Հայաստանը կմասնակցի Չայկովսկու անվան պատանեկան մրցույթին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեք հայ պատանիներ դեկտեմբերի 5-15-ը Նովոսիբիրսկ քաղաքում կմասնակցեն Չայկովսկու անվան 9-րդ միջազգային պատանեկան մրցույթին:
Այս մասին հայտարարվել է Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան համերգասրահում տեղի ունեցած Չայկովսկու անվան 9-րդ միջազգային պատանեկան մրցույթի հայաստանյան ամփոփիչ համերգին նախորդող մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
ՄԿՌ մեդիա Արմենիա ընկերությունների խմբի գործադիր տնօրեն Տիգրան Հակոբյանը կարեւորել է այն փաստը, որ երկար տարիների դադարից հետո Հայաստանը ներկայացված կլինի այդ մրցույթում:
Հայաստանը ներկայացնելու են Չայկովսկու անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցի սաներ Արթուր Գրիգորյանը (դաշնամուր), Անդրանիկ Աղաջանյանը (թավջութակ) եւ Դիանա Ադամյանը (ջութակ):
Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարտուն Կոստանդյանի փոխանցմամբ, երեխաները միջազգային այլ մրցույթների դափնեկիրներ են:
«Մրցույթի համար ընտրվել են լավագույնները: Իրենց տարիքի համար երեխաներն արդեն բավական հարուստ փորձ ունեն: Հույս ունեմ, որ նրանք հաջողությամբ կվերադառնան»,-նշել է Մարտուն Կոստանդյանը:
Միջոցառման ընթացքում Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիրների Ընկերակցության եւ Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի միջեւ կնքվել է  համագործակցության հուշագիր, որով դպրոցին է վերապահվում մրցույթի հայաստանյան ներկայացուցիչ լինելու լիազորությունը:
Զարգացման միջազգային կորպորացիայի (МКР) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Դեմենսկին, անդրադառնալով Հայաստանի մասնակցությանը մրցույթին, ասել է.
«Ուզում եմ հավատալ, որ այս մրցույթի շրջանակներում կկարողանանք բացահայտել այնպիսի տաղանդների, ինչպիսին են Կոմիտասը՝ հայկական, եւ Չայկովսկին՝ ռուսական մշակույթում: Եվ այդ տաղանդները հետագայում իրենց ազդեցությունը կունենան համաշխարհային մշակույթի վրա»,-ասել է նա:
Ասուլիսին հաջորդել է Չայկովսկու անվան 9-րդ միջազգային պատանեկան մրցույթի հայաստանյան ամփոփիչ համերգը, որը կազմակերպել էր Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը: Համերգի ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցած Արթուր Գրիգորյանը, Անդրանիկ Աղաջանյանը եւ Դիանա Ադամյանը: Ամփոփիչ համերգին ելույթ են ունեցել նաեւ մենակատար Հայկ Կազազյանը (ջութակ) եւ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը` գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:

Армения примет участие в юношеском конкурсе им. Чайковского - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Трое юных армянских музыкантов 5-15 декабря в Новосибирске примут участие в 9-м Международном юношеском конкурсе им. Чайковского.
Об этом было объявлено на ходе пресс-конференции перед итоговым концертом армянского этапа Международного конкурса им. Чайковского в Доме камерной музыки им. Комитаса.
Исполнительный директор компании МКР-Медиа Тигран Акопян отметил важность того факта, что Армения после долгой паузы возобновила участие в конкурсе.
Армению будут представлять ученики музыкальной школы им. Чайковского Артур Григорян (фортепиано), Андраник Агаджанян (виолончель) и Диана Адамян (скрипка).
Директор музыкальной школы им. Чайковского Мартун Костандян отметил, что все трое ранее побеждали на других международных конкурсах.
«Для конкурса были отобраны лучшие. У этих детей уже достаточно большой опыт для их возраста. Надеюсь, они вернутся с победой», - отметил Мартун Костандян.
В ходе мероприятия между Ассоциацией лауреатов Международного конкурса им.Чайковского м музыкальной школой им. Чайковского был подписан меморандум о сотрудничестве, в соответствии с которым школа признана представителем конкурса в Армении.
Заместитель гендиректора Международной корпорации развития (МКР) Сергей Деменский, комментируя участие Армении в конкурсе, сказал:
«Хочется верить, что в рамках этого конкурса мы откроем такие таланты, как Комитас - в армянской, или Чайковский – в российской культуре. И в дальнейшем они окажут свое влияние на мировую культуру», - сказал он.
После пресс-конференции состоялся итоговый концерт армянского этапа 9-го Международного конкурса им. Чайковского, организатором которого выступил Государственный молодежный оркестр Армении. В ходе концерта выступили финалисты Артур Григорян, Андраник Агаджанян и Диана Адамян. На итоговом концерте также выступил солист Айк Казазян (скрипка) и Государственный молодежный оркестр Армении под руководством худрука и главного дирижера Сергея Смбатяна.