IDeA-ի աջակցությամբ Հայաստան է տեղափոխվել 37 սիրիահայ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: IDeA հիմնադրամի «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում մինչ օրս Հալեպից Հայաստան է տեղափոխվել 37 սիրիահայ։
«Հալէպ» հայրենակցական բարեսիրական կազմակերպությանը Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն է հայտնել եւս 18 հոգի:
Հոկտեմբերին 15-ին IDeA հիմնադրամը հայտարարել էր սիրիահայերի աջակցության նպատակով $ 250 հազ. հատկացնելու մասին, որոնք կբաշխվեն չորս գործընկեր-կազմակերպությունների միջեւ` հետեւյալ ուղղություններով ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար՝
-    աջակցություն նրանց, ովքեր շարունակում են մնալ Սիրիայում (ՀԲԸՄ);
-    աջակցություն նրանց, ովքեր ժամանակավոր ապաստան են փնտրում Սիրիայի սահմաններից դուրս (Mission Armenia);
-    աջակցություն նրանց, ովքեր որոշել են տեղափոխվել Հայաստան («Հալէպ»);
-    աջակցություն Հայաստանում ինտեգրվելու ու աշխատանք գտնելու հարցում («Repat Armenia»):
«Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում սիրիահայերի կարիքների գնահատման նպատակով «Առաքելություն Հայաստան» եւ Repat Armenia կազմակերպություններն անցկացրել են քննարկումներ, մշակել ծրագրեր, որոնց մեկնարկը կտրվի 2017թ. հունվարին:
IDeA-ի տրամադրած միջոցներով «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությունը 2017 թ. հունվարից կսկսի հոգալ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի համար բնակարանների վարձակալության ծախսերը:
Սիրիահայերին աջակցելու IDeA հիմնադրամի կոչին միացել են տարբեր կազմակերպություններ եւ անհատներ, որոնց նվիրատվությունների ընդհանուր գումարը կազմում է 10 մլն 784 հազ. դրամ:
Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են դրամական աջակցություն ցուցաբերել ՀԲԸՄ-ին, «Առաքելություն Հայաստան», «Հալէպ» եւ Repat Armenia կազմակերպություններին, կարող են նրանց հաշվեհամարներին վերաբերող տեղեկատվությունը գտնել այս հղումով:
Կացարանի կամ աշխատատեղի տրամադրման, դասընթացների կազմակերպման եւ այլ առաջարկները կարող եք ուղղել sai@idea.am էլ. փոստով կամ +374 (0) 60 700801 հեռախոսահամարով:

При поддержке IDeA в Армению переехали 37 армян из Сирии - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В рамках инициативы фонда IDeA «Помощь армянам Сирии» в Армению из Алеппо переехали 37 сирийских армян.
Еще 18 человек выразили желание переехать в Армению благотворительной общественной организации «Алеппо».
15 октября фонд IDeA заявил о выделении $ 250 тыс. на помощь сирийским армянам, средства будут распределены между четырьмя организациями для разработки и осуществления программ в следующих направлениях:
– помощь тем, кто продолжает оставаться в Сирии (AGBU);
– помощь тем, кто ищет временное пристанище за пределами Сирии (Mission Armenia);
– помощь тем, решил переехать в Армению («Алеппо»);
– помощь в интеграции и трудоустройстве в Армении (RepatArmenia).
В рамках инициативы «Помощь армянам Сирии» между организациями Mission Armenia и RepatArmenia состоялись обсуждения для оценки нужд сирийских армян. Были разработаны программы, старт которым будет дан в январе 2017 года.
На предоставленные фондом IDeA средства организация Mission Armenia с января 2017 года начнет оплачивать аренду жилья для переезжающих в Армению сирийских армян.
На призыв IDeA помочь сирийским армянам отозвались разные организации и частные лица, их пожертвования составили уже 10 млн 784 тыс. драмов.
Все желающие оказать финансовое содействие организациям AGBU, Mission Armenia, «Алеппо» и RepatArmenia могут найти необходимую информацию, пройдя по ссылке.
По вопросам предоставления жилья, работы или организации обучения и другим вопросам следует обращаться по эл. почте sai@idea.am или телефону +374 (0) 60 700801.