«Ավրորա»-ի առաջին դափնեկիրը կհայտնվի հայկական նամականիշի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայփոստ»-ը մայիսին կթողարկի նոր նամականիշ՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հետ համագործակցությամբ:
Նամականիշին պատկերված է լինելու Մարգարիտ Բարանկիցեն՝ «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը: Նամականիշի թողարկման հավանությունը տվել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը:
Նամականիշի թողարկումը եւ մարումը տեղի կունենա 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումների շրջանակում:
Փոստային նամականիշի հետ մեկտեղ «Հայփոստը» թողարկելու է 150 ՀՀ դրամ արժողությամբ նվիրատվության կտրոններ, որի վաճառքից գոյացած հասույթը կուղղվի  «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջոցով իրականացվող նախագծերին:
«Մենք հիմնադրել ենք «Ավրորա» նախաձեռնությունը՝ ի երախտագիտություն հատկապես նրանց, ովքեր վտանգի էին ենթարկում իրենց՝  փրկելու Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին: Եվ մենք  ուզում ենք երախտագիտություն արտահայտել՝ շարունակելով բարին գործել, աջակցելով մերօրյա հերոսներին, որպեսզի նրանք նույնպես կարողանան ձեռք մեկնել եւ հուսադրել մարդասիրական օգնության խիստ կարիք ունեցողներին: Այսպիսով, մենք ասում ենք, որ այդ վերապրողներն այսօրվա փրկողներն են: Սա ոչ միայն կարեւորում է հիշողությունը, այլեւ երախտագիտությունը գործի է վերածում: «Ավրորայի» յուրաքանչյուր նախագիծ՝ ներառյալ Մեգիի նամականիշը եւ նվիրատվության կտրոնը, հնարավորություն է տալիս ընդլայնել «Ավրորայի» համայնքը՝ երախտագիտություն հայտնելով եւ շարունակելով նվիրատվության շղթան», - ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
««Հայփոստը» խիստ կարեւորում է իր այն բացառիկ դերը, որն ունի հայկական մշակույթի, պատմության եւ աշխարհի կարեւոր ուղերձների տարածման գործում՝ նամականիշների կիրառմամբ: Պատկերելով «Ավրորայի» Մեգիին հայկական փոստային նամականիշի վրա՝ մենք յուրահատուկ կերպով աշխարհին պատմում ենք, որ հայերը գրկաբաց են ընդունում մեր համընդհանուր մարդկայնությունը: Նամականիշն այդ գաղափարը տարածում է աշխարհով մեկ», - նշել է «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ» ԲՎ գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Մարգարիտ Բարանկիցեն, ով Maison Shalom խնամքի տան եւ REMA հիվանդանոցի հիմնադիրն է, «Ավրորա» մրցանակի է արժանացել այն բացառիկ ազդեցության համար, որ ունեցել է Բուրունդիում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին: Նա փրկել է 30 հազար երեխայի՝ նրանց տալով օթեւան եւ խնամք:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսպիսի ճանաչման արժանանալ, բայց նաեւ ոգեւորիչ է գիտակցել, որ սերը միշտ հաղթելու է ատելությանը եւ չարիքին: Ես հավատում եմ, որ այս նամականիշը կնպաստի «Ավրորա» մրցանակի առաքելության տարածմանը՝ ճանաչման արժանացնելով այն կանանց ու տղամարդկանց, ովքեր բացառիկ ազդեցություն են ունեցել մարդասիրական խնդիրների լուծման համար», - ասել է Մարգարիտ Բարանկիցեն:
Փոստային նամականիշն ունի 350 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Նամականիշի ձեւավորողը ն Ալլա Մինգալյովան է՝ «Ավրորա»  նախաձեռնությունից: Նամականիշը թողարկվելու է 40 հազար օրինակով:
Նամականիշի մարման արարողությունը տեղի է ունենալու 2017թ. մայիսին՝ Մարգարիտ Բարանկիցեի ներկայությամբ, որը Երեւան կժամանելի՝ մասնակցելու 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի  միջոցառումներին:
«Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները կհայտարարվեն ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը: Հավակնորդներից մեկը մայիսի 28-ին Երեւանում կճանաչվի 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր: Ապրիլի 24-ից մայիսի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն աշխարհով մեկ կկազմակերպի մի շարք միջոցառումներ՝ ներկայացնելով մրցանակի 2017 թվականի հավակնորդների ոգեշնչող պատմությունները, ինչպես նաեւ մարդասիրական գործունեությունն աշխարհում:

Первый лауреат премии «Аврора» появится на армянских марках - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Новая международная почтовая марка будет выпущена в мае национальной почтовой службой Армении «Айпост» совместно с Гуманитарной инициативой «Аврора».
