Բացահայտել կոռուպցիան՝ անանուն մնալով - Mediamax.am
Հայաստանի քաղաքացիները շուտով հնարավորություն կունենան կոռուպցիոն հանցագործությունների մասին հայտնել հատուկ էլեկտրոնային հարթակումˋ գաղտնի պահելով իրենց ով լինելը:
Կոռուպցիոն հանցագործությունների ազդարարների գաղտնիությունը երաշխավորող հարթակի վերաբերյալ Մեդիամաքսը զրուցել է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանի հետ, ով պատմել է պետության հետ համագործակցության արդյունքում ծնված գաղափարի մասին:
Ինչպե՞ս սկսվեց ամեն ինչ
Կարեն Զադոյանի փոխանցմամբˋ ապրիլյան պատերազմից հետո նախկին վարչապետի եւ արդարադատության նախարարի մասնակցությամբ կազմակերպված փակ քննարկումներից մեկին հրավիրվել էին նաեւ ՀՀ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները:
«Որպես Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի եւ Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ներկայացուցիչˋ ներկայացրեցի մեր տեսակետներըˋ ոլորտում առկա խնդիրներն ու դրանց հնարավոր լուծումների վերաբերյալ: Քննարկումից մոտ մեկ շաբաթ անց զանգահարեց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանն ու ասաց, որ մեր առաջարկն իրենց հետաքրքրել է եւ հրավիրեց մանրամասն քննարկման», - պատմում է Կարեն Զադոյանը:
Նա նշում է, որ կառավարությանը ներկայացրել են վեց կետից բաղկացած «ճանապարհային քարտեզ»ˋ շեշտելով  որոշ հիմնարար խնդիրներ:
Դրանք էինˋ ապօրինի հարստացման քրեականացման հարցը, հակակոռուպցիոն անկախ մարմնի ստեղծումը, ազդարարների իրավունքների պաշտպանությունն ու խրախուսումը, վարչական կոռուպցիայի հաղթահարմանն ուղղված հակակոռուպցիոն կենտրոնների գործարկումը, իրական սեփականատերերի բացահայտման ինստիտուտի ներդրումն ու բիզնես ոլորտի կոռուպցիոն ռիսկերի վեր հանմանն ուղղված քայլերը:
Խոսելով ազդարարների իրավունքների պաշտպանության մասին, Կարեն Զադոյանն ասել է, որ «միջազգային դասական մոդելի դեպքում ազդարարներն ունեն պաշտպանության տարբեր ձեւերˋ աշխատանքի, ուսման, բնակության վայրի, ինչպես նաեւ անվան փոփոխություն»:
«Հայաստանում առաջարկեցինք ներդնել էլեկտրոնային գաղտնի համակարգˋ այդ կերպ իրականացնելով ազդարարի իրավունքների պաշտպանությունը», - ասել է Կարեն Զադոյանը:
Ի՞նչ սկզբունքով է աշխատելու հարթակը
Ազդարարը կարող է հայտնել կոռուպցիոն հանցագործության մասինˋ գաղտնի պահելով իր անձը:
«Կկիրառվի հատուկ համակարգ, որը, նախքան տեղեկատվություն ստանալը, ազդարարի ուղարկած հաղորդագրությունը կփոխանցի մի քանի տարբեր IP- հասցեներիˋ հնարավորություն չտալով պարզել ազդարարի իրական IP-հասցեն: Նման համակարգ կիրառվում է մի շարք երկրներում», - պատմել է Կարեն Զադոյանը:
Կարեն Զադոյանը Կարեն Զադոյանը
Հաղորդագրությունները ստանալու են անմիջապես իրավապահ մարմիններըˋ բացառելով երրորդ կողմի մասնակցությունը հանցագործության մասին տեղեկատվություն ստանալու, տիրապետելու կամ փոխանցելու գործընթացին:
Կեղծ հաղորդագրություններից խուսափելու եւ դրանց ընթացք չտալու համար քննիչը հնարավորություն կունենա հետադարձ կապ հաստատել իր համար անհայտ ազդարարի հետ:
«Եթե քննիչն ունենա չփարատված կասկածներ, շարունակելու է հետադարձ կապի մեջ մնալ ազդարարի հետˋ մինչեւ համոզված չլինի, որ նրա կողմից ներկայացված հաղորդագրությունը արժանի է քրեական հետապնդման: Անհայտ ազդարարի հետ կապ հաստատելու փորձն արձագանք մնալու կամ առկա կասկածները չփարատվելու դեպքում, հաղորդագրությունն ընթացք չի ստանա»,- նշում է Կարեն Զադոյանը:
Պատրա՞ստ եք այս հարթակի միջոցով հայտնել կոռուպցիոն դեպքերի մասին:
Նա նկատում է, որ էլեկտրոնային հարթակի գործարկումը կարող է մեծ ու դրական ազդեցություն ունենալ կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, ինչպես նաեւ ս.թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնողˋ Ապօրինի հարստացման քրեականացման մասին օրենսդրության կիրառման առումով:
Ներկայում, կառավարության հետ համատեղ, բանակցում են համակարգչային ծրագիր գնելու եւ կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ հաղորդագրությունների էլեկտրոնային հարթակը ներդնելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես, բանակցություններ են տարվում իտալական մի ընկերության հետ, որը նմանատիպ ծրագիրն արդեն իսկ տեղայնացրել ու կիրառում է 60-ից ավել երկրում:
Զուգահեռ մշակվում է նաեւ համակարգի կիրառման իրավական մասը: Վարչապետի հանձնարարությամբ աշխատանքները պետք է ավարտվեն հնարավորինս սեղմ ժամկետում: Կարեն Զադոյանը նշում է, որ առաջիկա երկու ամսում նախատեսում են ավարտին հասցնել օրենսդրական մասը, իսկ հարթակը կգործի մինչ հուլիսի 1-ը:
Ոլորտի օրենսդրության մշակման նպատակով արդարադատության նախարարությունում ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ, որին անդամակցում է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի եւ Հայաստանի
