Լուսակերտում հայ-ամերիկյան-բրիտանական վարժանք է անցկացվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կոտայքի մարզում գտնվող ԱԻՆ «Լուսակերտ» ուսումնական կենտրոնի վարժահրապարակում այսօր կայացել է հատուկ տակտիկական ուսումնավարժություն:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ վարժանքն անցկացվել է «Քլոր տեղափոխող բեռնատար եւ մարդատար երկու գնացքների բախման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակում քիմիական, ճառագայթային մոնիթորինգի, հրդեհաշիջման եւ փրկարարական աշխատանքների իրականացում, առաջին բուժօգնության ցուցաբերում» թեմայով:
Ուսումնավարժության ընթացքին հետեւել են նաեւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը եւ ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի գեներալ-ադյուտանտ Լի Թաֆանելին, որոնք բարձր են գնահատել ԱԻՆ-ի եւ իրենց երկրների միջեւ ձեւավորված սերտ համագործակցությունը:
«Մեր երկրների բնակչությունը մեզնից պահանջում է արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման բարձր չափանիշներ, եւ ես կարծում եմ, որ այս վարժանքների արդյունքը հիմնաքար էր այդ նշաձողին համատեղ հասնելու համար»,- նշել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարը ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի եւ Բրիտանիայի միացյալ թագավորության թագավորական ցամաքային զորքերի վեցերորդ գումարտակի 18 զինծառայողներին պարգեւատրել է շնորհակալագրերով: Լուսակերտի հրշեջ փրկարարական ջոկատն էլ վերպատրաստող թիմի կողմից ստացել է վկայական առ այն, որ հաջողությամբ ավարտել է դասընթացը:

Armenia hosts rescuers training with US and UK - Mediamax.am
The Ministry informed that the training covered the situation “Chemical and radiation monitoring, firefighting, and rescue after collision of chlorine gas carrier and two passenger trains”.
U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, UK Ambassador Judith Margaret Farnworth, and U.S. Adjutant General of Kansas Lee Tafanelli followed the training and shared their appreciation of close cooperation between their respective countries and Armenian Ministry of Emergency Situations.
“People in our countries demand high standards of emergency response from us and I believe that results of this training laid foundation for reaching that milestone together,” said Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan.
The Minister handed certificates of gratitude to 18 members of Kansas National Guard and the British Army 6th Battalion. The fire and rescue brigade of Lusakert received the course certificate from their retraining team.