IDeA եւ RVVZ բարեգործական հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը հունիսի 8-ին Երեւանում մեկնարկած Կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովում հանդես է եկել ելույթով՝ պատմելով հիմնադրամների կողմից Հայաստանում իրականացվող կրթական նախաձեռնությունների եւ ժամանակակից կրթության ոլորտում կանանց դերի մասին:
Ելույթի առավել հետաքրքիր հատվածները ներկայացնում ենք ստորեւ:
Մեր հիմնադրամներում կանայք ներկայացված են բոլոր մակարդակներում: Մեր ծրագրերի իրականացնողների մեծ մասը կանայք են: Իրավիճակը Հայաստանում բավականին փոխվել է: 2000 թվականին, երբ նոր էի սկսում ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում, երբեմն պատահում էր, որ Մոսկվա-Երեւան թռիչք իրականացնող ինքնաթիռում ես բացառիկ կին ուղեւորներից էի: Հիմա իրավիճակը շատ տարբեր է, եւ շատ կանայք են փորձում ակտիվ հանդես գալ բիզնեսում: Ես շատ եմ հարգում այն կանանց, որոնք դրդել են իրենց ամուսիներին, անգամ ազգությամբ ոչ հայ ամուսիններին, տեղափոխվել Հայաստան: Դա ինձ շատ զարմացնում է եւ հիացնում: Դա ցույց է տալիս, որ կանայք նոր դինամիկա են հաղորդում հասարակության զարգացմանը:
****
Ըստ ուսումնասիրությունների՝ Երեւանից դուրս բնակվող հայաստանյան ընտանիքների 80%-ն ապրում է առանց տղամարդկանց մշտական ներկայության: Դա նշանակում է, որ առօրյայում, կենցաղում որոշումներն արդեն իսկ ընդունվում եւ իրականացվում են կանանց կողմից: Կանայք, որոնք ավանդաբար զբաղված էին երեխաների, ընտանիքի անդամների խնամքով, սկսել են որոշումներ կայացնել նաեւ այն հարցերում, որոնց լուծումը սովորաբար տղամարդկանց պատասխանատվության ներքո էր:
Վերոնիկա ԶոնաբենդըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մեր քոլեջ (UWC Dilijan–խմբ.) դիմող հայ երիտասարդների շրջանում մենք նկատել ենք հետեւյալ միտումը՝ աղջիկներն ավելի ակտիվ են, քան տղաները: Ընդհանուր առմամբ, տղաները պասիվ են, չեն ցանկանում ջանքեր գործադրել: Կարծում եմ՝ սրա պատճառները պետք է փնտրել ընտանիքներում ավանդական հարաբերությունների մեջ՝ ընտանիքներ, որտեղ տղաներին մեծացնում են որպես «ծառայություն իրականացնողներ», իսկ աղջիկներին՝ որպես հոր, ընտանիքի տղամարդու մասին հոգ տանող, խնամող: Դա հանգեցնում է այն երեւույթներին, որոնց ականատես ենք այսօր: Կանանց դերը՝ որպես ներկա եւ ապագա մայրեր, շատ կարեւոր է այս միտումը փոխելու համար: Իրականում, կանայք եւ աղջիկները ընտանիքից դուրս, հասարակական կյանքում ավելի ակտիվ լինելու, իրենց նախաձեռնություններն ու բիզնես-ծրագրերն իրականացնելու մեծ ներուժ ունեն:
Որպես կրթության ոլորտում ներգրավված անձնավորություն՝ ցանկանում եմ ասել, որ անհատի կրթությունն իրականացվում է ոչ միայն դպրոցում կամ բուհում: Մարդ կարող է կրթվել ամեն օր, իսկ թե ինչպիսի անհատ կձեւավորվի, ինչպիսի ապագա նա կունենա, կախված է ընտանիքից: Այս հարցում, հատկապես հայկական իրականության մեջ, մայրերն ավելի մեծ ազդեցություն ունեն երեխաների վրա, քան հայրերը: Կրթության համար կարեւոր է ոչ միայն ուսուցիչների դերը, այլեւ ընտանիքի մոր դերակատարությունը:
Մեր հիմնադրամներում եւ UWC Dilijan քոլեջում մենք փորձում ենք առաջ շարժվել ապագայի պահանջներին համապատասխան մոտեցումներով: Մենք ցանկանում ենք զարգացնել երեխաների մեջ ձեռնարկատիրական ոգին, ռիսկերին դիմելու ունակությունը, կարեկցող լինելու կարողությունը: Այս ամենը հիմնականում գալիս է կանանցից:
