in Armenia
Ambassador of China to Armenia Tian Changchun
Yerevan /Mediamax/. China is ready to fund the program aimed at the establishment of a school specialized in in-depth learning of Chinese in Armenia.
Ambassador of China to Armenia Tian Changchun stated it at the meeting with the Armenian Minister of Education Armen Ashotyan.
According to the press service of the Education Ministry, Armen Ashotyan noted that the school for in-depth Chinese learning will operate under the responsibility of the Ministry of Education where students will study Chinese as well as culture and history.
Touching upon the management of the school, the Minister presented the management system of Armenian schools noting that the Chinese party can also get involved in the school management process by assigning its own representatives in the school’s management board.
The Armenian party expects Chinese specialists to support with regard to educational programs and teaching methods.
“Everybody around the world speaks with admiration about the Chinese miracle. Owing to our joint efforts I hope to create a small Chinese miracle in Armenia represented by this school”, said Armen Ashotyan.
The parties highlighted that the program of establishing a Chinese school will be exceptional in its format and content in the region and former USSR area and might spark interest outside of Armenia as well.