Ապրիլի 24-ին ընդառաջ թուրքական կողմի սադրանքները կանխվելու են
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ՌԴ ԴԱԾ-ի Սահմանապահ վարչության պետ Վյաչեսլավ Բիրյուկովն այսօր ասել է, որ ապրիլի 24-ին ընդառաջ հայ-թուրքական սահմանին սադրանքները կանխվելու են:
Այսօրվա մամուլի ասուլիսում նա շեշտել է, որ ԴԱԾ-ի Սահմանապահ վարչությունն ակտիվ մասնակցելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
«Առաջին հերթին, դա վերաբերվում է հայ-թուրքական սահմանին սադրանքների կանխարգելմանը: Մեր աշխատակիցները պատրաստ են դրան: Մենք նաեւ աշխատանքներ ենք տանում թուրքական կողմի հետ, որպեսզի իրենք բացառեն սադրանքները իրենց կողմից: Աշխատանքներ ենք տանում նաեւ Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների բնակչության հետ: Սա քաղաքական հարց է, իսկ մեր խնդիրը սահմանների պաշտպանությունն է, ինչը եւ մենք անում ենք», - ասել է Վյաչեսլավ Բիրյուկովը:
Նրա փոխանցմամբ, Թուրքիայի կողմից պարբերաբար տեղի են ունենում փոքր խախտումներ՝ հիմնականում գետային հատվածների ծանծաղացումների ժամանակ:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ նախորդ տարի սահմանապահները ձերբակալել են պետական սահմանի 60-ից ավելի եւ սահմանային ռեժիմի` 20-ից ավելի օրինախախտ:

Provocations by Turkey on threshold of April 24 to be thwarted
Yerevan /Mediamax/. Head of the Russian Federal Security Service (FSB) Border Guards in Armenia Vyacheslav Biryukov stated today that the provocations instigated incited on the border with Turkey will be thwarted on the threshold of April 24.
At the meeting with journalists today, he stressed that the Border Guard will be actively engaged in activities dedicated to the Armenian Genocide Centennial.
“First of all, it refers to activities aimed at preventing provocations on the Armenian-Turkish border. Our employees are ready for it. We are conducting works along the lines of border representations and with the Turkish party, so that they rule out provocations for their part. We also carry out works with the population of Armenian border regions to exclude any kind of provocation. It is a political matter, and our task is to protect the borders, and we will do that”, said Vyacheslav Biryukov.
According to him, Turkey persistently resorts to minor violations during the shoaling of river areas, and “we constantly draw the attention of border commissioners to it”.
He also informed that the employees of the Border Guard detained over 60 state border offenders and over 20 border regime offenders in 2014.