«Համահայկական շաբաթօրյակ» կամ #killzibil - Mediamax.am
Շաբաթօրյակներ անցկացնելու ավանդույթը մեզ ծանոթ է դեռ խորհրդային տարիներից: Մասնակցությունը «կամավոր-պարտադիր» էր, ինչը, իհարկե մասնակիցների մոտ մեծ ոգեւորություն չէր առաջացնում: Խորհրդային շրջանը վաղուց ավարտվել է, շաբաթօրյակներն այժմ անցկացնում է Երեւանի քաղաքապետարանը, սակայն բնակիչների վերաբերմունքը երեւույթի նկատմամբ շատ չի փոխվել:
Մի խումբ երիտասարդներ՝ ճարտարապետ Հայկ Զալիբեկյանի գլխավորությամբ, փորձում են կոտրել կարծրատիպերը եւ մարդկանց ոգեշնչել մասնակից դառնալ հարազատ քաղաքի մաքրմանը:
Շաբաթօրյակի անցկացման գաղափարը ծագել է անցած տարի, երբ Ֆեյսբուքի օգտատեր Վլադիմիր Ղուլյանը պլակատ էր պատրաստել՝ կոչ անելով ապրիլի 30-ին դուրս գալ փողոց եւ անկախ բնակության վայրից՝ «համահայկական շաբաթօրյակ» անցկացնել:
Այդ պլակատը ոգեշնչել էր Հայկին եւ նա մի կոչ-գրառում էր կատարել.
«Ես չգիտեմ, թե որ պահին տարեց եւ տեսքից ինտելիգենտ մարդու մոտ շեղում տեղի ունեցավ, որի հետեւանքով նա այսօր բացում է ծխախոտի տուփը եւ այն հանգիստ նետում Երեւանի կենտրոնական պողոտայի ասֆալտին:
Չգիտեմ, թե որ պահին «խախտում» առաջացավ իմ ուսուցչուհու մոտ, որն իր թոռնիկի տակդիրը, կներեք, պարունակության հետ միասին դուրս է նետում 8-րդ հարկի պատուհանից:
Չգիտեմ, թե որ պահին շեղում տեղի ունեցավ ջիպի վարորդի մոտ, որը բարձր արագությամբ երթեւեկելիս բացում է պատուհանը եւ աղբի տոպրակը դուրս նետում:
Չգիտեմ, թե որ պահին ինչ-որ բան սխալ գնաց, եւ պայմանական Վազգենը պիկնիկից հետո ամբողջ աղբը նետում է գետի մեջ:
Ես չգիտեմ, թե ինչ է մտածում իմ վերեւի հարեւանն այն պահին, երբ վառվող ծխախոտը գցում է պատշգամբից ցած:
Բայց ինձ անչափ հետաքրքիր է. արդյոք մեզ դո՞ւր է գալիս ապրել նման երկրում»:
Անցած տարվա փորձը Հայկ Զալիբեկյանն ու նրա համախոհները մտադիր են կրկնել այս ամսվա վերջին շաբաթ օրը՝ ապրիլի 29-ին:
«Ինչպես եւ անցյալ տարի, շաբաթօրյակը կոչվում է «համահայկական»: Մեր գլխավոր նպատակն է, որ մարդիկ դուրս գան բակ, իրենց փողոց, իրենց մուտք: Մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի մարդիկ իրենց լավ օրինակով վարակեն մյուսներին»,- պատմում է Հայկը:
Այս տարի երիտասարդներին հաջողվեց հովանավորների ներգրավել, որոնց թվում են Անելիք Բանկը, EY-ն (Ernst and Young), Koor Wines-ը: Միջոցառման նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նաեւ «Կոկա-Կոլա Բոթլերս Արմենիա»-ն, «Ռոստելեկոմ Արմենիա»-ն, «Այբ» դպրոցը, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը:  Teach for Armenia ծրագրի ուսուցիչները, որոնք դասավանդում են Հայաստանի 40 համայնքներում, հատուկ դասեր կանցկացնեն դպրոցներում եւ մինի շաբաթօրյակներ՝ տեղում:
«Այս տարի մենք պատրաստվում ենք Երեւանում կազմակերպել աղբի կենտրոնացված կուտակման 10 կետ: Դրանց ցուցակը կհայտարարվի ապրիլի 20-ից հետո: Շաբաթօրյակի բոլոր մասնակիցներին տրամադրելու ենք պարկեր, ձեռնոցներ, գործիքներ: Միջոցառման վերջում մասնակիցներին կտորից տոպրակներ կնվիրենք, որպեսզի ընդգծենք պլաստիկից աստիճանաբար հրաժարվելու կարեւորությունը», - ասել է Հայկ Զալիբեկյանը:
Համահայկական շաբաթօրյակին մասնակցել ցանկացողները կարող են գրել Make Armenia Clean Again ֆեյսբուքյան էջին:

