Ազգային պատկերասրահում բացվել է «100 կտավ» ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում այսօր «100 կտավ» խորագրի ներքո բացվել է խորհրդային շրջանի հայ եւ ռուս նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսը «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA)  հիմնադրամի մշակութային ծրագրերից է: Ժամանակավոր ցուցադրության համար իրենց անձնական հավաքածուներից կտավները տրամադրել են IDeA-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, հիմնադրամի  նվիրատուներ Վլադիմիր Ավետիսյանի եւ Վլադիմիր Նեկրասովը:
Մի քանի տարի առաջ ընկերներով հավաքվել եւ քննարկել էին՝ ինչ նախաձեռնությամբ հանդես գան Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Գեղանկարների կոլեկցիոներ Վլադիմիր Նեկրասովն առաջարկել էր հայ եւ ռուս նկարիչների խորհրդանշական 100 կտավ ներկայացնել:
«Ցեղասպանությունը ողբերգական պատմություն է, բայց ես ուզում եմ խոսել այն մասին, որ կյանքը շարունակվում է, պետք է ապրել: Արեւմտյան Հայաստանից փախած շատ հայերի համար Ռուսաստանն իսկապես դարձել է հայրենիք: Շատ ուրախ եմ, որ հայ եւ ռուս նկարիչների աշխատանքներն այսուհետ պահվելու են Հայաստանում»,- ցուցահանդեսի բացմանն ասել է Վլադիմիր Նեկրասովը:
Ցեղասպանությունից փրկված եւ Ռուսաստանում հաստատված ընտանիքի ժառանգ է Վլադիմիր Ավետիսյանը: Ասում է՝ սկզբում մտածում էինք հայրենիք վերադարձնել միայն հայ նկարիչների գործերը, հետո որոշել են Հայաստանին նվիրել նաեւ  սոցռեալիզմի ռուս վարպետների կտավները:
«Բոլոր այս նկարները պատկանում են հայկական հիմնադրամին (To Armenia with arts-հեղ.), գրանցված են Հայաստանում: Արվեստի գործերը կարող են ճամփորդել, շփվել շատերի հետ, բայց նրանք պետք է ունենան տուն ու միշտ վերադառնան այնտեղ»:
Հավաքածուն ներկայացնում է 28 նկարիչների՝ Ալբերտ Պապիկյանի, Ալեքսանդր Տատարենկոյի, Դմիտրի Նալբանդյանի, Վիկտոր Աբրահամյանի, Նիկոլայ Տրոշինի, Գեւորգ Կոտյանցի, Անդրեյ Բանտիկովի, Ռուբեն Զախարյանցի եւ ուրիշների աշխատանքները:  Դրանք հիմնականում ժանրային դիմանկարներ են, բնանկարներ, նատյուրմորտներ:
«Սա շարունակությունն է մեր երեկվա ասելիքի՝ երախտագիտություն ի գործ: Իմ կարծիքով, շատ կարեւոր են ոչ միայն հսկայական նախագծերը, այլեւ միջոցառումները՝ կապված մշակույթի, պատմության, փիլիսոփայության, լեզվի հետ, որոնք նոր միջավայր, մթնոլորտ են ստեղծում, որը կօգնի մեր երիտասարդությանը գլուխը բարձր շարժվել առաջ», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

В Национальной галерее открылась выставка «100 полотен» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Национальной галерее Армении сегодня открылась выставка армянских и русских художников советского периода «100 полотен».
Выставка входит в число культурных программ фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA). Для временной экспозиции из своих коллекций картины предоставили соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян, доноры фонда Владимир Аветисян и Владимир Некрасов.
Несколько лет назад друзья обсуждали, с какой инициативой выступить по случаю 100-летия Геноцида армян. Коллекционирующий картины Владимир Некрасов предложил выставить 100 полотен армянских и русских художников.
«Геноцид – трагическая история, но я хотел бы сказать, что жизнь продолжается, и нужно жить дальше. Для многих армян, бежавших из Западной Армении, Россия действительно стала родиной. Я очень рад, что работы армянских и русских художников отныне будут храниться в Армении», - сказал Владимир Некрасов.
Наследником семьи, спасшейся в ходе Геноцида и поселившейся в России, является и Владимир Аветисян. По его словам, сначала планировалось вернуть на родину работы только армянских художников, но затем было решено подарить Армении также полотна русских мастеров соцреализма.
«Все эти картины принадлежат армянскому фонду (To Armenia with arts – авт.) и зарегистрированы в Армении. Произведения искусства могут путешествовать, общаться со многими, но у них должен быть дом, куда бы они всегда возвращались».
В коллекции представлены работы 28 художников, среди которых - Альберт Папикян, Александр Татаренко, Дмитрий Налбандян, Виктор Абрамян, Николай Трошин, Геворк Котян, Андрей Бантиков, Рубен Захарян и другие. В основном это жанровые портреты, пейзажи и натюрморты.
«Это продолжение того, о чем мы говорили вчера – благодарность в действии. На мой взгляд, очень важны не только масштабные проекты, но и мероприятия, связанные с культурой, историей, философией, языком, которые создают новую атмосферу, новую среду, что поможет нашей молодежи двигаться вперед с высоко поднятой головой», - сказал Рубен Варданян.