IDeA-ն ու WWF-Հայաստանը կստեղծեն «Տաթեւ» ազգային պարկը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը եւ Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը (WWF-Հայաստան) այսօր ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` բնության պահպանության եւ էկոտուրիզմի զարգացման ոլորտներում համագործակցելու մասին:
IDeA հիմնադրամը եւ WWF-Հայաստանը համատեղ աշխատանքներ կիրականացնեն «Սատանի կամուրջ» բնության հուշարձանի կառավարման բարելավման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ հանրապետության հարավում կնախաձեռնեն բնության հատուկ պահպանվող նոր տարածքի՝ «Տաթեւ» ազգային պարկի ստեղծումը:
Արմեն Գեւորգյանն ու Կարեն Մանվելյանը
Լուսանկարը՝ IDeA
Վերոնշյալ նախաձեռնությունների նպատակը տարածքի յուրահատուկ էկոհամակարգի եւ կենսաբազմազանության պահպանումն է, աջակցությունը էկոտուրիզմի զարգացմանը:
«Մեր համագործակցությունն ուղղված է Տաթեւի տարածաշրջանում բնության պահպանությանն ու զբոսաշրջության զարգացմանը: IDeA հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի հիմնական նպատակներից մեկը տարածաշրջանը զբոսաշրջության տեսանկյունից գրավիչ դարձնելն է, ինչը կնպաստի նաեւ հարակից համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Դրա համար բոլոր նախադրյալներն առկա են՝ միջնադարյան վանական համալիրը, ճոպանուղին, հարուստ բնությունն ու յուրահատուկ էկոհամակարգը, որի պահպանումը կարեւոր է նաեւ էկոտուրիզմի զարգացման առումով: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի կյանքի կոչել տարածաշրջանի զարգացմանն ուղղված բոլոր ծրագրերը»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը:
«Շատ կարեւոր է մեր համագործակցությունը IDeA հիմնադրամի հետ, որի արդյունքում կպահպանվեն Տաթեւի տարածքի յուրահատուկ էկոհամակարգը եւ կենսաբազմազանությունը, ինչպես նաեւ կստեղծվեն լայն հնարավորություններ տարածքում գտնվող համայնքների համար բարելավել իրենց ապրելամիջոցները»,- ասել է WWF-Հայաստանի ղեկավար Կարեն Մանվելյանը:

IDeA и WWF-Армения создадут национальный парк «Татев»
Ереван/Медиамакс/. Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) и Армянский офис Всемирного фонда дикой природы (WWF-Armenia) подписали сегодня меморандум о сотрудничестве в сфере охраны природы и развития экотуризма.
Фонд IDeA и WWF-Armenia будут осуществлять совместную работу по улучшению управления объектом природы «Сатани камурдж» («Дьявольский мост»), а также инициируют создание национального парка «Татев» – новой особо охраняемой территории на юге страны.
Армен Геворгян и Карен Манвелян
Цель указанных инициатив - сохранение уникальной экосистемы и биоразнообразия территории, а также содействие развитию экотуризма.
«Наше сотрудничество направлено на охрану природы в Татевском регионе и развитие туризма. Одна из главный целей программы «Возрождение Татева», осуществляемой фондом IDeA, – сделать регион привлекательным с точки зрения туризма, что будет также содействовать социально-экономическому развитию прилегающих районов. Для этого существуют все предпосылки: средневековый монастырский комплекс, канатная дорога, богатая природа и уникальная экосистема, сохранение которой важно и с точки зрения экотуризма. Уверен, что совместными усилиями нам удастся воплотить в жизнь все программы, направленные на развитие региона», - сказал генеральный директор фонда IDeA Армен Геворгян.
«Очень важно наше сотрудничество с фондом IDeA, в результате которого будут сохранены своеобразная экосистема и биоразнообразие Татева, а для расположенных на данной территории общин будут созданы широкие возможности по улучшению условий жизни», - сказал глава WWF-Armenia Карен Манвелян.