Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակն այս տարի կկիսեն հայ, ռուս եւ ամերիկացի գիտնականները - Mediamax.am
6104 դիտում
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակն այս տարի կկիսեն հայ, ռուս եւ ամերիկացի գիտնականները
Ռադիկ Մարտիրոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ պրոֆեսոր Ֆելիքս Ահարոնյանը, ռուսաստանցի Իգոր Կարաչենցեւը եւ ամերիկացի Բրենթ Թալին դարձել են Վիկտոր Համբարձումյանի անվան 2014 թ-ի միջազգային մրցանակի հաղթողներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, Համբարձումյանի անվան մրցանակի միջազգային հանձնաժողովի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
«Հանձնաժողովի որոշմամբ, այս տարի մրցանակը կկիսվի երեք գիտնականների միջեւ»,- ասել է նա:
Այսպիսով, Իռլանդիայում եւ Գերմանիայում աշխատող Ֆելիքս Ահարոնյանը կստանա $ 250 հազար, իսկ Իգոր Կարաչենցեւը եւ Բրենթ Թալին՝ $ 125 հազարական:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակը կազմում է $ 500 000 եւ 2010 թվականից շնորհվում է երկու տարին մեկ անգամ:
Մրցանակի հանձնման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին Երեւանում:
«Ֆելիքս Ահարոնյանը հանրահայտ գիտնական է ողջ աշխարհում: Երկրորդ մրցանակակիր Իգոր Կարաչենցեւը իր «գիտական մկրտությունը» ստացել է Բյուրականի աստղագիտարանում, Բրենթ Թալին նույնպես շատ հայտնի գիտնական է», - նշել է Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվականին եւ համարվում է աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի եւ հարակից գիտությունների բնագավառում կարեւորագույն միջազգային մրցանակներից մեկը: 2010թ. մրցանակի հաղթողներն էին Միշել Մայորը (Շվեյցարիա), Գարիկ Իսրայելյանը (Իսպանիա) եւ Նունու Սանտոշը (Պորտուգալիա), իսկ 2012 թ-ին` Յան Էյնաստոնը (Էստոնիա) եւ Իգոր Նովիկովը (Ռուսաստան):

Международную премию имени Виктора Амбарцумяна в этом году поделят армянский, российский и американский ученые - Mediamax.am
6358 просмотров
Международную премию имени Виктора Амбарцумяна в этом году поделят армянский, российский и американский ученые
Радик Мартиросян
Ереван /Медиамакс/. Армянский профессор Феликс Агаронян, россиянин Игорь Караченцев и американец Брент Тали стали обладателями международной премии имени Виктора Амбарцумяна за 2014 год.
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал сегодня президент Национальной академии наук Армении, председатель международной комиссии Радик Мартиросян.
«По решению комиссии, в этом году премию разделят трое ученых», - сказал он.
Так, работающий в Ирландии и Германии Феликс Агаронян получит $‌250 тысяч, а Игорь Караченцев и Брент Тали – по $‌125 тысяч.
Призовой фонд премии составляет $‌500 тысяч. С 2010 года премия вручается раз в два года.
Церемония вручения премии пройдет в Ереване 18 сентября.
«Фелик Агаронян известен своими работами во всем мире, второй призер Игорь Караченцев получил свое «научное крещение» в Бюраканской обсерватории, что же касается Брента Тали, он тоже известный ученый высокого уровня», - отметил Радик Мартиросян.
Международная премия имени Виктора Амбарцумяна была учреждена президентом Армении в 2009 году и в настоящее время является одной из главных международных наград в области астрономии и астрофизики. В 2010 году обладателями премии стали Мишель Майор (Швейцария), Гарик Исраелян (Испания) и Нуно Сантош (Португалия), а в 2012 году - Ян Эйнасто (Эстония) и Игорь Новиков (Россия).