Հրապարակվել է Հայոց ցեղասպանության հատուցման մասին զեկույցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության հատուցումերի ուսումնասիրման խումբը հրապարակել է «Արդարացի լուծում. Հատուցումներ Հայոց ցեղասպանության դիմաց» վերջնական զեկույցը:
Զեկույցը Հայոց ցեղասպանության հատուցման իրավական, պատմական, քաղաքական ասպեկտների ամբողջական վերլուծություն է, որը ներառում է Ցեղասպանության հետեւանքների եւ հասցված վնասի նկարագրություն եւ հատուցման գործընթացի մեկնարկի փաթեթ:
Հայոց ցեղասպանության հատուցումերի ուսումնասիրման խումբը ձեւավորվել է 2007թ.: Խմբի նախագահն է Վորչեսթեր համալսարանի (Worcester State University) պրոֆեսոր Հենրի Թերիոն, անդամները՝ միջազգային իրավունքի եւ մարդու իրավունքների ոլորտում հայտնի փորձագետ Ալֆրեդ դե Զայան, երակարատեւ եւ անցումային արդարադատության ուսումնասիրության հարցերով միջազգային փորձագետ Ջերմեյն Օ. Մաքքալփին եւ «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
Զեկույցը թույլ է տալիս սկսել Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման եւ փոխհատուցման լայնամասշտաբ գործընթաց: Այն հրապարակվել է «Հայ Դատ» հիմադրամի միջոցներով:
Զեկույցի նախնական տարբերակի վերաբերյալ իր մեկնաբանությունն է տրամադրել նաեւ 2004-2006 թթ. Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Ջոն Էվանսը, որը 2005թ. փետրվարին, Բերքլիի համալսարանում ելույթ ունենալով հայ համայնքի ներկայացուցիչների առջեւ, 1915թ. իրադարձությունները «ցեղասպանություն» էր անվանել:

Armenian Genocide reparations report published
Yerevan/Mediamax/. The Armenian Genocide Reparations Study Group (AGRSG) issued its final report entitled “Resolution with Justice – Reparations for the Armenian Genocide.”
The report offers a comprehensive analysis of the legal, historical, political, and ethical dimensions of the question of reparations for the Armenian Genocide, which includes a plan for a productive reparative process and proposes a concrete reparations package.
The AGRSG was formed in 2007. Professor at Worcester State University Henry Theriault is the chair of the group. AGRSG members are popular expert in the field of human rights and international law Alfred de Zayas, expert on long-term justice and transitional justice Jermaine O. McCalpin and head of the Modus Vivendi Center Ara Papian.
The report represents a decisive step toward a much broader and all-embracing process of repair that is adequate to resolve the extensive outstanding damages of the Genocide.
U.S. Ambassador to Armenia in 2004-2006 John Evans also commented on the preliminary report. During his public presentation for the representatives of the Armenian community at the University of California, Berkeley, 2005, Evans called the 1915 events Genocide.