Ջոն Ստենմայերը կամրջում է հայերի եւ թուրքերի պատմությունները - Mediamax.am
2016-ի մարտին Մեդիամաքսը պատմել էր ամերիկացի ֆոտոլրագրող Ջոն Ստենմայերի եւ Երեւանում նրա անցկացրած վարպետության դասի մասին: Այս տարի National Geographic-ի ֆոտոլրագրող, մի շարք հեղինակավոր մրցանակների արժանացած Ջոն Ստենմայերը կրկին եկել է Երեւան եւ Մեդիամաքսի հետ զրույցում պատմել է «Կամրջելով պատմություններ» (Bridging stories) ծրագրի մասին:
Նա պատմել է, որ մոտ վեց ամիս առաջ իր հայ եւ թուրք գործընկերների հետ միասին նախաձեռնել է այդ ծրագիրը, որի նպատակն է հույս եւ խաղաղություն սերմանել երկու ժողովուրդների միջեւ:
«Կամրջելով պատմություններ» ծրագրի շրջանակում 12-ական երիտասարդ լուսանկարիչներ Հայաստանից եւ Թուրքիայից ներկայացնում են երկու երկրների նմանությունները արտացոլող ֆոտոպատմություններ:
Ներկայացված պատմություններում միտումնավոր չի նշում, թե որ երկրում է լուսանկարը արված՝ նպատակ հետապնդելով ցույց տալ երկու երկրի նմանությունների աստիճանը:
Ջոն Ստենմայերը նշել է,  որ երկու նմանություններն այնքան շատ են, որ երբեմն իսկապես շատ դժվար է լինում ճիշտ գուշակել, թե որ երկրում է այն արված:
«Սա ծրագրի է ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի համար, այլ նաեւ՝ մեզ բոլորիս: Մենք փորձում ենք միահյուսելով տարբեր պատմություններ՝ վերացնել աշխարհում եղած անտարբերությունը», - ասել է նա:
Ջոն Ստենմայերը Ջոն Ստենմայերը
Ջոն Ստենմայերը նկատել է, որ հայ ժողովուրդը չի կարողանում թոթափել 100 տարի առաջ կատարվածի հետքերը եւ «շատերի սրտերում խորը ցավ կա»:
«Սակայն երիտասարդդ սերունդը՝ այդ ցավը ընդունելով հանդերձ, ցանկանում է առաջ շարժվել: Այդ իսկ պատճառով ծրագրում ընդգրկվել են երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները, որոնք ձերբազատված են իրենց նախնիների տառապանքի բեռից»,-ասել է ֆոտոլրագրողը:
Ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքներին կարելի է հետեւել Instragram-ում Bridging.stories էջի միջոցով
Հունվարի 24-ին նախատեսված է ծրագրում ներառված լավագույն աշխատանքների ցուցահանդես, որի մասին առաջիկայում համապատասխան հայտարարություն կտարածվի:
Ծրագրի ստեղծման գաղափարը
Հետահայաց նետելով ծրագրի ստեղծման գաղափարի ծագմանը՝ Ջոն Ստենմայերը պատմել է, որ ամեն ինչ սկսվել է, երբ երկու տարի առաջ National Geographic-ի համար սկսել է ուսումնասիրել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Երբ 2015 թվականին առաջին անգամ եկա Հայաստան, փորձում էի հասկանալ, թե ինչ է ցեղասպանությունը նշանակում այսօր, ինչ է այն նշանակել 100 տարի առաջ, եւ այս հարցում առաջընթաց գրանցելու համար ինչ է պետք»,- ասել է նա:
Ջոն Ստենմայերի խոսքով՝ այսօր, առավել քան երբեւէ, Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է լիարժեք ըմբռնեն, որ առաջ շարժվելու համար կան հստակ նախադրյալներ, եւ պետք է դրանք գտնել՝ կամրջելով պատմությունները եւ գտնելով հավասարակշռություն:
Ամերիկացի ֆոտոլրագրողը կարծում է, որ «երբ բոլորս խոսում ենք Ցեղասպանության մասին, ապա դա արդեն իսկ նշանակում է, որ ճանաչում ենք դրա եղելությունը»:
«Հայերը ցանկանում են, որ Թուրքիայի կառավարությունը ընդունի ցեղասպանությունը, բայց դրա համար ժամանակ է հարկավոր»,- նկատել է Ստենմայերը:
Նա կարծում է, որ երկու երկրների ժողովուրդները պետք է ավելի ակտիվ շփվեն եւ երկխոսություն ձեւավորեն, ինչը ժամանակի ընթացքում կհանգեցնի երբեմնի լավ հարաբերությունների վերականգնման:
Հայաստանում արված լավագույն լուսանկարի պատմությունը
Թուրքիայի հետ սահմանակից Բագարան գյուղում Ջոն Ստենմայերի արված  լուսանկարն ընդգրկվել է 2016 թվականի National Geographic-ի լավագույն լուսանկարների շարքում:
Լուսանկարում գյուղի բնակիչները սահմանին տեղադրված հսկայական լուսավորված խաչի ներքո սեղանի շուրջ երգում են մշակութային վերածննդի ու հիշատակի երգեր:
Լուսանկարը` Ջոն Ստենմայեր
Ջոն Ստենմայերը լուսանկարը ներկայացրել է հետեւյալ մեկնաբանությամբ՝  «Մեկ դար անց. Արյունահեղությունը դեռևս հետապնդում է Հայաստանին ու Թուրքիային»:
«Դա շատ ողբերգական, միեւնույն ժամանակ գեղեցիկ պատմություն է, որը ներկայացել եմ այդ նկարի միջոցով», - Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է նա:
«Հետաքրքական է, որ նույն անվանմամբ գյուղ կա նաեւ Թուրքիայում: Այս երկու նույնանուն գյուղերի բնակիչները տոհմական կապեր ունեն եւ որպես իրենց անցյալի եւ հավատի առհավատչյա, որոշել են խաչ կանգնեցնել սահմանին»,- պատմել է Ջոն Ստենմայերը:
Լեռնային Ղարաբաղ հավանական այցի մասին
«Աշխատանքս այնպիսին է, որ շատ վայրեր եմ այցելում: Լինելով աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ առնչվել եմ սոցիալական խնդիրների, բարդ իրավիճակների հետ»,-ասել է նա:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղ իր հնարավոր այցի մասին, Ստենմայերը ասել է.
