Երեւանում կանցկացվի «Առաջին աշխարհամարտը եւ հայ ժողովուրդը» կոնֆերանսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 1-ից 2-ը Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում (ԳԱԱ) կանցկացվի «Առաջին աշխարհամարտը եւ հայ ժողովուրդը՝ պատմություն եւ արդիական խնդիրներ» միջազգային գիտաժողովը:
ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը հանդես կգա «Առաջին աշխարհամարտ-Հայոց ցեղասպանություն. Պատճառներ եւ հետեւանքներ» զեկույցով, ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը` «Հայոց ցեղասպանության ծրագրի ձեւավորումը. թուրքական փաստաթղթերի վերլուծություն» զեկույցով,  պատմաբան եւ հասարակական գործիչ Ալեքսանդր Շուբինը (Ռուսաստան)` «Օսմանյան արշավանքը դեպի Արեւելք 1918 թ.»  զեկույցով, Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը` «Հաղորդում Հայաստանի Ազգային Արխիվի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթերի տարբեր լեզուներով հրատարակության մասին» զեկույցով:
Գիտաժողովին ներկայացված է եւս 45 գիտական զեկույց, որոնք կքննարկվեն գիտաժողովի` «Հայերի մասնակցությունը Առաջին աշխարհամարտին, «Հայկական հարցը եւ դիվանագիտական պայքարը Առաջին աշխարհամարտի տարիներին», «Առաջին աշխարհամարտի եւ Հայոց ցեղասպանության արտացոլումը հայ ու համաշխարհային գեղարվեստական գրականության ու արվեստի մեջ», «Օսմանյան կայսրության իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականությունը», «Հայ ժողովրդի կորուստները Առաջին աշխարհամարտում եւ դրանց հատուցման խնդիրները» նստաշրջաններում:

В Ереване пройдет конференция «Первая мировая война и армянский народ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 1-2 октября в Национальной академии наук (НАН) Аремнии пройдет международная конференция «Первая мировая война и армянский народ: история и актуальные проблемы».
Директор Института истории НАН Армении Ашот Мелконян выступит с докладом «Первая мировая война - Геноцид армян: Причины и последствия», директор Института востоковедения НАН Рубен Сафрастян - с докладом «Формирование программы Геноцида армян: анализ турецких документов», историк и общественный деятель Александр Шубин (Россия) - с докладом «Османское нашествие на Восток в 1918г. », директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян - с докладом «Об издании на разных языках документов Национального архива Армении о Геноциде армян».
Еще 45 научных докладов будут обсуждаться на следующих сессиях: «Участие армян в Первой мировой войне», «Армянский вопрос и дипломатическая борьба в годы Первой мировой войны», «Первая мировая война и Геноцид армян в армянской и мировой литературе и искусстве», «Политика геноцида властей Османской империи», «Потери армянского народа в Первой мировой войне и вопросы их компенсации».