Ապրիլի 24-ին ընդառաջ թուրքական կողմի սադրանքները կանխվելու են
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ՌԴ ԴԱԾ-ի Սահմանապահ վարչության պետ Վյաչեսլավ Բիրյուկովն այսօր ասել է, որ ապրիլի 24-ին ընդառաջ հայ-թուրքական սահմանին սադրանքները կանխվելու են:
Այսօրվա մամուլի ասուլիսում նա շեշտել է, որ ԴԱԾ-ի Սահմանապահ վարչությունն ակտիվ մասնակցելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
«Առաջին հերթին, դա վերաբերվում է հայ-թուրքական սահմանին սադրանքների կանխարգելմանը: Մեր աշխատակիցները պատրաստ են դրան: Մենք նաեւ աշխատանքներ ենք տանում թուրքական կողմի հետ, որպեսզի իրենք բացառեն սադրանքները իրենց կողմից: Աշխատանքներ ենք տանում նաեւ Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների բնակչության հետ: Սա քաղաքական հարց է, իսկ մեր խնդիրը սահմանների պաշտպանությունն է, ինչը եւ մենք անում ենք», - ասել է Վյաչեսլավ Բիրյուկովը:
Նրա փոխանցմամբ, Թուրքիայի կողմից պարբերաբար տեղի են ունենում փոքր խախտումներ՝ հիմնականում գետային հատվածների ծանծաղացումների ժամանակ:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ նախորդ տարի սահմանապահները ձերբակալել են պետական սահմանի 60-ից ավելի եւ սահմանային ռեժիմի` 20-ից ավելի օրինախախտ:

Провокации с турецкой стороны в преддверии 24 апреля будут пресекаться
Ереван /Медиамакс/. Начальник Пограничного управления ФСБ России в Армении Вячеслав Бирюков заявил сегодня, что провокации на границе с турецкой стороны в преддверии 24 апреля будут пресекаться.
В ходе сегодняшней встречи с журналистами он подчеркнул, что Погрануправление будет активно принимать участие в мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.
«Это, в первую очередь, мероприятия, связанные с недопущением провокаций на армяно-турецкой границе. Наши сотрудники к этому готовы. Мы проводим работу по линиям пограничных представительств и с турецкой стороной, с тем, чтобы они со своей стороны исключили провокации. Мы также проводим работы с населением пограничных районов Армении для исключения всякого рода провокаций. Это политический вопрос, а наша задача состоит в охране границы, что мы и будем делать», - сказал Вячеслав Бирюков.
По его словам, со стороны Турции идут постоянные мелкие нарушения при обмелении речных участков, и «мы постоянно обращаем внимание пограничных комиссаров на это».
Он сообщил также, что в 2014 году сотрудниками Пограничного управления было задержано более 60 нарушителей государственной границы и более 20 нарушителей пограничного режима.