ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանում աղետների ռիսկի նվազեցմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում մեկնարկել է «Աջակցություն Հարավային Կովկասի խոցելի համայնքներում եւ հաստատություններում աղետների ռիսկի նվազեցմանը» տարածաշրջանային ծրագիրը:
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ ծրագիրը շարունակվելու է մինչեւ 2017թ. վերջը: Այն նպատակ ունի նվազեցնել աղետավտանգ համայնքների խոցելիությունը եւ ամրապնդել դրանց դիմակայունությունը բնական եւ մարդածին վտանգների նկատմամբ:
Ծրագիրը կիրականացվի Շիրակի, Լոռու, Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Արմավիրի, Սյունիքի մարզերում եւ Երեւանում՝ որպես առաջնահերթ թիրախ ընտրելով երեխաներին, կանանց եւ հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Այն ուղղված է նաեւ բարելավելու դպրոցների եւ նախադպրոցական հաստատությունների կարողությունները եւ արդյունքում նվազեցնելու աղետների ռիսկը:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության եւ բնակչության պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչության կողմից` աղետների ռիսկի նվազեցման (ԱՌՆ) ԴԻՊԵԿՈ ծրագրի ներքո:
Հայաստանում ծրագիրն իրականացվում է Հայկական կարմիր խաչի ընկերության, ՕՔՍՖԱՄ-ի հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից՝ ՕքսԵՋեն հիմնադրամի հետ համագործակցաբար, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի եւ Save the Children կազմակերպությունների կողմից:

Yerevan /Mediamax/. The Programme Supporting Disaster Risk Reduction Amongst Vulnerable Communities and Institutions in South Caucasus was launched today in Armenian Ministry of Emergency Situations.
According to the press release of the UN Children’s Fund (UNICEF) Armenia, the programme will be held until the end of 2017. It aims to reduce vulnerability of communities and intensify their resilience to natural disasters and man-made hazards.
The programme will be held in Shirak, Lori, Aragatsotn, Gegharkunik, Tavush, Armavir and Syunik marzes and Yerevan, targeting primarily children, women and disabled persons. It also aims to improve capacities of school and pre-school institutions, which will reduce disaster risk.
The programme is financed by the European Commission’s Humanitarian aid and Civil Protection department (ECHO) in the framework of Disaster Preparedness programme (DIPECHO).
In Armenia, the programme is implemented by Armenian Red Cross Society and Oxfam Armenia in cooperation with OxYGen Foundation, UNICEF Armenia, the UN Development Programme and Save the Children.