IDeA-ն ու WWF-Հայաստանը կստեղծեն «Տաթեւ» ազգային պարկը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը եւ Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը (WWF-Հայաստան) այսօր ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` բնության պահպանության եւ էկոտուրիզմի զարգացման ոլորտներում համագործակցելու մասին:
IDeA հիմնադրամը եւ WWF-Հայաստանը համատեղ աշխատանքներ կիրականացնեն «Սատանի կամուրջ» բնության հուշարձանի կառավարման բարելավման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ հանրապետության հարավում կնախաձեռնեն բնության հատուկ պահպանվող նոր տարածքի՝ «Տաթեւ» ազգային պարկի ստեղծումը:
Արմեն Գեւորգյանն ու Կարեն Մանվելյանը
Լուսանկարը՝ IDeA
Վերոնշյալ նախաձեռնությունների նպատակը տարածքի յուրահատուկ էկոհամակարգի եւ կենսաբազմազանության պահպանումն է, աջակցությունը էկոտուրիզմի զարգացմանը:
«Մեր համագործակցությունն ուղղված է Տաթեւի տարածաշրջանում բնության պահպանությանն ու զբոսաշրջության զարգացմանը: IDeA հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի հիմնական նպատակներից մեկը տարածաշրջանը զբոսաշրջության տեսանկյունից գրավիչ դարձնելն է, ինչը կնպաստի նաեւ հարակից համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Դրա համար բոլոր նախադրյալներն առկա են՝ միջնադարյան վանական համալիրը, ճոպանուղին, հարուստ բնությունն ու յուրահատուկ էկոհամակարգը, որի պահպանումը կարեւոր է նաեւ էկոտուրիզմի զարգացման առումով: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի կյանքի կոչել տարածաշրջանի զարգացմանն ուղղված բոլոր ծրագրերը»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը:
«Շատ կարեւոր է մեր համագործակցությունը IDeA հիմնադրամի հետ, որի արդյունքում կպահպանվեն Տաթեւի տարածքի յուրահատուկ էկոհամակարգը եւ կենսաբազմազանությունը, ինչպես նաեւ կստեղծվեն լայն հնարավորություններ տարածքում գտնվող համայնքների համար բարելավել իրենց ապրելամիջոցները»,- ասել է WWF-Հայաստանի ղեկավար Կարեն Մանվելյանը:

IDeA and WWF Armenia to establish “Tatev” National Park
Yerevan/Mediamax/. Today Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation and World Wildlife Fund in Armenia (WWF Armenia) signed a memorandum of understanding on cooperating in the sectors of nature conservation and development of ecotourism.
IDeA Foundation and WWF Armenia will carry out joint works to enhance the management of “Devil's Bridge” natural monument and will initiate works aimed at the establishment of the specially protected new natural area – “Tatev” National Park.
Armen Gevorgyan and Karen Manvelyan
The abovementioned initiatives aim to preserve the area’s special ecosystem and biodiversity and to promote ecotourism.
“Our cooperation is aimed at environmental protection and tourism development in Tatev region. One of the main goals of “Tatev Revival” project carried out by IDeA Foundation is to make the region attractive in terms of tourism, which in its turn, will promote the social-economic development of the adjacent communities. We have all necessary prerequisites for it – medieval monastic complex, aerial tramway, rich nature and unique ecosystem the conservation of which is also important in terms of ecotourism development. I am convinced our joint efforts will help us realize all projects aimed at the development of this region”, said Head of IDeA Foundation Armen Gevorgyan.
“We attach great importance to our cooperation with IDeA Foundation as the unique ecosystem and biodiversity of Tatev will be preserved, and adjacent communities will have broader opportunities to improve their livelihood”, said WWF Armenia Director Karen Manvelyan.