Երեւանում կանցկացվի «Առաջին աշխարհամարտը եւ հայ ժողովուրդը» կոնֆերանսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 1-ից 2-ը Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում (ԳԱԱ) կանցկացվի «Առաջին աշխարհամարտը եւ հայ ժողովուրդը՝ պատմություն եւ արդիական խնդիրներ» միջազգային գիտաժողովը:
ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը հանդես կգա «Առաջին աշխարհամարտ-Հայոց ցեղասպանություն. Պատճառներ եւ հետեւանքներ» զեկույցով, ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը` «Հայոց ցեղասպանության ծրագրի ձեւավորումը. թուրքական փաստաթղթերի վերլուծություն» զեկույցով,  պատմաբան եւ հասարակական գործիչ Ալեքսանդր Շուբինը (Ռուսաստան)` «Օսմանյան արշավանքը դեպի Արեւելք 1918 թ.»  զեկույցով, Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը` «Հաղորդում Հայաստանի Ազգային Արխիվի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթերի տարբեր լեզուներով հրատարակության մասին» զեկույցով:
Գիտաժողովին ներկայացված է եւս 45 գիտական զեկույց, որոնք կքննարկվեն գիտաժողովի` «Հայերի մասնակցությունը Առաջին աշխարհամարտին, «Հայկական հարցը եւ դիվանագիտական պայքարը Առաջին աշխարհամարտի տարիներին», «Առաջին աշխարհամարտի եւ Հայոց ցեղասպանության արտացոլումը հայ ու համաշխարհային գեղարվեստական գրականության ու արվեստի մեջ», «Օսմանյան կայսրության իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականությունը», «Հայ ժողովրդի կորուստները Առաջին աշխարհամարտում եւ դրանց հատուցման խնդիրները» նստաշրջաններում:

“World War I and Armenian People” conference to be held in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. “World War I and Armenian People” international conference will be held at National Academy of Sciences (NAS) on October 1-2.
Director of NAS Institute of History Ashot Melkonyan will make a presentation on “World War I and Armenian Genocide: Causes and Effects”, Director of NAS Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan will make a presentation on “Formation of Armenian Genocide Program: Analysis of Turkish Documents”, historian and social activist Alexander Shubin (Russia) will make a presentation on “Ottoman Invasion of the East 1918” and Director of National Archives of Armenia Amatuni Virabyan will make a presentation on “Program on Various Publications of Armenia’s National Archive’s Documents on Armenian Genocide in Various Languages”.
45 more reports will be discussed during the following panels: “Participation of Armenian People in World War I”, “Armenian Question and Diplomatic Struggle during World War I”, “Reflection of World War I and Armenian Genocide in Armenian and Global Literature and Art”, “Genocidal Policy of Ottoman Empire Authorities” and “Losses of Armenian People in World War I and Compensation-Related Issues”.