ՀԱՊԿ-ի կազմում ընդգրկված ԱԻ ուժերը կկատարելագործվեն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ հանդիպմանը քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների փոխգործակցության հեռանկարները արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման եւ հետեւանքների վերացման ոլորտներում:
Մասնավորապես՝ դիտարկվել է ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտակարգ իրավիճակների արձագանքման միացյալ տեղեկատվական-ծրագրային համակարգի գործարկման հարցը:
Ընդգծվել է խոշոր արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացման ընթացքում օգնության հավաքական արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը դիտարկվել են ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կազմում ընդգրկված ՀՀ ԱԻՆ ուժերի եւ միջոցների պատրաստման խնդիրները:

Силы ЧС в составе ОДКБ будут усовершенствованы
Ереван /Медиамакс/. Министр по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян встретился в Москве с генеральным секретарем ОДКБ Юрием Хачатуровым.
В МЧС отметили, что на встрече обсуждались перспективы взаимодействия государств-членов ОДКБ в сфере предупреждения чрезвычайных ситуаций и устранения последствий.
В частности, был рассмотрен вопрос развертывания единой  информационно-программной системы реагирования на чрезвычайные ситуации на территории стран-членов ОДКБ.
Была подчеркнута необходимость улучшения механизмов помощи коллективного реагирования при устранении последствий крупномасштабных чрезвычайных ситуаций.
На встрече были рассмотрены вопросы подготовки средств и сил МЧС, включенных в состав коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.