«Մենք մեր պայքարի տերն ենք »,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը «ոչ նպատակահարմար է համարում ապրիլի 24-ին իր գործընկեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությունը այլ միջոցառումների»:
«Մենք միշտ թերահավատորեն ենք նայում պատմությունը վերախմբագրելու փորձերին: Դրանք ոչ միայն սին են, այլեւ վտանգավոր: Անշուշտ, մենք մեր բոլոր գործընկերներին հուշելու ենք, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը՝ ապրիլի 24-ին, որեւէ այլ եւ այդ օրվան հատուկ հարմարեցված միջոցառումների,  տոնակատարությունների մասնակցելը համարում ենք ոչ նպատակահարմար»,- այսօր լրագրողներին ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ, եթե որոշակի շահեր եւ հետաքրքրություններ որոշ պետությունների ղեկավարների այդ օրը մղեն դեպի Թուրքիա (Թուրքիայի կառավարության կողմից ապրիլի 24-ին Գալիպոլիի հաղթանակին նվիրված տոնակատարության - Մեդիամաքս ), ապա «դա որեւէ կերպ չի ազդելու» Հայաստանում եւ աշխարհում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությունների վրա:
«Մենք ունենք մեր պայքարը, որի տերն ենք: Եթե մեր բարեկամներն այդ օրը գալիս են կանգնելու մեր կողքին, մենք դա բարձր ենք գնահատում: Եթե նախընտրում են այդ օրը լինել այլուր, անում ենք մեր եզրահանգումները»,- նկատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մասին՝ Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ հայ ժողովրդին ամենից շատ հետաքրքրում են այն ճանաչումները, որոնք պայմանավորված են գաղափարներով եւ սկզբունքներով, այլ ոչ թե քաղաքական շահերով եւ նկատառումներով:

Attending other events on April 24 is not expedient, Armenian senior official says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Chief of Staff of the Armenian President, Coordinator of State Commission on Coordination of the Armenian Genocide Centennial Events Vigen Sargsyan said today that "Armenia does not find the participation of its partner states in other events on April 24 expedient”.
“We are always skeptical about the attempts to reedit the history. Not only are they vain but also dangerous. Beyond doubt, we will prompt it to all our partner states that we find their participation in events especially fitted to April 24 – the day of remembrance of the Armenian Genocide martyrs – not expedient”, Vigen Sargsyan told journalists today.
He added that if certain interests and benefits lead the heads of certain states to Turkey on that day (the ceremony marking the victory of Battle of Gallipoli announced on April 24 by Turkish government – Mediamax), it will “have no impact” on the commemoration ceremonies in Armenia  and around the world.
“We have our struggle and we lead it. We will highly appreciate our friends who will come to stand by us on that day. But we will draw our conclusions if they choose to be somewhere else on that day”, said the Chief of Staff of the Armenian President.
Speaking about the international recognition of the Armenian Genocide, Vigen Sargsyan said that the Armenian people are mostly interested in recognitions that are conditioned by ideas and principles and not political interests and considerations.