На марке будет изображена лауреат первой премии «Аврора» Маргерит Баранкитс. Выпуск марки и церемония введения ее в обращение приурочены к проведению особых мероприятий премии «Аврора» – 2017.
Марка «Аврора» станет также частью фандрайзинговой кампании инициативы. К каждой такой марке первого класса стоимостью 350 армянских драмов будет прилагаться благотворительный купон номиналом в 150 драмов. Таким образом, в общей сложности новая марка обойдется покупателю в 500 драмов, и почта Армении будет отчислять 150 драмов из этой суммы Гуманитарной инициативе «Аврора».
«Мы основали Гуманитарную инициативу «Аврора» в память о тех, кто рисковал собой, помогая жертвам Геноцида армян выжить, и мы хотели выразить свою благодарность этим героям, продолжая эстафету добра и поддерживая современных спасителей, чтобы они, в свою очередь, могли подарить надежду на новую жизнь тем, кто остро нуждается в гуманитарной помощи. Так мы показываем, что бывшие жертвы теперь сами стали героями. Это больше, чем просто память – это благодарность, воплощенная в действии. Каждый проект «Авроры», включая марку с Мэгги и прилагающийся к ней благоворительный купон, позволяет нам расширять границы нашего сообщества, на деле выражая нашу благодарность и вовлекая все больше людей в добрые дела», – отметил соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян.
«Почта Армении очень горда этой прекрасной возможностью использовать наши марки, чтбы рассказать миру об армянской культуре и истории, а также привлечь его внимание к важным вопросам. Изображение Мэгги на армянской марке – наш способ показать, что армяне разделяют глобальные гуманитарные ценности. А марка доставит это послание в любой уголок планеты», – заявил Хуан Пабло Гечичян, управляющий директор Haypost Trust Management.
Маргерит Баранкитс, основательница приюта «Дома Шалом» и больницы REMA, получила премию «Аврора» за спасение тысяч детей и оказание помощи сиротам и беженцам, пострадавшим от гражданской войны в Бурунди. На сегодняшний день Маргерит спасла около 30 тысяч детей, которым подарила кров и заботу.
«Я очень тронута подобной честью. Это прекрасное напоминание о том, что любовь неизменно побеждает зло и ненависть. Я убеждена, что это позволит привлечь внимание к миссии премии «Аврора»: призвать человечество воздать должное мужчинам и женщинам, которые внесли исключительный вклад в дело решения гуманитарных проблем», – сказала Маргерит Баренкитс.
Номинал новой марки – 350 армянских драмов, а ее дизайн был разработан Аллой Мингалевой, входящей в команду Гуманитарной инициативы «Аврора». Марка будет выпущена тиражом в 40 000 экземпляров.
Торжественная церемония введения марки в обращение пройдет в мае 2017 года в присутствии Маргерит Баранкитс, которая приедет в Армению, чтобы принять участие в мероприятиях второй ежегодной премии «Аврора».
Имена финалистов премии «Аврора» – 2017 будут объявлены 24 апреля 2017 года, в день памяти жертв Геноцида армян. Один из финалистов станет лауреатом премии «Аврора»: его имя будет названо во время специальной церемонии, которая пройдет 28 мая 2017 года в столице Армении Ереване. В течение более чем месяца, с 24 апреля и по 28 мая, Гуманитарная инициатива «Аврора» будет реализовывать глобальную программу мероприятий, цель которых – поведать миру о вдохновляющих историях финалистов премии и других масштабных гуманитарных инициативах.