Պատրաստ է 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում այսօր ընդունման է դրվել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագիրը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հռչակագրի վրա աշխատել եւ իրենց հավանությունն են տվել ՀՀ պետական բոլոր մարմինները, Մայր Աթոռը, Սփյուռքի խոշորագույն կառույցները:
«Մեզ շատ էին մեղադրում այն բանում, թե ինքներս էլ չգիտենք՝ ի՞նչ ենք պահանջում աշխարհից եւ Թուրքիայից Հայոց ցեղասպանության հարցում: Արդյոք ակնկալո՞ւմ ենք քաղաքական ճանաչումներ տարբեր պետությունների կողմից: Ի՞նչ սպասելիքներ ունենք Թուրքիայից: Ի՞նչ է մեր ուզածը եւ մեր պայքարի հիմքը: Ո՞ւր ենք քայլում, եւ ո՞րն է մեր պատգամը ապագա սերունդներին:
Կարծում եմ, որ արդյունքում ստացվել է կուռ եւ համապարփակ մի տեքստ, որը կդառնա 100-րդ տարելիցի միջոցառումների գաղափարական հենքը, եւ մեր հետագա գործողությունների ուղեցույցը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Готова Всеармянская декларация к 100-летию Геноцида - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Всеармянская декларация была внесена сегодня на утверждение на заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Президент Армении Серж Саргсян отметил, что в создании Декларации участвовали все армянские государственные структуры, Армянская Апостольская Церковь и крупнейшие структуры Диаспоры.
«Нас часто обвиняют в том, что мы сами не знаем, чего требуем от мира и Турции в вопросе Геноцида. Действительно ли мы ожидаем политических признаний со стороны различных государств? Каковы наши ожидания от Турции? Чего мы хотим и в чем основа нашей борьбы? Куда мы движемся и в чем наш завет будущим поколениям?
Полагаю, что в результате был получен всеобъемлющий текст, который станет идеологической основой мероприятий, проводимых по случаю 100-летия годовщины Геноцида, и планом наших дальнейших действий», - сказал Серж Саргсян.
После одобрения на заседании декларация будет опубликована на 7 языках, в том числе - на западноармянском.