Քաղաքացիական հասարակության հակակոռուպցիոն կոալիցիայի երեք փորձագետ:
Ո՞րն է լինելու ազդարարի մոտիվացիան
Կարեն Զադոյանի փոխանցմամբˋ քննարկում է նաեւ ազդարարի համար խրախուսման համակարգի մշակումը:
«Տարբեր երկրներ, իրենց պետական բյուջեին վնաս պատճառող հանցագործությունների վերաբերյալ հաղորդագրություններ ստանալու եւ գումարը վերականգնելու դեպքում, վերադարձված գումարի որոշակի տոկոսը, որպես խրախուսական պարգեւատրում, տալիս են ազդարարին: Դա կարող է լինել վերականգնված գումարի 2-30 %-ը: Մեր ասոցիացիայի եւ կոալիցիայի անունից ազդարարի խրախուսման առաջարկների փաթեթն արդեն ուղարկել ենք նախարարության աշխատանքային խմբին եւ սպասում են արձագանքին»,-տեղեկացրել է Կարեն Զադոյանը:

Reveal corruption and remain anonymous
Soon Armenian citizens will be able to report corruption crimes on a digital platform, keeping their identity anonymous. Mediamax discussed the platform, which guarantees privacy for informers of corruption crimes, with President of Armenian Lawyers’ Association Karen Zadoyan, who told about the idea born from cooperation with the Government.
How did it all begin?
According to Karen Zadoyan, civil organizations were invited to a private discussion with former Prime Minister and Justice Minister of Armenia after the April war.
“As representative of Armenian Lawyers’ Association and Anti-Corruption Coalition of the Civil Society, I introduced our point of view regarding the issues and possible solutions for them in the sphere. Around a week later, Minister-Chief of Government Staff Davit Harutyunyan called and said they were interested in our ideas, and then he invited me to a detailed discussion,” Karen Zadoyan told.
“In particular, we suggested creating an anonymous digital platform, thus ensuring protection of the informers’ rights,” Karen Zadoyan said.
How will the platform work?
Informers can report a corruption crime and keep their identity private.
“We will apply a special system, which will send the informer’s message to several IPs before accepting it. This will prevent disclosure of the informer’s real IP. A number of countries already use that system,” Karen Zadoyan explained.
The message will go directly to law enforcement agencies, which will disallow any third party from receiving, owning or transferring information about the crime.
In order to avoid admission of false statements, the investigator will be able to contact the informer, unknown to him.
“If the investigator has strong doubts, they will stay in touch with the informer until they are certain that the submitted message is enough to open a criminal case. If the correspondence with the anonymous informer proves futile or fails to dispel the investigator’s doubts, the message will not initiate an investigation,” Karen Zadoyan said.
Karen Zadoyan Karen Zadoyan
He noted that the launch of the digital platform can have significant positive impact on discovery of corruption crimes, also in regard to the Law on criminalization of unlawful enrichment, which comes into force on July 1, 2017.
At present, the organizations cooperate with the government, working on purchase of software and introduction of the e-system for corruption crimes reports. In particular, they are negotiating with an Italian firm that installed such a software in over 60 countries.
Karen Zadoyan noted they intend to complete the legal part in the next two months, and the platform will start operating before July 1.The Ministry of Justice created a special task force to prepare the corresponding legislation, which includes three experts from Armenian Lawyers’ Association and Anti-Corruption Coalition.
What will motivate the informer?
According to Karen Zadoyan, they are working on a system of encouragement for informers.
“Various countries give certain amount of the sum they saved by preventing the reported crime, which would harm the state budget, to the informer as a way of encouragement. It can be from 2% to 30% of the sum. On behalf of our Association and Coalition, we already sent a package of suggestions on how to encourage the informers to the working group of Ministry of Justice, and now we are waiting for their response,” Karen Zadoyan informed.