ՀՀ-ն կդիմի Պապին Վատիկանի արխիվն ուսումնասիրելու խնդրանքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր հայտարարել է, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի՝ Հայաստան այցի ընթացքում հայկական կողմը մտադիր է բարձրացնել Վատիկանի գաղտնի արխիվում պահվող հայ ժողովրդին եւ Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստաթղթերի ուսումնասիրության հարցը:
«Վատիկանի գաղտնի արխիվը համարվում է աշխարհի ամենամեծ արխիվներից մեկը, որտեղ հսկայական քանակությամբ փաստաթղթեր կան այն երկրների, ժողովուրդների մասին, որոնց հետ հարաբերվել է Վատիկանը: Հայ ժողովուրդը 3-րդ, 4-րդ դարից հարաբերվել է Վատիկանի հետ, եւ մեր ժողովրդի պատմությանը վերաբերող մեծ քանակությամբ փաստաթղթեր կան այդ արխիվում, որոնք դեռեւս չեն բացվել, չեն դրվել շրջանառության մեջ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Ազգային արխիվի տնօրենը:
Ամատունի Վիրաբյանի խոսքով՝ այդ փաստաթղթերն առնչվում են ինչպես հայ ժողովրդի եւ Վատիկանի միջեւ փոխհարաբերություններին, հայոց պատմությանը, մշակույթին, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանությանը:
«19-րդ դարի վերջում Օսմանյան կայսրությունում Պապի ներկայացուցիչը հաշվետվություններ է ուղարկել Վատիկան՝ նկարագրելով կայսրության քրիստոնյաների, մասնավորապես՝ հայերի վիճակը, նրանց հալածանքները»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ազգային արխիվն ունի այն բոլոր փաստաթղթերի պատճենները, որոնք Վատիկանի արխիվն արդեն իսկ բացել է հետազոտողների առջեւ: Դրանք հիմնականում գրված են ֆրանսերենով եւ լատիներենով, եւ ներկայում հայ մասնագետները զբաղված են դրանց ուսումնասիրությամբ:
Մինչեւ այժմ գաղտնի պահվող փաստաթղթերը, ըստ Վիրաբյանի, կարող են բացվել ուսումնասիրողների համար բացառապես Հռոմի պապի թույլտվությամբ:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, Ազգային արխիվի տնօրենը կարծիք է հայտնել, որ հայ եւ կաթոլիկ եկեղեցիների միջեւ ներկայիս հարաբերությունների բարձր մակարդակը թույլ է տալիս, որպեսզի հայկական կողմը դիմի Պապին՝ դրանք ուսումնասիրելու խնդրանքով:
«Ես կապի մեջ եմ Մայր Աթոռ Էջմիածնի հետ, եւ երեկ էլ այդ հարցը քննարկել ենք: Ամենայն հավանականությամբ, մենք կփորձենք այս հարցը քննարկման առարկա դարձնել Պապի այցի ընթացքում: Կարծում եմ՝ անցած տարվա ապրիլին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագից հետո մեզ համար այս հարցը լուծելի խնդիր է»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:

Armenia to request permission of Pope Francis to study Vatican Archive - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Director of National Archives of Armenia Amatuni Virabyan stated today that during the visit of Pope Francis to Armenia, the Armenian party will raise the issue of studying documents on Armenian nation and the Armenian Genocide, kept in Vatican Secret Archives.
“Vatican Secret Archives are considered one of the largest in the world, they contain a great number of documents on countries and nations that Vatican contacted with. Armenian people had contacts with Vatican since 3rd, 4th centuries, and these Archives keep plenty of documents on our history, which have not been revealed or published,” Director of National Archives of Armenia told the journalists.
According to Amatuni Virabyan, these documents cover relations between Armenian people and Vatican, Armenian history and culture, and the Armenian Genocide.
“In the end of 19th century, representative of the Pope in the Ottoman Empire reported on Empire’s Christians to Vatican, particularly on the condition of Armenians and the persecution they suffered,” said Amatuni Virabyan.
He noted that National Archives of Armenia possess copies of all the documents that Vatican revealed to researches. They are mainly in French and Latin, and Armenian experts are studying them at present.
As of now, the secret documents of Vatican Archives can be revealed to researches only by the permission of the Pope.
While answering the question from Mediamax, Director of National Archives of Armenia expressed an opinion that the high level of relations between Armenian and Catholic Churches allow the Armenian party to request permission of Pope Francis to study these secret documents.
“I keep in touch with Mother See of Holy Etchmiadzin, and we discussed this issue yesterday. Most likely, we will try to bring it up during the visit of Pope Francis. I believe that this problem can have a solution after the special Holy Mass on the Centennial of the Armenian Genocide, held last April at St. Peter’s Basilica in Vatican,” said Amatuni Virabyan.