Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխարհահռչակ Deep Purple ռոք-խմբի երգիչ Իէն Գիլանը նամակով դիմել է Գյումրիի բնակիչներին՝ հունվարի 12-ի ողբերգության կապակցությամբ:
Հունվարի 25-ով թվագրված նամակում ասված է.
«Հարգելի ընկերներ,
Ցանկանում եմ հայտնել անկեղծ ցավակցություններս հունվարի 12-ին Գյումրիում կատարված վայրագության կապակցությամբ:
Այդ քստմնելի եւ անիմաստ հանցագործությունը` Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունը, հոգիս ցավով եւ տխրությամբ լցրեց Գյումրիի ժողովրդի համար: Նրանք քաջ եւ սիրող մարդիկ են, որոնց հետ ես ուժեղ հոգեւոր կապ եմ զգում:
Մի քանի օր փորձում էի խոսքեր գտնել, որպեսզի բացատրեմ ապրումներս, սակայն բառերը չէին գալիս: Այսօր, անցկացնելով այս խաղաղ կիրակի օրը Անգլիայի իմ տանը, վերջապես որոշեցի արտահայտվել, սակայն չեմ կարող առաջարկել ավելին, քան իմ սերը եւ բոլորիդ գրկելու ցանկությունը:
Սովորական մարդիկ ի զորու չեն հասկանալ, թե ինչպես կարելի էր նման կենդանական արարք գործել: Աղոթում եմ, որ իշխանությունները ճիշտ որոշումներ կայացնեն եւ արդարադատությունը ի կատար ածվի այնպես, որ հարգի անմեղ զոհերի հիշատակը, որոնց մենք հիշելու ենք հարգանքով եւ սիրով»:
1989 թվականին Իէն Գիլանը մասնակցեց Rock Aid Armenia (Ռոքն օգնում է Հայաստանին) բարեգործական նախաձեռնությանը, որի նպատակն էր օգնել 1988թ. երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
2009 թվականին Իէն Գիլանը Հայաստան եկավ Rock Aid Armenia-ի կազմակերպիչ Ջոն Դիի եւ Black Sabbath խմբի կիթառահար Թոնի Այոմիի հետ Մեդիամաքսի նախաձեռնած «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի շրջանակում: Այդ այցի ժամանակ Գիլանը, Դին եւ Այոմին հայտնեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցմանը աջակցելու գաղափարի մասին, որից հետո մի քանի տարի դրամահավաք էր ընթանում: 2013թ. սեպտեմբերին Իէն Գիլանը եւ Ջոն Դին Գյումրիում մասնակցեցին երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացմանը:

Иэн Гиллан обратился к жителям Гюмри - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вокалист всемирно известной рок-группы Deep Purple Иэн Гиллан обратился с письмом к жителям в Гюмри в связи с трагедией 12 января.
12 января в Гюмри были убиты шесть членов семьи Аветисян, включая 2-летнюю девочку. Через неделю в больнице скончался 6-месячный Сережа Аветисян, раненый штыком в день нападения. Обвиняемым по делу об убийстве семьи Аветисян является солдат дислоцированной в Гюмри 102-й российской военной базы Валерий Пермяков.
В письме Иэна Гиллана говорится:
«Дорогие друзья,
Выражаю глубочайшее сочувствие и искренние соболезнования в связи со зверством, совершенным в Гюмри 12 января.
Это отвратительное и бессмысленное преступление - убийство семьи Аветисян – наполнило меня отчаянной грустью за народ Гюмри. Это храбрые и любящие люди, с которым я чувствую сильную духовную связь.
В течение многих дней я пытался найти слова и объяснить мои эмоции, но слова не приходили. Сегодня, этим мирным воскресным днем у себя дома в Англии, я наконец решился высказаться, но боюсь, что не смогу предложить вам ничего больше, кроме своей любви и желания обнять всех вас.
Обычным людям невозможно представить, как можно было совершить такой животный акт, и я молюсь о том, чтобы власти приняли правильные решения, и правосудие не просто свершилось, а восторжествовало в память о невинных жертвах, которых мы будем помнить с уважением и любовью».
В 1989 году Иэн Гиллан принял участие в проекте Rock Aid Armenia, организованном для сбора средств в пользу Армении, пострадавшей от Спитакского землетрясения 1988 года.
В 2009 году Иэн Гиллан посетил Армению вместе с организатором Rock Aid Armenia Джоном Ди и гитаристом группы Black Sabbath Тони Айомми в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, организованного Медиамакс. Гиллан, Ди и Айомми заявили о готовности помочь восстановлению музыкальной школы N 6 в Гюмри, после чего в течение нескольких лет проводился сбор средств. В сентябре 2013 года Иэн Гиллан и Джон Ди приняли участие в открытии нового здания музыкальной школы в Гюмри.