Մատենադարանում շարունակվում է 14-րդ դարի Նարեկի վերականգնումը - Mediamax.am
Beeline-ը եւ Մատենադարանը սկսել են համագործակցություն, որի շրջանակում Beeline-ի աջակցությամբ վերականգնվում եւ թվայնացվում են ձեռագրերը:
«Գրավոր ժառանգության պահպանումն այսօր անհնար է պատկերացնել առանց թվային տեխնոլոգիաների կիրառման եւ թվային ռեսուրսների ստեղծման: Երկրի գիտական մտքի զարգացման, պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ու սերունդներին փոխանցման գործում անփոխարինելի է Մատենադարանի դերն ու նշանակությունը»,- ծրագրի ներկայացման ժամանակ ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Ձեռագրերի վերականգնման ու թվայնացման աշխատանքների արդյունքում դրանց թվային տարբերակները կտեղադրվեն Մատենադարանի պաշտոնական կայքում եւ ընթերցասրահի ներքին ցանցում:
«Անչափ ուրախ ենք, որ Մատենադարանի բարեգործների ցանկում հայտնվեց նաեւ Beeline ընկերությունը: Այս համագործակցությունն ուղղվում է մեծադիր ձեռագրերի վերականգնմանը: Արդեն իսկ վերականգնվել եւ թվայնացվել են տասնյակ ձեռագրերեր»,- այսօր ասել է Մատենադարանի տնօրենի խորհրդական Արա Խզմալյանը:
Մատենադարանի հին ձեռագրերի վերականգնման բաժնում Անդրեյ Պյատախինն անձամբ է ծանոթացել մեծադիր ձեռագրերի վերականգնման աշխատանքներին:
Բաժնի ղեկավար Գայանե Էլիազյանի փոխանցմամբ, ներկայումս 10 մեծադիր ձեռագիր նախապատրաստվում են վերականգման աշխատանքներին, կատարվում է թղթի եւ թանաքի ամրացում:
«Մինչ այս  ռեստավրացիա չէինք անում, քանի որ չունեինք դրա համար անհրաժեշտ ճապոնական թուղթը: ԱրմենՏել ընկերության աջակցությամբ մենք հնարավորություն ունենք վերականգնել 10 մեծադիր ձեռագիր, որոնց համար անհրաժեշտ բարձրակարգ թուղթն արդեն մեզ մոտ է»,- Մեդիամաքսին ասել է Գայանե Էլիազյանը եւ նշել, որ մեծադիր ձեռագրերը բաղկացած են նվազագույնը 1000 էջից:
«Վերջերս ավարտեցինք մի մեծադիր ձեռագրի վերականգնման աշխատանք, որը բաղկացած էր 1500 էջից եւ կշռում էր 17 կգ», - ասել է նա:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ ձեռագրերի վերականգնումն իրականացվում է միայն բնական նյութերով: Անգամ սոսինձը տեղում է պատրաստվում՝ բրնձի կամ ցորենի ալյուրից:
Հին ձեռագրերի վերականգնման բաժնի ղեկավարը ցույց է տվել 14-րդ դարի Նարեկը, որը մոտ երկու տարի առաջ գնել եւ Մատենադարանին էր նվիրել գործարար եւ բարերար Արթուր Ջանիբեկյանը: Գայանե Էլիազյանը նշել է, որ այդ նմուշը  վերականգնման ամենաբարդ աշխատանք պահանջող ձեռագրերից է, որի համար աշխատանքները մեկ տարի է՝ սկսել են եւ դեռ երկու տարի կշարունակեն:
Հին ձեռագրերի վերականգնման բաժնում Beeline-ի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի թիմում ընդգրկված է 10 աշխատող, որոնք, բաժնի ղեկավարի փոխանցմամբ, աշխատում են արտահերթ գրաֆիկով:
Ներկաների ուշադրությունն այս բաժնում գրավում են գերմանացիներ Ռոբերտ Շիլեն եւ Մարգարետ Յաշկեն, ովքեր շուրջ 15 տարի, սեփական կամքով եւ միջոցներով, Մատենադարանի արծաթե կազմերի վերականգնմամբ ու վերանորոգմամբ են զբաղվում:
Վերականգնումից հետո ձեռագրերն անցնում են թվայնացման սրահ: Թվայնացումը կատարվում է լայնաֆորմատ սքանավորման եւ ֆոտոխցիկի միջոցով:
Մատենադարանի տնօրենի խորհրդական Գուրգեն Գասպարյանի փոխանցմամբ, սքանավորմանը հաջորդում է ինդեքսավորումը.
«Թվայնացված յուրաքանչյուր միավոր ինդեքսավորվում եւ տեղավորվում է համապատասխան կատալոգում: Ընթերցասրահի այցելուներին տրամադրվում է ձեռագրի թվայնացված տարբերակը՝ այս կերպ ձեռագրի հետ շփումը հասցնելով զրոյականի եւ երկարացնելով դրա կյանքը»,- ասում է Գուրգեն Գասպարյանը:

В Матенадаране продолжается восстановление «Книги скорби» XIV века - Mediamax.am
Beeline и Матенадаран запустили проект, в рамках которого при поддержке Beeline осуществляется реставрация и цифровизация древних рукописей.
«Сохранение письменного наследия сегодня невозможно представить без применения цифровых технологий и создания цифровых ресурсов. Матенадаран незаменим в деле развития научной мысли страны, сохранения историко-культурного наследия и его передачи поколениям», - сказал сегодня гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин на презентации программы.
В результате восстановления и оцифровки рукописей их цифровые версии будут выложены на официальном сайте Матенадарана, а также во внутренней базе читального зала.
«Мы бесконечно рады, что число спонсоров Матенадарана пополнилось компанией Beeline. Это сотрудничество направлено на восстановление крупноформатных рукописей. Уже восстановлены и оцифрованы десятки рукописей», - сказал сегодня советник директора Матенадарана Ара Хзмалян.
В отделе Матенадарана по восстановлению древних рукописей Андрей Пятахин ознакомился с работами по восстановлению рукописей, выполненных на листах большого формата.
Глава отдела Гаяне Элиазян сообщила, что в настоящее время 10 подобных рукописей готовятся к реставрационным работам: осуществляется закрепление бумаги и чернил.
«Недавно мы завершили реставрацию большой рукописи, которая состояла из 1500 страниц и весила 17 кг», - сказала она.
Наша собеседница отметила, что при реставрации рукописей применяются исключительно натуральные материалы. Даже клей готовится на месте - из пшеничной или рисовой муки.
Руководитель отдела восстановления древних рукописей показала «Книгу скорби» Григора Нарекаци («Нарек») 14-го века, которую два года назад приобрел и подарил Матенадарану предприниматель и благотворитель Артур Джанибекян. Гаяне Элиазян отметила, что данный экземпляр требует наиболее сложной техники реставрации. Работа началась год назад, а для полного завершения реставрации потребуется еще 2 года.
После реставрации рукописи передаются в зал цифровизации, которая осуществляется с помощью устройств широкоформатного сканирования и фотокамеры.
По словам советника директора Матенадарана Гургена Гаспаряна, после цифровизации рукописей следует их индексирование:
«Каждая оцифрованная единица индексируется и выкладывается в соответствующий каталог. Посетителям читального зала предоставляется цифровой вариант рукописи. Таким образом, контакт с рукописями сводится к нулю, что продлевает им жизнь», - сказал Гурген Гаспарян.