Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունել է «100 կյանք» նախաձեռնությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 11-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունել է «100 կյանք» նախաձեռնությունը:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից հոգու բերկրանքով ու մեծ ուրախությամբ ողջունում եւ Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք հղում մեր Սուրբ Եկեղեցու հավատավոր զավակներ Ռուբեն Վարդանյանին, Վարդան Գրեգորյանին եւ Նուբար Աֆեյանին` «100 կյանք» մարդասիրական նախաձեռնության մեկնարկի առիթով:
Գնահատարժան է, որ միջազգային հնչեղություն ստացած այս նախաձեռնության սկիզբն ազդարարվում է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման օրերին: «100 կյանքը» իր ուշագրավ պատմություններով փաստում է, որ հայ ժողովուրդը  երախտագիտությամբ է հիշում մարդասեր ու վեհանձն այն նվիրյալներին, ովքեր պատմության ամենադժվարին ու ողբերգական պահին սատար կանգնեցին հայորդիներին, օգնեցին ապրել եւ պահպանել իրենց ազգային ինքնությունը:
Կարեւորում ենք, որ «100 կյանքը» անցյալից դեպի ներկա եւ ներկայից դեպի ապագա տանող յուրահատուկ մի կամրջի դերակատարություն է ստանձնում: Այս առումով գնահատելի է նաեւ առաքելությունը Արշալույս Մարտիկանյանի անունը կրող «Ավրորա» մրցանակի, որը շնորհվելու է մերօրյա հերոսներին` ազնվահոգի այն մարդկանց, ովքեր տարբեր հանգամանքներում իրենց մարդասիրությունը հաստատում են կյանքով ու գործով», - նշել է Վեհափառ Հայրապետը:
Նորին Սրբությունը նաեւ իր գնահատանքն է հայտնել «100 կյանք» նախաձեռնությանը աջակից եւ մասնակից բոլոր անձանց: «Թող որ «100 կյանք» ծրագիրը եւ «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը մի նոր ազդակ ու խթանիչ ուժ դառնան համայն մարդկության մեջ մարդասիրության վերազարթոնքի եւ նման ողբերգությունների կրկնության կանխարգելման համար», - ասել է Գարեգին Բ Կաթողիկոսը` բարի ընթացք մաղթելով այս աստվածահաճո նախաձեռնությանը:

Католикос Всех Армян приветствовал инициативу «100 жизней»
Ереван /Медиамакс/. Католикос Всех Армян Гарегин Второй приветствовал сегодня инициативу «100 жизней».
«В Святом Первопрестольном Эчмиадзине с восторгом и радостью приветствуют и даруют благословение преданным сынам нашей Святой Церкви – Рубену Варданяну, Вардану Грегоряну и Нубару Афеяну - по случаю запуска гуманитарного проекта «100 жизней».
Очень ценно, что начало этому проекту, получившему мировое звучание, дано в дни поминовения 100-летней годовщины Геноцида армян. Проект «100 жизней» со своими необычными историями свидетельствует о том, что армянский народ с благодарностью хранит память о гуманных и благородных людях, которые в самые сложные и трагические моменты истории поддержали армян, помогли им выжить и сохранить свою национальную идентичность.
Важно, что проект «100 жизней» выполняет роль некоего моста, соединяющего прошлое с настоящим, настоящее с будущим. В этом плане ценна роль премии «Аврора», носящей имя Авроры Мартиканян, которая будет вручаться героям наших дней, тем праведным людям, которые в различных условиях собственной жизнью и делом подтверждают свое человеколюбие»,- отметил Верховный Патриарх.
Его Святейшество также выразил признательность всем людям, принявшим участие и поддержавшим проект «100 жизней». «Пусть проект «100 жизней» и премия «Аврора» станут новой вехой и движущей силой возрождения гуманности во всем мире и предотвращения подобных трагедий в будущем»,- сказал Католикос Гарегин Второй, пожелав успеха этой богоугодной инициативе.