«Всеармянский субботник» или #killzibil - Mediamax.am
Традиция проводить субботники знакома нам еще с советских времен. Участие в них было «добровольно-обязательным», что, конечно, не способствовало проявлению большого рвения участниками. Советское время давно прошло, субботники теперь проводит мэрия Еревана, но отношение наших сограждан к ним не сильно изменилось.
Сломать стереотипы и мотивировать людей принимать участие в уборке родного города пытается группа молодых людей, которых координирует архитектор Айк Залибекян.
Идея субботника родилась в прошлом году, когда пользователь Фейсбука Владимир Гулян нарисовал плакат с призывом выйти 30 апреля на улицу, вне зависимости от места жительства и провести «всеармянский субботник».
Этот плакат вдохновил Айка, который написал «пост-манифест», в котором, в частности, говорилось:
«Я не знаю, в какой момент у пожилого, с виду интеллигентного человека произошел  сдвиг, благодаря которому сегодня он открывает пачку сигарет и спокойно бросает бумагу на асфальт центрального проспекта Еревана.
Я не знаю, в какой момент произошел сбой у моей учительницы, которая памперс своего внука вместе с, простите, содержимым, выбрасывает из окна 8-го этажа.
Я не знаю, в какой момент произошел сбой у водителя джипа, который, несясь по трассе на высокой скорости, открывает окно и выбрасывает пакет с мусором прямо на дорогу.
Я не знаю, в какой момент что-то пошло не так, и условный Вазген после пикника весь мусор бросает в реку.
Я не знаю, что думает мой сосед сверху в тот момент, когда выбрасывает горящий окурок со своего балкона.
Но мне ужасно интересно - нам правда нравится жить в такой стране?».
Прошлогодний опыт Айк Залибекян и его единомышленники намерены повторить в последнюю субботу этого месяца – 29 апреля. «Как и в прошлом году, субботник называется «всеармянским». Наша главная задача - чтобы люди выходили во двор, на свою улицу, в свой подъезд. Мы очень хотим, чтобы люди положительным примером заражали других», - рассказывает Айк.
В этом году удалось привлечь спонсоров – Банк Анелик, EY (Ernst and Young), Koor Wines. Интерес к мероприятию проявили также Кока Кола Боттлерс Армения, Ростелеком Армения, школа Айб, Центр креативных технологий ТУМО. Учителя программы Teach for Armenia, преподающие в 40 общинах Армении, проведут специальные уроки в школах и организуют мини-субботники на местах.
«В этом году мы собираемся организовать в Ереване 10 точек централизованного сбора мусора, список которых будет объявлен после 20-го апреля. Всем участникам субботника будем выдавать мешки, перчатки, инструменты. В конце мероприятия подарим участникам пакеты из ткани, чтобы подчеркнуть важность постепенного отказа от пластиковых», - сказал Айк Залибекян.
Все желающие принять участие во всеармянском субботнике могут писать на страницу Make Armenia Clean Again в Фейсбуке.