«Ավրորայի» մրցույթներին ներկայացվել է 1237 լուսանկար եւ 184 ֆիլմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավարտվել է «Ավրորա» կարճամետրաժ ֆիլմերի եւ լուսանկարչական մրցույթների հայտերի ընդունման փուլը:
«Ավրորա» լուսանկարչական մրցույթին մասնակցելու համար ներկայացվել է 1237 լուսանկար աշխարհի 48 երկրից, այդ թվում՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Միացյալ Նահանգներից, Արգենտինայից, Կոլումբիայից, Թայլանդից, Վրաստանից եւ այլն:
«Ավրորա» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթին մասնակցում է 184 ֆիլմ 27 երկրից:
Մրցույթների տեխնիկական պայմաններին համապատասխանող լուսանկարները եւ ֆիլմերը ներկայացվել են ժյուրիին: Ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի նախագահը ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանն է, լուսանկարչական մրցույթի ժյուրիի նախագահը՝ լուսանկարիչ Ջոն Ստենմայերը:
Երկու մրցույթների պայմանների համաձայն՝ լուսանկարները եւ ֆիլմերը պետք է արտահայտեն մարդասիրության գաղափարը, ինչպես նաեւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի ընտրության չափանիշները՝ խիզախություն, նվիրվածություն եւ ազդեցություն:
«Ավրորա» լուսանկարչական եւ կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթները կամփոփվեն ապրիլին: Հաղթող ֆիլմի հեղինակին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կշնորհի 4 000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, երկրորդ եւ երրորդ տեղը զբաղեցրած ֆիլմերի հեղինակներին՝ 2000 եւ 1500 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ:
Լավագույն լուսանկարի հեղինակին կշնորհվի 2500 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, երկրորդ եւ երրորդ տեղերն զբաղեցրած լուսանկարների հեղինակներին՝ 1500 եւ 1000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ: Մրցանակները հաղթողներին կշնորհվեն մայիսին՝ հատուկ միջոցառման ժամանակ: 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումների շրջանակում կցուցադրվեն լավագույն լուսանկարներն ու ֆիլմերը:

1237 Photos and 184 Films submitted for Aurora Competitions - Mediamax.am
1237 photos have been submitted for the Aurora Photo Competition from 48 countries including Armenia, Russia, United States, Argentina, Columbia, Thailand, Georgia and many others.
184 films from 27 countries have been submitted for the Aurora Short Film Competition.
All photos and short films that meet the technical requirements of the competitions have been presented to the jury. The short film competition jury is chaired by the director Edgar Baghdasaryan, and the photo competition jury is chaired by the photographer John Stanmeyer.
The selected films and photos should express the ideas of humanism as well as the selection criteria of the Aurora Prize for Awakening Humanity: courage, commitment and impact, according to the rules of two competitions.
The results of the Aurora Photo and Short Film Competitions will be announced in April, 2017. Aurora Humanitarian Initiative will award US$ 4000 to the director of the best film. Second and third places will receive US$ 2000 and US$ 1500 award respectively.
The author of the best photo will be awarded US$ 2,500 prize. Second and third places will receive awards of US$ 1,500 and US$ 1,000 respectively. The awards will be presented to the winners in May during a special event. The best films and photos will be screened and exhibited during 2017 Aurora Prize Events.
During the month between April 24 and May 28, the Aurora Humanitarian Initiative will organize a global program of activities to profile the inspirational stories of the 2017 finalists, as well as broader humanitarian endeavors.
The 2017 Aurora Prize finalists will be announced on April 24, 2017, the annual day of remembrance for victims of the Armenian Genocide.  One of these finalists will then be named as the 2017 Aurora Prize Laureate at a special ceremony on May 28, 2017, in Yerevan.