«Մենք մեր պայքարի տերն ենք »,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը «ոչ նպատակահարմար է համարում ապրիլի 24-ին իր գործընկեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությունը այլ միջոցառումների»:
«Մենք միշտ թերահավատորեն ենք նայում պատմությունը վերախմբագրելու փորձերին: Դրանք ոչ միայն սին են, այլեւ վտանգավոր: Անշուշտ, մենք մեր բոլոր գործընկերներին հուշելու ենք, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը՝ ապրիլի 24-ին, որեւէ այլ եւ այդ օրվան հատուկ հարմարեցված միջոցառումների,  տոնակատարությունների մասնակցելը համարում ենք ոչ նպատակահարմար»,- այսօր լրագրողներին ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ, եթե որոշակի շահեր եւ հետաքրքրություններ որոշ պետությունների ղեկավարների այդ օրը մղեն դեպի Թուրքիա (Թուրքիայի կառավարության կողմից ապրիլի 24-ին Գալիպոլիի հաղթանակին նվիրված տոնակատարության - Մեդիամաքս ), ապա «դա որեւէ կերպ չի ազդելու» Հայաստանում եւ աշխարհում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությունների վրա:
«Մենք ունենք մեր պայքարը, որի տերն ենք: Եթե մեր բարեկամներն այդ օրը գալիս են կանգնելու մեր կողքին, մենք դա բարձր ենք գնահատում: Եթե նախընտրում են այդ օրը լինել այլուր, անում ենք մեր եզրահանգումները»,- նկատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մասին՝ Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ հայ ժողովրդին ամենից շատ հետաքրքրում են այն ճանաչումները, որոնք պայմանավորված են գաղափարներով եւ սկզբունքներով, այլ ոչ թե քաղաքական շահերով եւ նկատառումներով:

Армения призвала страны-партнеры не участвовать в других мероприятиях 24 апреля - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Руководитель аппарата президента Армении, координатор мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, Виген Саргсян сегодня сказал, что Армения считает «нецелесообразным участие представителей стран-партнеров в других мероприятиях 24 апреля 2015 года».
«Мы всегда с недоверием смотрим на попытки переписать историю. Они не только тщетны, но и опасны. Безусловно, мы сообщим всем нашим партнерам, что считаем нецелесообразным участие 24 апреля – в день 100-летней годовщины Геноцида армян – в каких-либо других, специально приспособленных под этот день мероприятиях», - сказал сегодня журналистам Виген Саргсян.
Он добавил, что если определенные интересы подтолкнут лидеров некоторых стран в этот день посетить Турцию (24 апреля правительство Турции проведет праздничные мероприятия в четь Галлиполийского сражения – Медиамакс), то «это никак не отразится» на церемониях памяти жертв Геноцида армян, которые будут проходить в Армении и во всем мире.
«У нас своя борьба, за которую мы в ответе. Если наши друзья в этот день готовы быть рядом с нами, мы это высоко оценим. Если они предпочитают в этот день находиться где-то еще, то мы сделаем свои выводы», - заметил руководитель аппарата президента.
Говоря о международном признании Геноцида армян, Виген Саргсян сказал, что армянский народ наиболее заинтересован в таких признаниях, которые вызваны идеологией и принципами, а не интересами и выгодами.