ԱԱԾ-ն դիմել է «Սասնա ծռեր»-ի անդամներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ շարունակում է միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը գրավված խմբի կողմից 2016թ. հուլիսի 23-ին միակողմանիորեն դադարեցված բանակցային գործընթացը վերականգնելու համար:
ԱԱԾ-ում նշել են, որ առաջարկվել է զինված խմբի վիրավոր անդամներից մեկին տեղափոխել հիվանդանոց՝ նրա առողջական վիճակին համարժեք եւ պատշաճ ստացիոնար բուժումն ապահովելու համար, սակայն այդ առաջարկը զինյալների կողմից մերժվել է:
ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում իրականացվել են նոր ձերբակալություններ, եւ բացահայտվել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող անձանց եւս մեկ խումբ:
«Ստացված տվյալների համաձայն, զինված հարձակման համար անհրաժեշտ բեռնատարը դրա սեփականատեր Խ.Գ.-ից խմբի առանձին անդամները վերցրել են նրա ընտանիքի հետ հաշվեհարդար տեսնելու սպառնալիքով: Միաժամանակ բացահայտվել է, որ խմբի առանձին անդամներ դրդել են դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, բենզինով եւ յուղով շշալցված պայթուցիկներ օգտագործելու միջոցով, ճեղքել Խորենացու փողոցի ոստիկանական շղթան եւ վերցնել իրենց կողմից հափշտակված հրազենը»,- ասված է հայտարարությունում:
ԱԱԾ-ն նախազգուշացրել է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք եւս անհատականացված են եւ ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո:
ԱԱԾ-ում նշել են, որ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը տանող ճանապարհ դեռ կա:
«Դրա համար թեեւ քիչ, բայց դեռ ժամանակ կա»,- հայտարարել են ԱԱԾ-ում՝ հիշեցնելով, որ կատարված հանցանքի համար անխուսափելիորեն վրա հասնելիք քրեական պատժի տեսակը եւ խստության աստիճանը որոշվելու են զինված խմբի յուրաքանչյուր անդամի գործողությունների բնույթով եւ առաջացրած հետեւանքների ծանրությամբ:
«ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
Այս կապակցությամբ հուլիսի 25-ին զինյալներին բաժանվել են գրավոր պարզաբանումներ, ինչպես նաեւ բացատրվել է նրանց կողմից պարտադիր կատարման ենթակա գործողությունների հաջորդականությունը եւ հանձվելու երթուղին»,- ասված է հայտարարությունում:

СНБ обратилась к членам «Сасна црер» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Служба Нацбезопасности Армении заявила, что продолжает принимать меры по возобновлению прерванных 23 июля 2016 г. в одностороннем порядке переговоров с членами вооруженной группы, захватившей территорию полка Патрульно-постовой службы (ППС) полиции Армении.
В СНБ отметили, что было предложено доставить раненого члена вооруженной группы в больницу для обеспечения адекватного и надлежащего лечения, однако это предложение было отклонено.
В рамках уголовного дела, возбужденного в связи с захватом территории полка, были произведены новые аресты и выявлена еще одна группа лиц, оказывающих преступную поддержку вооруженной группе.
«Отдельные члены группы подталкивали своих сообщников использовать «коктейли Молотова», чтобы разорвать полицейскую цепь, перекрывающую улицу Хоренаци и забрать похищенное оружие», - говорится в заявлении.
СНБ предупреждает, что выявлены лица, намеревавшиеся стать соучастниками преступлений вооруженной группы, и в настоящее время они находятся под постоянным наблюдением компетентных государственных органов.
В СНБ отметили, что еще сохраняется путь, ведущий к мирному разрешению ситуации.
«Для этого еще есть время, хотя и немного», - заявили в СНБ, напомнив, что неминуемое наказание за произошедшее – вид уголовного наказания и степень строгости – будут зависеть от характера действий каждого члена вооруженной группы.
«При наличии условий, предусмотренных законодательством Армении, лица, добровольно отказавшиеся совершать преступление, могут быть освобождены от уголовной ответственности.
В этой связи 25 июля членам вооруженной группы были переданы письменные разъяснения, а также представлена последовательность обязательных для них действий и путь сдачи», - говорится в заявлении.