ՀՀ-ն կդիմի Պապին Վատիկանի արխիվն ուսումնասիրելու խնդրանքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր հայտարարել է, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի՝ Հայաստան այցի ընթացքում հայկական կողմը մտադիր է բարձրացնել Վատիկանի գաղտնի արխիվում պահվող հայ ժողովրդին եւ Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստաթղթերի ուսումնասիրության հարցը:
«Վատիկանի գաղտնի արխիվը համարվում է աշխարհի ամենամեծ արխիվներից մեկը, որտեղ հսկայական քանակությամբ փաստաթղթեր կան այն երկրների, ժողովուրդների մասին, որոնց հետ հարաբերվել է Վատիկանը: Հայ ժողովուրդը 3-րդ, 4-րդ դարից հարաբերվել է Վատիկանի հետ, եւ մեր ժողովրդի պատմությանը վերաբերող մեծ քանակությամբ փաստաթղթեր կան այդ արխիվում, որոնք դեռեւս չեն բացվել, չեն դրվել շրջանառության մեջ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Ազգային արխիվի տնօրենը:
Ամատունի Վիրաբյանի խոսքով՝ այդ փաստաթղթերն առնչվում են ինչպես հայ ժողովրդի եւ Վատիկանի միջեւ փոխհարաբերություններին, հայոց պատմությանը, մշակույթին, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանությանը:
«19-րդ դարի վերջում Օսմանյան կայսրությունում Պապի ներկայացուցիչը հաշվետվություններ է ուղարկել Վատիկան՝ նկարագրելով կայսրության քրիստոնյաների, մասնավորապես՝ հայերի վիճակը, նրանց հալածանքները»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ազգային արխիվն ունի այն բոլոր փաստաթղթերի պատճենները, որոնք Վատիկանի արխիվն արդեն իսկ բացել է հետազոտողների առջեւ: Դրանք հիմնականում գրված են ֆրանսերենով եւ լատիներենով, եւ ներկայում հայ մասնագետները զբաղված են դրանց ուսումնասիրությամբ:
Մինչեւ այժմ գաղտնի պահվող փաստաթղթերը, ըստ Վիրաբյանի, կարող են բացվել ուսումնասիրողների համար բացառապես Հռոմի պապի թույլտվությամբ:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, Ազգային արխիվի տնօրենը կարծիք է հայտնել, որ հայ եւ կաթոլիկ եկեղեցիների միջեւ ներկայիս հարաբերությունների բարձր մակարդակը թույլ է տալիս, որպեսզի հայկական կողմը դիմի Պապին՝ դրանք ուսումնասիրելու խնդրանքով:
«Ես կապի մեջ եմ Մայր Աթոռ Էջմիածնի հետ, եւ երեկ էլ այդ հարցը քննարկել ենք: Ամենայն հավանականությամբ, մենք կփորձենք այս հարցը քննարկման առարկա դարձնել Պապի այցի ընթացքում: Կարծում եմ՝ անցած տարվա ապրիլին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագից հետո մեզ համար այս հարցը լուծելի խնդիր է»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:

Армения попросит Папу о доступе к секретным архивам Ватикана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян заявил сегодня, что в ходе визита Папы Римского Франциска армянская сторона намерена поднять вопрос изучения документов, касающихся армянского народа и Геноцида армян, которые хранятся в секретном архиве Ватикана.
«Ватиканский секретный архив считается одним из крупнейших в мире, где хранится огромное количество документов о странах, с которыми Ватикан имел контакты. Отношения Армении и Ватикана существовали с III- IV веков, и в архиве есть множество документов, касающихся нашей страны, которые пока не рассекречены»,- сказал на встрече с журналистами директор Национального архива.
По словам Аматуни Вирабяна, эти документы касаются как взаимоотношений между армянским народом и Ватиканом, армянской истории и культуры, так и Геноцида армян.
«В конце 19-го века представитель Папы в Османской империи отправлял отчеты в Ватикан, описывая положение христиан империи и гонения на них, в частности, на армян», - сказал Аматуни Вирабян.
По его словам, в Национальном архиве Армении есть копии всех документов, которые Ватиканский архив рассекретил для исследователей. В основном они на французском и латыни, и в настоящее время армянские специалисты заняты их изучением.
Секретные документы, по словам Вирабяна, могут быть обнародованы исключительно с разрешения Папы Римского.
Отвечая на вопрос Медиамакс, директор Национального архива выразил мнение, что высокий уровень отношений между Армянской и Католической церковью позволяет армянской стороне обратиться к Папе Римскому с просьбой изучить архивы.
«Я на связи с Первопрестольным Эчмиадзином, и вчера мы снова обсуждали этот вопрос. По всей вероятности, мы постараемся сделать этот вопрос предметом обсуждения в ходе визита Папы», - сказал Аматуни Вирабян.