Ցանկացած նախաձեռնության մեջ, հատկապես կրթական ոլորտում, մենք փորձում ենք սովորեցնել, ցույց տալ, որ պետք է հավատալ եւ սիրել այն ամենը, ինչով զբաղվում ես, լինել խստապահանջ, բայց հավասարակշռված, առաջնորդվել երեխաների հետաքրքրությամբ եւ նրանց շահերը դասել ավելի բարձր, քան սեփականը: Կանայք, սովորաբար, իրենց երեխաների նկատմամբ հենց այդպես էլ վարվում են:

Вероника Зонабенд: «Любовь делает невозможное возможным» - Mediamax.am
Соучредитель благотворительных фондов IDeA и RVVZ Вероника Зонабенд выступила 8 июня на международном форуме женского предпринимательства в Ереване, рассказав об образовательных проектах фондов и роли женщин в системе образования.
Представляем вашему вниманию некоторые отрывки из выступления.
Среди сотрудников наших фондов женщины составляют большинство и работают на всех уровнях, среди топ-менеджмента нашей компании их примерно половина. В 2000 году я начала свой первый бизнес-проект в Армении. В то время я часто бывала единственной женщиной в бизнес-классе самолета Москва – Ереван. Сейчас совершенно иная картина, и многие женщины являются активными предпринимателями. Я знаю немало женщин – инициаторов успешного бизнеса, переехавших в Армению из других стран, включая США и страны Европы, некоторые из которых даже сумели убедить своих неармянских мужей переехать в Армению и участвовать в их бизнесе.
Согласно исследованиям, около 80% семей в регионах Армении проживают без постоянного присутствия мужчин. Это значит, что важные каждодневные решения по различным вопросам принимаются женщинами.
Мы обратили внимание, что при отборе студентов в колледжи международной сети UWC девушки намного более активны, инициативны и зачастую лучше подготовлены, чем юноши. В среднем юноши более пассивны и не хотят брать на себя ответственность. Думаю, что частично причина кроется в нарушении традиционного баланса отношений в семье. Если раньше обязанностями женщины считалась забота о детях и мужчинах внутри семье, а мужчины отвечали за все внешние решения, то сейчас весь этот груз пал на женщин, и у мальчиков ролевой модели отца нет. Таким образом, мы находимся в ситуации, когда девочки уже в силу сложившихся обстоятельств становятся более активными в общественной жизни и реализуют свои инициативы и собственные бизнес-проекты.
Как человек, занимающийся проектами в сфере образования, хочу отметить, что формирование личности происходит не только под влиянием учителей и профессоров в школе или вузе, но и в значительной степени под влиянием семьи, и в первую очередь матери. Важность роли матери отражена даже на языковом уровне: сравните «mother tongue» в английском и «майрени лезу» в армянском языке.
В наших образовательных проектах, и в частности в UWC Dilijan College, мы хотим развивать в детях дух предпринимательства, способность рисковать, умение сопереживать и принимать культуру других людей. Наш подход определяется несколькими характеристиками: разумной требовательностью, действием в интересах детей, которые ставишь выше собственных, отсутствием двойных стандартов, любовью и искренностью. Когда ты последовательно делаешь то, во что веришь и что любишь, невозможное становится возможным. И сегодня, несмотря на весь скептицизм и неверие, в Дилижане учатся дети из 48 стран, многие из которых до этого даже не знали о существовании Армении.