Ռիչարդ Միլսին անհանգստացրել են որոշ ակնարկներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ «մենք լսում ենք լրատվամիջոցների ու քաղաքացիական հասարակության վրա ճնշումները մեծացնելու մասին ակնարկներ»:
«Ազատ եւ արդարացի ընտրությունների կայացման համար կառավարությունը պետք է ձեւավորի այնպիսի մթնոլորտ, որտեղ լրատվամիջոցներն ու քաղաքացիական հասարակությունն ազատ են, անկախ ու առանց սահմանափակումների: Վերջերս մենք լսում ենք լրատվամիջոցների ու քաղաքացիական հասարակության վրա ճնշումները մեծացնելու մասին ակնարկներ, որոնք, կարծես թե, միտված են ազատ արտահայտվելու իրավունքի սահմանափակմանը եւ գարնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ լրատվամիջոցներում քննադատական դիրքորոշումները մեղմելուն: Եթե դա այդպես է, ապա շատ մեծ անհանգստության տեղիք է այն տալիս եւ կարող է առավել խաթարել մամուլի ազատության մասով Հայաստանի ցուցանիշը, որը գնահատվում է միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Մենք լսել ենք կառավարության խոստումն ազատ եւ արդարացի ընտրություններ անցկացնելու, ինչպես նաեւ ընդդիմադիր կուսակցությունների եւ քաղաքացիական հասարակության խոստումը գործընթացում կառուցողական դեր խաղալու վերաբերյալ, եւ սա այն է, ինչին մենք համակ ուշադրությամբ կհետեւենք առաջիկա մի քանի ամիսներին»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը՝ փետրվարի 1-ին հանդես գալով Հայ-ամերիկյան առեւտրային պալատի ներկայացուցիչների առջեւ:
Դեսպանը անդրադարձել է նաեւ 2016թ. հուլիսին ՊՊԾ գնդի շուրջ տեղի ունեցած իրադարձություններին:
«Հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը լուրջ հանցագործություններ են եղել եւ կարեւոր է, որ մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն: Թեպետ այդ օրվա գործողությունների համար որոշ ոստիկաններ պատժվել են, սակայն ավելին կարող էր արվել եւ պետք է արվեր»,-ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Նրա խոսքով մտահոգիչ է նաեւ մեկ այլ խնդիր, որն «առավել շեշտադրվել է Էրեբունու դեպքերի համատեքստում։
«Դա նախնական կալանքի օգտագործումն է կառավարության կողմից»,-ասել է նա:
«Նախնական կալանքը պետք է կիրառվի որպես ծայրահեղ միջոց։ Այն երբեք չպետք է գործածվի որպես ազատ խոսքի ու հանրահավաքների ազատության իրավունքի իրացումից քաղաքացիներին հետ պահելու պատժիչ գործիք, իսկ երբ դատարանը սահմանում է նախնական կալանք, պետք է լիովին թափանցիկ ու իրավականորեն հիմնավորված պատճառներ լինեն»,-ասել է ԱՄՆ դեսպանը։

Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills stated that "we have recently heard intimations of increased pressure on media and civil society.”
“For free and fair elections to take place, the government must also create a climate in which media and civil society are free, independent, and unfettered. We have recently heard intimations of increased pressure on media and civil society that seems designed to constrain their freedom of expression and redirect critical editorial views in advance of the parliamentary elections this spring. If true, this would be very worrying and would further erode Armenia’s standing in reports issued by international organizations on press freedoms worldwide. We do take the government at its word that it intends to conduct free and fair elections, just as we take the opposition parties and civil society at their word that they intend to play a constructive role in the process, and this is something we’ll be watching closely over the next few months,” Richard Mills said, while delivering a speech at the American Chamber of Commerce of Armenia on February 1.
The Ambassador also touched on the Erebuni hostage stand-off of July 2016.
“Serious crimes occurred the evening of July 29-30 and it is important that those responsible be held to account. Although some police officers have been punished for their actions on that day, more could and should have been done in this regard,” the American official said.
According to him, there is another area of concern which the fallout of Erebuni highlighted.
“That has been the Government’s use of pre-trial detention,” he mentioned.
“It should be a last resort. It should never be used as a punitive tool to keep citizens from exercising their rights of free speech and assembly, and when pre-trial detention is ordered by the court, the reasons for doing so need to be fully transparent and grounded in a strong legal basis,” the U.S. Ambassador said.