Սիրիահայերը փոխանակվեցին Հայաստանում ինտեգրվելու փորձով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում այսօր Երեւանում կայացել է Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի ինտեգրմանն ու նրանց կարիքների գնահատմանը նվիրված հանդիպում:
IDeA հիմնադրամի, «Վերադարձ Հայաստան» (Repat Armenia) հիմնադրամի, «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպության համատեղ ջանքերով եւ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության աջակցությամբ կազմակերպված հանդիպմանը մասնակցել են ավելի քան 50 սիրիահայեր, որոնցից 16-ը Հայաստան են տեղափոխվել IDeA հիմնադրամի նախաձեռնության շրջանակներում:
Հանդիպմանը հրավիրված էին նաեւ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստան մշտական բնակության տեղափոխված սիրիահայերը, ովքեր նոր ժամանած սիրիահայերին պատմեցին հայրենիքում հաստատվելու, աշխատելու, գործարարությամբ զբաղվելու իրենց հաջողության պատմությունները:
«Սիրիահայերի համար շատ կարեւոր է հաղթահարել ինտեգրման հետ կապված հոգեբանական դժվարությունները: Այդ պատճառով մենք որոշեցինք փորձի փոխանակում կազմակերպել Հայաստան վերջերս տեղափոխված եւ ավելի վաղ հայրենադարձված սիրիահայերի միջեւ», - ասել է «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի ղեկավար Վարդան Մարաշլյանը։
Սիրիահայերին աշխատանքով ապահովելու նպատակով հանդիպմանը հրավիրած էին նաեւ հայաստանյան մի շարք ընկերությունների եւ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնց ներկայացրին առկա թափուր աշխատատեղերը:
«Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության ղեկավար Արմեն Մինասյանի խոսքով, IDeA հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են գտնվում ոչ միայն Հալեպում բնակվող, այլեւ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի խնդիրները:
«Մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով կազմակերպված այս հանդիպումը յուրահատուկ հնարավորություն է ընձեռում քննարկել սիրիահայերի ինտեգրմանն առնչվող խնդիրները, ճիշտ գնահատել նրանց կարիքները եւ ուղիներ գտնել՝ նրանց աշխատանքով ապահովելու համար: Մենք նախատեսում ենք նմանատիպ հանդիպումները դարձնել պարբերական»,- ասել է «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության ղեկավարը:

Сирийские армяне обменялись опытом интеграции в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В рамках инициативы «Помощь армянам Сирии» фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) сегодня в Ереване состоялась встреча, посвященная вопросам интеграции сирийских армян и оценке их потребностей.
На встрече присутствовали более 50 сирийских армян, 16 из которых переехали в Армению в рамках инициативы фонда IDeA. Организаторами встречи выступили фонд IDeA, организации Repat Armenia и Mission Armenia, при поддержке Всеармянского благотворительного союза (AGBU).
На встречу были приглашены также сирийские армяне, которые переехали в Армению в течение последних лет. Они рассказали новоприбывшим соотечественникам о своем опыте работы и жизни на исторической родине.
«Очень важно, чтобы сирийские армяне преодолели психологические трудности, связанные с интеграцией. Поэтому мы решили организовать обмен опытом между недавно переехавшими в Армению и вернувшимися ранее сирийскими армянами», - сказал руководитель организации Repat Armenia Вардан Марашлян.
На встречу были приглашены также руководители ряда компаний и организаций, которые представили открытые вакансии.
По словам руководителя инициативы «Помощь армянам Сирии» Армена Минасяна, в центре внимания фонда IDeA находятся не только армяне, живущие в Алеппо, но и те, кто переехал в Армению.
«Эта встреча,  которую мы организовали вместе с нашими партнерами, дает хорошую уникальную возможность обсудить проблемы, связанные с интеграцией сирийских армян, правильно оценить их потребности и найти возможности обеспечить их работой. Мы планируем регулярно проводить подобные встречи», - сказал глава инициативы «Помощь армянам Сирии».