Հայերը «ընդդիմացան կորպորատիվ մենեջերների լկտիությանը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի լրագրող Մաքսիմ Շեւչենկոն կարծում է, որ «Երեւանում փողոց դուրս եկած մարդիկ դիմադրություն ցուցաբերեցին կորպորատիվ մենեջերների լկտիությանն ու սանձարձակությանը»:
Այդ մասին նա ասել է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում:
«Մենաշնորհների ու կորպորացիաների իմպերիալիստական իշխանությունը հետսովետական տարածքում, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի ներսում, սոցիալական դիմադրություն է պահանջում: Ես կարծում եմ, որ հայ ժողովուրդը՝ նրանք, ովքեր դուրս են եկել Երեւանի փողոցներ, դիմադրություն ցուցաբերեցին կորպորատիվ մենեջերների լկտիությանն ու սանձարձակությանը, որոնք ուռճացրել էին էներգիայի գները մի երկրում, որն ավելի շատ էլեկտրաէներգիա է արտադրում, քան կարող է սպառել: Եվ այդ պայմաններում հայ ժողովուրդը պետք է վճարի Ինտեր ՌԱՕ-ի մենեջերների գերշահույթները: Ո՞վ է այդ մենեջերներին նման լիազորություններ տվել: Ո՞վ է ընդհանրապես ձեւավորել այդ մարդկանց խումբը, որոնք իրենց աստվածներ են համարում եւ կարծում են, որ մենք, ներքեւում ապրողներս, ընդամենը մրջյուններ ենք», - հայտարարել է Մաքսիմ Շեւչենկոն:
«Հասկանալի է, որ Ռուսաստանը չի զիջի իրեն պատկանող Էներգառեսուրսների վերահսկողությունը, բայց ինձ թվում է, որ Ռուսաստանը պետք է գործի հետսովետական պետությունների շահերին համապատասխան: Հատկապես, երբ խոսքն եղբայրական ազգերի մասին է: Այլ ոչ թե հանդես գա որպես մի նեոգաղութային հրեշ, որը գերշահույթներ է ստանում հետսովետական տարածքից, ելնելով խոշոր ընկերությունների շահերից», - ասել է լրագրողը:

Армяне «дали отпор наглости корпоративных менеджеров» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российский журналист Максим Шевченко считает, что «те, кто вышел на улицы Еревана, дали отпор наглости и бесчинству корпоративных менеджеров».
Об этом он сказал в интервью радиостанции «Эхо Москвы».
«Империалистическое господство монополий и корпораций на постсоветском пространстве, да и внутри России, требует социального отпора. Я считаю, что армянский народ, те, кто вышел на улицы Еревана, дали отпор наглости и бесчинству корпоративных менеджеров, которые задрали цены в стране, которая производит электроэнергии больше, чем может потребить, и при этом народ Армении должен оплачивать сверхдоходы менеджеров ИНТЕР РАО. Кому она принадлежит, кто дал такие полномочия этим менеджерам, кто вообще сформировал целую когорту людей, которые считают себя богами на земле и полагают, что мы, живущие внизу, это такие муравьи?», - заявил Максим Шевченко.
«Понятно, что Россия не будет продавать принадлежащий ей контроль над энергоресурсами, но мне кажется, что Россия должна действовать в интересах народов постсоветского пространства. Тем более, братских народов. А не выступать таким неоколониальным монстром, который вытягивает сверхдоходы из постсоветского пространства в интересах крупных корпораций», - сказал журналист.