Հայաստանը մարդկային զարգացման զեկույցում առաջընթաց է գրանցել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին 25 տարիների ընթացում Հայաստանում մարդկային զարգացման առաջընթաց է գրանցվել, սակայն տնտեսական աճի ապահովման տեսանկյունից դեռ շատ անելիքներ կան։
Այս մասին է վկայում այսօր Երեւանում ներկայացված՝ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Մարդկային զարգացում բոլորի համար» (ՄԶՀ) զեկույցը, որը հիմնված է 2030թ. Կայուն զարգացման օրակարգի եւ Կայուն զարգացման 17 նպատակների վրա (ԿԶՆ):
Հայաստանը 188 երկրների եւ տարածքների թվում զբաղեցել է 84-րդ տեղը (նախորդ տարի՝ 85)։ Իրանը զբաղեցրել է 69-րդ, Վրաստանը՝ 70-րդ, Թուրքիան՝ 71-րդ, իսկ Ադրբեջանը՝ 78-րդ հորիզոնականները։ Ռուսաստանը 49-րդ տեղում է։
Միաժամանակ, վերարտադրողական առողջությանը, հզորացմանն ու տնտեսական գործունեությանը վերաբերող սեռերի անհավասարության տեսանկյունից Հայաստանն ավելի բարձր դիրքում է, քան հարեւան երկրները:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանում ՄԶՀ-ի արժեքը կազմել է 0,743, ինչը ցածր է մարդկային զարգացման բարձր համաթիվ ունեցող երկրների միջին 0,746 ցուցանշից, ինչպես նաեւ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջին 0,756 ցուցանիշից։
1990-2015 թթ. Հայաստանում ՄԶՀ արժեքն աճել է 17,2%-ով, կյանքի սպասվող տեւողությունն ավելացել է 7%-ով, իսկ կրթության ակնկալվող տեւողությունը՝ 2%-ով, մինչդեռ մեկ շնչի հաշվով համախառն ազգային արդյունքը գրանցել է 122% աճ։
«2015թ. հակամարտությունների պատճառով 65 միլիոն մարդ ստիպված է եղել լքել իր տունը. ցուցանիշ, որը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենաբարձրն է։ Այս մարտահրավերները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է մարդու իրավունքներն ու ներառականությունը, որպես մարդկային զարգացման հիմնասյուներ, դարձնել առաջնայնություն խոցելի խմբերի հզորացման քաղաքականության համար։ 2030թ. օրակարգում ԿԶՆ-երը գլոբալ եւ ազգային մակարդակներում ապահովում են լավագույն հենքը, որպեսզի ոչ ոք անտեսված չմնա»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոն։
ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է լուրջ աշխատանքներ կատարել զեկույցում իր դիրքերի բարելավման համար՝ հատկապես տնտեսական աճի ապահովման տեսանկյունից։
Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնի գործադիր տնօրեն Հեղինե Մանասյանն էլ ասել է, որ զեկույցը կարեւոր է նրանով, որ այն երկրներին հնարավորություն է տալիս ավելի ուղղորդված քաղաքականություն մշակել երկրի զարգացման համար։
«Տնտեսական ոլորտում Հայաստանում լուրջ խնդիրներ կան։ Անչափ բարձր է երիտասարդների գործազրկության մակարդակը՝ մոտ 37%։ Արտաքին պարտքը բավական բարձր ցուցանիշ ունի։ Մտահոգիչ է այն, որ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները ցածր են եւ նվազողական։ Այս եւ մի շարք այլ մտահոգիչ կետերով պետք է մեր կառավարությունը լուրջ քայլեր ձեռնարկի»,- ասել է փորձագետը։
2015թ. ՄԶՀ վարկանիշի առաջատար հնգյակում են Նորվեգիան, Ավստրալիան, Շվեյցարիան, Գերմանիան եւ Դանիան։ Նվազագույն ՄԶՀ վարկանիշ են գրանցել Կենտրոնական ԱՖրիկան, Նիգերիան, Չադը, Բուկինա Ֆասոն եւ Բուրունդին։

Yerevan/Mediamax/. Armenia registered progress in human development in the past 25 years, but a lot still needs to be done to ensure economic growth.
That is clear from the UN Human Development Report 2016 entitled ‘Human Development for Everyone’, based on the 2030 Agenda for Sustainable Development and its 17 Sustainable Development Goals (SDGs).
The report puts Armenia at 84 out of 188 countries and territories (85 last year) by HDI (Human Development Index). Iran is ranked 69, Georgia - 70, Turkey -71, and Azerbaijan -78. Russia is placed at 49.
At the same time, in terms of gender-based inequalities in reproductive health, empowerment, and economic activity, Armenia is ahead of its neighbors.
According to the report, Armenia’s HDI value is 0.743, which is below the average of 0.746 for countries in the high human development group and below the average of 0.756 for countries in Europe and Central Asia.
Between 1990 and 2015, Armenia’s HDI value increased by 17.2%, life expectancy at birth increased by 7 years, and expected years of schooling by 2years, while the country’s Gross National Income per capita registered an increase of about 122%.
“In 2015, 65 million people were forced out of their homes due to conflicts – the most since the Second World War. To tackle these challenges, it is necessary to put human rights and inclusivity - the bedrocks of human development - at the forefront of polices to empower those left behind. Agenda 2030 and the SDGs provide the best framework, both at global and national levels, to make sure that we leave no one behind,” said Bradley Busetto, UN RC/UNDP RR in Armenia.
Armenian Deputy Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reform Vache Gabrielyan informed that Armenia prepares to put in significant efforts in order to improve its report index, especially concerning economic growth.
According to Caucasus Research Resource Center-Armenia CEO Heghine Manasyan, the report’s importance is that it allows countries to form targeted policies for development.
“Armenia has serious problems in the economy sector. The youth unemployment rate is extremely high – around 37%. The foreign debt is rather large. Direct foreign investment index is low and decreasing, which is a worrying fact. Our government must take notable measures regarding those and a number of other points of concern,” the expert said.
The five frontrunners in the 2015 global HDI rankings are Norway, Australia, Switzerland, Germany and Denmark. At the bottom of the HDI rankings are Central African Republic, Niger, Chad, Burkina Faso and Burundi.