IDeA-ն Դիլիջանում կանանց ռեսուրս կենտրոն կստեղծի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի Դիլիջանի զարգացման ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է քաղաքում կանանց ռեսուրս կենտրոն հիմնել:
IDeA-ի նախաձեռնությամբ այսօր Դիլիջանում կազմակերպվել է տեղաբնակ կանանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք: Ներկայացվել են ասեղնագործական, գոբելենագործական, գորգագործական, նկարչական աշխատանքներ, արհեստական եւ բնական քարերից պատրաստված զարդեր:
«Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է՝ գնահատելու համար, թե տեղացի կանայք հատկապես արհեստագործական որ ուղղություններն են նախընտրում, ինչն էլ կանխորոշիչ կդառնա ապագա ռեսուրս կենտրոնի զարգացման ուղղությունների ընտրության, անհրաժեշտ միջոցառումների գնահատման համար, որոնք կապահովեն կենտրոնի հետագա բարեհաջող գործունեությունը: Նմանատիպ նախագիծ իրականացվել է Գորիսում, ստեղծվել է բավականին հետաքրքիր փորձ, որն օգտակար կլինի նաեւ Դիլիջանի կենտրոնի գործունեության համար:»,- ասել է Դիլիջանի զարգացման ծրագրի ներդրումների բաժնի ղեկավար Դավիթ Իսկանդարյանը:
Նախատեսվում է, որ կենտրոնի անդամ կանայք կվերապատրաստվեն, իսկ նրանց ձեռքի աշխատանքները կիրացվեն նաեւ որպես հուշանվերներ:
IDeA հիմնադրամի եւ UWC Դիլիջան քոլեջի նախաձեռնությամբ Դիլիջանում այսօր
մեկնարկել է մեկ այլ միջոցառում եւս. քաղաքի փոքրիկները դեկտեմբերի 19-ին, 21-ին եւ 22-ին հնարավորություն կունենան դիտելու Հենրիկ Մալյանի անվան թատրոնի ներկայացումները:
«IDeA հիմնադրամը, որը կարեւոր ծրագրեր է իրականացում քաղաքում, արդեն երկրորդ տարին է, որ Ամանորին նման կրթամշակութային միջոցառումներ է կազմակերպում քաղաքի փոքրիկների համար: Կարծում ենք, սա լավ նախաձեռնություն է, եւ երեխաները կարող են վայելել հետաքրքիր թատերական ներկայացումները»,- ասել է Դիլիջանի երիտասարդական կենտրոնի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը:

IDeA создаст в Дилижане женский ресурс-центр - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В рамках Программы по развитию Дилижана фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) планируется основать в городе женский ресурс-центр.
По инициативе IDeA сегодня в Дилижане прошла выставка-продажа работ местных жительниц. Были представлены вышивки, гобелены и ковры ручной работы, картины, украшения, выполненные из искусственных и природных камней.
«Выставка организована, чтобы понять, какие направления ремесел предпочитают местные женщины. Это станет решающим фактором при выборе направлений работы будущего ресурс-центра и оценке необходимых мероприятий, которые обеспечат дальнейшую успешную деятельность центра. Подобный проект был осуществлен в Горисе, где был приобретен достаточно интересный опыт, который будет полезен и для деятельности дилижанского центра», - сказал руководитель инвестиционного  отдела Программы развития Дилижана Давид Искандарян.
Предполагается, что женщины, которые вступят в центр, пройдут переподготовку, а их работы будут продаваться в качестве сувениров.
По инициативе фонда IDeA и школы UWC Dilijan в Дилижане сегодня стартовало еще одно мероприятие: маленькие жители города получат возможность 19, 21 и 22 декабря посмотреть представления театра им. Генрика Маляна.
«Фонд IDeA, который реализует в городе важные программы, уже второй раз организует подобное образовательно-культурное мероприятие под Новый год для малышей. Думаем, это хорошая инициатива, и дети смогут насладиться хорошими театральными постановками»,- сказала директор Молодежного центра Дилижана Армине Григорян.