Ռուբեն Վարդանյան. Բոլորս հինգ շարժիչ ուժ ունենք - Mediamax.am
Հունվարի 31-ին Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցում Ռուբեն Վարդանյանը ելույթ է ունեցել «Երազանքից բարձր» ծրագրի մասնակից ուսանողների առջեւ: FinBuzz.ru-ն ներկայացրել է ելույթից որոշ հատվածներ:
Ազատության, վախերի, որոշում կայացնելու եւ պատասխանատվության մասին
Նորմալ մարդը կայունություն է ցանկանում: Մի վախեցեք, եթե ձեր հիմնական ցանկությունը անսասանությունն է: Մենք բոլորս էլ վախենում ենք փոփոխություններից: Որքան մեծանաք, այնքան դանդաղ է աճելու ձեր ծանոթությունների շրջանակը, քչանալու են ռեստորանները, որ հաճախելու եք, ավելի քիչ վայրեր եք գնալու, քանի որ ձեզ համար ավելի հարմար կլինի, որ ոչինչ չփոխվի:
Մեզ բոլորս ունենք հինգ շարժիչ ուժ՝ վախ, դրամ, իշխանություն, ճանաչում եւ հաճույք:
Վախը շատ հզոր շարժիչ ուժ է: Ամենաարդյունավետը չէ, բայցեւայնպես: Սովորաբար վախի միջոցով հասարակության մեջ կտրուկ վերելքներ են արձանագրվում: Սակայն վախի վրա երկար ժամանակ չես կարող հենվել, հետեւաբար, այն մշտական մղիչ ուժ լինել չի կարող:
Ինձ վրա ամենամեծ տպավորություն թողած գրքերից է Էրիխ Ֆրոմի «Փախուստ ազատությունից» -ը: Գիրքն այն մասին է, որ մենք չենք ցանկանում որոշումներ կայացնել: Մենք ցանկանում ենք, որ մեր փոխարեն դա անի ինչ-որ մեկը՝ ծնողները, ղեկավարը, պետությունը, ոստիկանները, որեւէ մեկը: Որ հետո կարողանանք ասել, որ դա մեր որոշումը չէր: Նախ եւ առաջ, կարեւոր է չվախենալ որոշում ընդունելուց եւ դրա համար պատասխանատվություն կրելուց: Այնուհետեւ, պետք չէ վախենալ վայր ընկնել, եւ նորից վեր կենալ: Որոշում կայացնելիս դու կարող ես սխալվել, բայց այդ իրավիճակում ոչ ոքի չես կարող մեղադրել, բացի քեզանից:
Ռուսաստանում ընդունված չէ գործ ունենալ այն մարդկանց հետ, ովքեր մեկ անգամ սնանկացել են եւ նորից աճել: Մեզ մոտ Դոնալդ Թրամփի համար շատ բարդ կլիներ երկու սնանկացումներից հետո: Իսկ Ամերիկայում դա առավելություն է համարվում:
Ապագայի մասին
Ինչո՞ւ դուք մաթեմատիկա չեք ուսումնասիրում: Որտեղից ձեզ այն պատրանքը, որ ձեր հումանիտար գիտելիքները պահանջված կլինեն այսօրվա պես, կամ որ ձեր իրավաբանական կամ տնտեսագիտական դիպլոմները ինչ-որ մեկին պետք կլինեն: Եթե դուք մտածում եք ապագայի մասին, տեսնում եք, թե ինչպես են զարգանում տեխնոլոգիաները, ուրեմն հիանալի հասկանում եք, որ այսօրվա մասնագիտությունները վերանալու են:
Սխալների մասին
Ամենացավալի սխալն է, երբ խաբում ես ինքդ քեզ: Երբ ինքդ քեզ ասում ես, որ չես անելու այնինչ բանը, բայց հետո հնարավորություն ես գտնում ինքդ քեզ համոզելու, որ տվյալ իրավիճակում կարելի է բացառություն անել, եւ անում ես:
Հաջողության գաղտնիքների մասին
Թիվ մեկ կանոնն է. ինչ էլ որ անեք, դա արեք հարյուր տոկոսով:
Սխալ մարդիկ ավելի վատն են, քան ցանկացած սխալ որոշում:
Դու պետք է հասկանաս, ով ես դու, ինչ ես ուզում, եւ ինչպես ես չափում սեփական հաջողությունը: Դրանք հեշտ հարցեր չեն: Ավելի բարդ հարց է. արդյո՞ք դու պատրաստ ես այդ բանի համար զոհաբերել մնացած ամեն ինչ: Որովհետեւ չեն լինում հաջողակ մարդիկ, ում կհաջողվի կյանքում հավասարակշռություն ունենալ: Նրանք միշտ էլ ստիպված են ինչ-որ բան զոհաբերել:

Рубен Варданян: Нами всеми движет пять вещей - Mediamax.am
31 января в Московской школе управления «Сколково» в рамках программы «Выше мечты» перед студентами выступил Рубен Варданян. FinBuzz.ru привел некоторые цитаты из выступления.
О свободе, страхах, принятии решений и ответственности
Нормальный человек хочет стабильности. Не бойтесь, если у вас основное желание - это незыблемость. Мы все боимся перемен. Чем старше вы будете становиться, тем меньше будет расширяться ваш круг знакомых, станет меньше ресторанов, в которые вы будете ходить, меньше мест, в которые вы будете ездить, потому что вам будет удобнее и комфортнее, когда ничего не меняется.
Нами всеми движет пять вещей - страх, деньги, власть, признание и удовольствие.
Страх является очень большой движущей силой, не самой продуктивной, но тем не менее. Обычно через страх в обществе делаются скачки. Но на страхе нельзя очень долго держаться, поэтому он не может быть постоянной движущей силой.
Одна из книг, оказавших на меня наиболее сильное впечатление - «Бегство от свободы» Эриха Фромма. Она о том, что мы не хотим принимать решения. Мы хотим, чтобы это сделал кто-то за нас - родители, начальник, государство, полицейские, кто-нибудь. Потому что потом можно сказать, что это не я принимал решение. Во-первых, важно не бояться принимать решения и нести за них ответственность. А во-вторых, не бояться упасть в грязь, что еще страшнее, и снова подняться. Принимая решение, ты можешь ошибиться, но в этой ситуации ты не сможешь обвинить никого, кроме самого себя.
В России не принято общаться с людьми, которые один раз обанкротились и потом снова поднялись. У нас Дональду Трампу было бы тяжело после двукратного банкротства, а в Америке это считается преимуществом.
О будущем
Почему вы не учите математику? Откуда у вас иллюзия, что ваши гуманитарные знания будут востребованы так же, как сейчас, или что ваши юридические, экономические дипломы будут кому-то нужны? Если вы думаете о будущем, видите, как развиваются технологии, вы же прекрасно понимаете, что те профессии, которые мы имеем сегодня, исчезнут.
Об ошибках
Самая болезненная ошибка - когда ты сам себя обманываешь. Когда ты говоришь, что не будешь делать вот это и это, а потом находишь способ убедить себя, что в этой ситуации ты можешь сделать исключение, и делаешь его.
О секретах успеха
Правило номер один - чем бы вы ни занимались, делайте это на 100%.
Неправильные люди всегда хуже, чем любое неправильное решение.
Ты должен понять, кто ты, чего ты хочешь и как ты измеряешь свой успех. Очень непростые вопросы. Еще более сложный вопрос - готов ли ты ради этого пожертвовать всем остальным? Потому что не бывает успешных людей, которые при этом имеют баланс в жизни, им всегда приходится чем-то жертвовать.