IDeA-ն Դիլիջանում կանանց ռեսուրս կենտրոն կստեղծի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է քաղաքում կանանց ռեսուրս կենտրոն հիմնել:
IDeA-ի նախաձեռնությամբ այսօր Դիլիջանում կազմակերպվել է տեղաբնակ կանանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք: Ներկայացվել են ասեղնագործական, գոբելենագործական, գորգագործական, նկարչական աշխատանքներ, արհեստական եւ բնական քարերից պատրաստված զարդեր:
«Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է՝ գնահատելու համար, թե տեղացի կանայք հատկապես արհեստագործական որ ուղղություններն են նախընտրում, ինչն էլ կանխորոշիչ կդառնա ապագա ռեսուրս կենտրոնի զարգացման ուղղությունների ընտրության, անհրաժեշտ միջոցառումների գնահատման համար, որոնք կապահովեն կենտրոնի հետագա բարեհաջող գործունեությունը: Նմանատիպ նախագիծ իրականացվել է Գորիսում, ստեղծվել է բավականին հետաքրքիր փորձ, որն օգտակար կլինի նաեւ Դիլիջանի կենտրոնի գործունեության համար:»,- ասել է Դիլիջանի զարգացման ծրագրի ներդրումների բաժնի ղեկավար Դավիթ Իսկանդարյանը:
Նախատեսվում է, որ կենտրոնի անդամ կանայք կվերապատրաստվեն, իսկ նրանց ձեռքի աշխատանքները կիրացվեն նաեւ որպես հուշանվերներ:
IDeA հիմնադրամի եւ UWC Դիլիջան քոլեջի նախաձեռնությամբ Դիլիջանում այսօր
մեկնարկել է մեկ այլ միջոցառում եւս. քաղաքի փոքրիկները դեկտեմբերի 19-ին, 21-ին եւ 22-ին հնարավորություն կունենան դիտելու Հենրիկ Մալյանի անվան թատրոնի ներկայացումները:
«IDeA հիմնադրամը, որը կարեւոր ծրագրեր է իրականացում քաղաքում, արդեն երկրորդ տարին է, որ Ամանորին նման կրթամշակութային միջոցառումներ է կազմակերպում քաղաքի փոքրիկների համար: Կարծում ենք, սա լավ նախաձեռնություն է, եւ երեխաները կարող են վայելել հետաքրքիր թատերական ներկայացումները»,- ասել է Դիլիջանի երիտասարդական կենտրոնի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը:

IDeA to establish a women’s resource center in Dilijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation is going to establish a women’s resource center within Dilijan Development Program in Dilijan.
Upon IDeA’s initiative, a tradeshow of craftworks made by local women has been organized in Dilijan today. The tradeshow featured works of embroidery, tapestry,  carpet-weaving and painting, jewelry made of artificial and natural stones.
“The exhibition was organized to evaluate especially which crafts are preferred by the local women which will determine the choice of development areas of the future center and assessment of necessary measures to ensure further successful operation of the center. A similar project has been implemented in Goris; we have quite an interesting practice which will also be useful for the functioning of the Dilijan center”, said Head of Investment Department of Dilijan Development Program Davit Iskandaryan.
The program envisages retraining of the women who’ll join the center and their handmade works will be sold as souvenirs.
Upon IDeA Foundation and UWC Dilijan College, another event started in Dilijan today: the children of the town will be able to see the performances staged by Henrik Malyan Theater on December 19, 21 and 22.
“It’s already the second year that IDeA Foundation which is implementing major programs in the town has been organizing cultural events for the children of the town on New Year. We think it is a good initiative and children will enjoy the interesting performances”, Director of Dilijan Youth Center Armine Grigoryan said.