«Հնարավոր է մի օր կգնամ այնտեղ: Ես գնում են այնտեղ, որտեղ ինձ ողջունում են»:
Նա նշել է նաեւ, որ մեծ հաճույքով կայցելեր նաեւ Ադրբեջան: Ջոն Ստենմայերը գտնում է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները եւս պետք է դիտարկել՝ երկու երկրների միջեւ նմանություններ եւ հավասարակշռություն գտնելու տեսանկյունից եւ «այս խնդրին եւս կարելի է անդրադառնալ նմանատիպ ծրագրի միջոցով»:

John Stanmeyer bridges stories of Armenians and Turks
In March 2016 Mediamax presented the story of photo reporter John Stanmeyer and his Yerevan workshop. This year John Stenmayer visited Yerevan again and told Mediamax about his Bridging stories project.
He said he started this project six months ago with Armenian and Turkish colleagues, aiming to bridge hope and peace between the two nations.
Within the Bridging stories project, twelve young photographers for Armenia and another twelve from Turkey give photo stories that reflect similarities between the two cultures.
The stories purposefully avoid pointing the place of shooting so that people see the level of similarity between the countries.
John Stanmeyer noted that sometimes lines are so blurred that it’s difficult to tell where the given photo was taken.
“This is the project not only between Turkey and Armenia, but this is for all of us trying to overcome indifference by bridging stories,” he said.
John Stanmeyer John Stanmeyer
John Stanmeyer observed that Armenian people can’t shake off the marks of what happened 100 years ago and “pain is still carried until today”.
“There’s a younger generation on both places that understand the events of one hundred years ago but wants to move forward together. That is why this project engages young photographers, who don’t carry the burden and the pain of the suffering of their grandparents,” the photoreporter said.
You can follow the works within this project on Instagram, at Bridging.stories.
An exhibition on 24 January will display the best photos made for the project.
The origins of the project
Looking back to how he came up with the idea of the project, John Stanmeyer told that everything started with the Armenian Genocide story for National Geographic two years ago.
“When I first came here in 2015 I was trying to understand what genocide means to us today and what it meant to us one hundred years ago and what it means to us collectively going forward,” he said.
According to John Stanmeyer, today more than ever the two communities need to understand that moving forward has clear preconditions, and they should find those by bridging stories and bringing balance.
The American photoreporter thinks that “recognition is the fact that we’re talking about it [the Genocide]”.
“Armenians want Turkish government to recognize the genocide, but it takes time,” Stanmeyer noted.
He believes that the two nations should communicate more actively and form a dialogue, which will lead to restoration of once good relationship in time.
Story behind the best photo made in Armenia
John Stanmeyer’s photo, made in Bagaran village near Armenian-Turkish border, was recognized as one of the best National Geographic photos of 2016.
On that picture villagers sing songs of cultural endurance and memory at the table placed under a big illuminated cross.
Photo: John Stanmeyer
John Stanmeyer introduced the photo with the following caption: “A Century Later, Slaughter Still Haunts Turkey and Armenia”.
“It’s a tragic, really beautiful story,” he told Mediamax.
“Curiously, there is a village of the same name in Turkey. Residents of these two villages have ancestral connection and those in Armenia decided to erect the cross as a symbol of their faith and their belief,” John Stanmeyer said.
On possible visit to Nagorno-Karabakh
“I go anywhere my work calls. I deal with social issues and conflict resolution all around this planet,” he said.
Touching on a possible visit to Nagorno-Karabakh, Stanmeyer said:
“Maybe one day I will go. I go anywhere that I am welcomed.”
He noted he’d love to go to Azerbaijan too. John Stanmeyer thinks that relations between Armenia and Azerbaijan should also be perceived through similarities and balance, and they could “address the issues with a similar project”.