Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակն այս տարի կկիսեն հայ, ռուս եւ ամերիկացի գիտնականները - Mediamax.am
6104 դիտում
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակն այս տարի կկիսեն հայ, ռուս եւ ամերիկացի գիտնականները
Ռադիկ Մարտիրոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ պրոֆեսոր Ֆելիքս Ահարոնյանը, ռուսաստանցի Իգոր Կարաչենցեւը եւ ամերիկացի Բրենթ Թալին դարձել են Վիկտոր Համբարձումյանի անվան 2014 թ-ի միջազգային մրցանակի հաղթողներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, Համբարձումյանի անվան մրցանակի միջազգային հանձնաժողովի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
«Հանձնաժողովի որոշմամբ, այս տարի մրցանակը կկիսվի երեք գիտնականների միջեւ»,- ասել է նա:
Այսպիսով, Իռլանդիայում եւ Գերմանիայում աշխատող Ֆելիքս Ահարոնյանը կստանա $ 250 հազար, իսկ Իգոր Կարաչենցեւը եւ Բրենթ Թալին՝ $ 125 հազարական:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակը կազմում է $ 500 000 եւ 2010 թվականից շնորհվում է երկու տարին մեկ անգամ:
Մրցանակի հանձնման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին Երեւանում:
«Ֆելիքս Ահարոնյանը հանրահայտ գիտնական է ողջ աշխարհում: Երկրորդ մրցանակակիր Իգոր Կարաչենցեւը իր «գիտական մկրտությունը» ստացել է Բյուրականի աստղագիտարանում, Բրենթ Թալին նույնպես շատ հայտնի գիտնական է», - նշել է Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվականին եւ համարվում է աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի եւ հարակից գիտությունների բնագավառում կարեւորագույն միջազգային մրցանակներից մեկը: 2010թ. մրցանակի հաղթողներն էին Միշել Մայորը (Շվեյցարիա), Գարիկ Իսրայելյանը (Իսպանիա) եւ Նունու Սանտոշը (Պորտուգալիա), իսկ 2012 թ-ին` Յան Էյնաստոնը (Էստոնիա) եւ Իգոր Նովիկովը (Ռուսաստան):

Armenian, Russian and U.S. scientists to share Viktor Ambartsumian International Prize 2014
Yerevan /Mediamax/. Scientists Felix Aharonian from Armenia, Igor Karachentsev from Russia and Brent Tully from the U.S. were named the winners of Viktor Ambartsumian International Prize 2014.
As Mediamax reports, Chairman of the National Academy of Sciences, Chairman of Viktor Ambartsumian International Prize Committee Radik Martirosyan stated it today.
“The Committee decided that the Prize will be shared between three scientists”, he said.
Thus, Felix Aharonian who works in Ireland and Germany will get USD 250 thousand, while Igor Karachentsev and Brent Tully will get USD 125 thousand, each.
The prize pool of Viktor Ambartsumian Prize makes USD 500,000 and since 2010 it has been awarded every two years.
The official award ceremony will take place in Yerevan, on September 18.
“Felix Aharonian is an eminent scientist in the whole world. Second prize-winner Igor Karachentsev received his “scientific blessing” in Byurakan Observatory; Brent Tully is also a very renowned scientist”, pointed out Radik Martirosyan.
Viktor Ambartsumian International Prize was established by the Armenian President in 2009 and is considered one of the most significant prizes in astronomy, astrophysics and other adjacent sciences. The winners of Viktor Ambartsumian International Prize 2010 were Michel Mayor (Switzerland), Garik Israelian (Spain) and Nuno Santos (Portugal), and winners of Viktor Ambartsumian International Prize 2012 were Jaan Einasto (Estonia) and Igor Novikov (Russia).