Ամալ Քլունին կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել ISIS-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փաստաբան եւ իրավապաշտպան Ամալ Քլունին հայտարարել է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ցեղասպանություն է գործել եզդիների նկատմամբ եւ պետք է պատասխանատվության ենթարկվի մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար:
ՄԱԿ-ում ելույթ ունեցած Ամալ Քլունին հիշեցրել է «Իսլամական պետության» հայտարարությունն այն մասին, որ այն «ոչնչացնելու է» Իրակի եզդիական համայնքը:
Իրավապաշտպանը ՄԱԿ-ին մեղադրել է «անգործության» մեջ եւ նշել է, որ ՄԱԿ-ը հիմնելով, աշխարհը ցանկանում էր վերջ տալ ցեղասպանություններին:
Ամալ Քլունին շեշտել է, որ վերջին տարիների ընթացքում «Իսլամական պետության» որեւէ ներկայացուցիչ պատասխանատվության չի ենթարկվել եւ դատարանի առաջ չի կանգնել:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2014 թվականին Ամալ Քլունին պաշտպանում էր Հայաստանի շահերը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի շրջանակներում:
2016 թվականին մարտին Ամալ Քլունին հերքել էր Ադրբեջանի պնդումները իր հայկական ծագման մասին:
Ամալ Քլունիի ամուսինը՝ դերասան Ջորք Քլունին, «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի համանախագահն է:

Амаль Клуни призвала привлечь ИГИЛ к ответственности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Адвокат и правозащитник Амаль Клуни заявила, что террористическая группировка «Исламское государство» осуществила геноцид езидов и должна быть привлечена к ответственности за преступление против человечества.
Выступая в ООН, Амаль Клуни напомнила заявление «Исламского государства» о намерении «уничтожить» езидскую общину Ирака.
Правозащитница обвинила ООН в бездействии и отметила, что эта организация была создана специально для предотвращения геноцидов.
Амаль Клуни подчеркнула, что за последние годы ни один представитель «Исламского государства» не был привлечен к ответственности и не предстал перед судом.
Медиамакс напоминает, что в 2014 году Амаль Клуни защищала интересы Армении в
Европейском суде по правам человека в рамках дела «Перинчек против Швейцарии».
В марте 2016 года Амаль Клуни опровергла утверждения Азербайджана о своем армянском происхождении.
Супруг Амаль Клуни, актер Джордж Клуни является председателем отборочной комиссии международной гуманитарной премии «Аврора».