Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստանում գործում է «ներքեւից վերեւ» սկզբունքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ իր IDeA հիմնադրամը փորձում է Հայաստանի տնտեսական մոդելի վրա ազդել ոչ թե «վերեւից ներքեւ» այլ «ներքեւից վերեւ» սկզբունքով:
Այդ մասին Ռուբեն Վարդանյանը ասել է Slon.ru-ին տված հարցազրույցում:
«Կան երեք թեմաներ, որոնք ինձ հետաքրքրում են: Առաջինը կրթությունն է, երկրորդը կապված է բարեգործության ինդուստրիայի մասնագիտացման հետ: Ի վերջո, երրորդը. ինձ հետաքրքիր է Հայաստանի միջոցով՝ որպես փոքր երկիր, երեք միլիոն բնակչությամբ, փոքր տարածքով, ոչ մեծ ՀՆԱ-ով, տեսնել, թե ինչպես է կարելի տարբեր նախագծերի միջոցով ազդել տնտեսական մոդելի վրա ոչ թե վերեւից ներքեւ, այլ ներքեւից վերեւ: IDeA հիմնադրամը, որի համահիմնադիրն եմ ես, հենց այդպիսի նախագծեր է իրականացնում Հայաստանում: Շատ հետաքրքիր է հասկանալ՝ ինչպիսի զարգացում է կարող ապրել երկիրը կամ տարածաշրջանը, անկախ նրանից, թե ի՞նչ է տեղի ունենում քաղաքական հարթակում», - նշել է բարերարը:
Ռուբեն Վարդանյանը նաեւ կարծիք է հայտնել, թե այս տարի բացված UWC Dilijan քոլեջը Հայաստանի համար նոր չափանիշ կդառնա եւ իր ազդեցությունը կունենա երկրում գործող այլ 1200 դպրոցների վրա:

Ruben Vardanyan acts in Armenia by “bottom-up” not “top-down” principle - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Businessman and philanthropist Ruben Vardanyan said that his IDeA Foundation is trying to impact Armenia’s economic model by “ bottom-up” not “top-down” principle.
Ruben Vardanyan said this in his interview to Slon.ru portal.
“I am interested in particularly 3 topics. The first is education, the second is related to professionalization of charity institutions. And, finally, the third is that I want to see how through Armenia as a small country with 3 million population,  not so large territory and low GDP, how through various projects one can influence the economic model not by “top-down” but “bottom-up” principle. And IDeA Foundation co-founded by me implements such projects in Armenia. It’s really very interesting to understand how a country or region may develop irrespective of what is happening on the political level”, noted the philanthropist.
Ruben Vardanyan also expressed the opinion that UWC Dilijan College which opened this year will become a new standard for Armenia and will also influence the 1200 schools in the country.