Նախագահ. Հայ-ռուսական համալսարանը նպաստում է հայապահպանությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, Հայ-ռուսական համալսարանը մի «յուրահատկություն ունի՝ հայապահպանության գործը, որն այն իրականացնում է»:
Այս մասին նախագահն ասել է համալսարանի 20-ամյա հոբելյանին նվիրված գիտական խորհրդի նիստին:
«Տարօրինակ է, չէ՞, շատերի համար՝ Հայ-ռուսական համալսարան, բայց նշում եմ հայապահպանության գործոնը: Ես սա ասում եմ, որովհետեւ այն ուսանողները, մեր հայրենակիցները, ովքեր ապրում են Ռուսաստանում եւ ամեն տարի 200-ից ավելի գալիս, ուսանում են այս համալսարանում, վստահաբար կարող եմ ասել, որ նրանց մեծ մասը կապվում է Հայաստանին, շատ-շատերը վերհիշում են իրենց արմատները եւ այնուհետեւ ողջ կյանքի ընթացքում իրենց զգում են Ռուսաստանի լիարժեք քաղաքացի ու նաեւ հայ: Սա չափազանց կարեւոր առաքելություն է համալսարանի համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով՝ համալսարանը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համագործակցության լավագույն օրինակներից մեկն է:
«Ուրախ եմ, որ այսօր համալսարանում առկա է գիտելիքի կարոտ եւ գիտելիքը գնահատող ուսանողություն, բանիմաց պրոֆեսորադասախոսական կազմ եւ հմուտ ու մեծ մասնագիտական եւ քաղաքական ուղի անցած ղեկավարություն: Դահլիճում նստած շատ-շատերի հետ ես աշխատել եմ եւ ներսից գիտեմ այն դժվարությունները, որ ժամանակի ընթացքում հաջողվել է հաղթահարել»,- նշել է երկրի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է նաեւ Հայ-ռուսական համալսարանի նոր մասնաշենքի շինարարության ընթացքին ու համալսարանի «Ուսմունք» հենակետային դպրոցի աշխատանքին:

РАУ способствует сохранению армянской идентичности, сказал президент - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «у Российско-Армянского университета есть одна особенность - функция сохранения армянской идентичности, которую он осуществляет».
Об этом президент заявил на заседании ученого совета, приуроченном 20-летию вуза.
«Многим покажется странным, что говоря о Российско-Армянском университете, я отмечаю фактор сохранения армянской идентичности. Я отмечаю это, поскольку ежегодно более 200 студентов, наших соотечественников, которые проживают в России, приезжают, учатся в этом университете, и, могу с уверенностью сказать, что их большая часть связывается с Арменией, многие возвращаются к своим корням и затем всю жизнь чувствуют себя полноценными гражданами России и в то же время армянами. Это крайне важная миссия для вуза»,- отметил Серж Саргсян
По словам президента, университет является одним из лучших примеров сотрудничества Армении и России.
«Рад, что сегодня в университете есть студенчество, которое жаждет знаний и ценит их, компетентный профессорско-преподавательский состав и опытное, прошедшее длинный профессиональный и политический путь руководство. Вместе со многими сидящими в зале людьми я работал и знаю все те трудности, которые им со временем удалось преодолеть»,- отметил лидер страны.
Серж Саргсян ознакомился также со строительными работами нового корпуса Российско-Армянского университета и посетил основную школу «Усмунк».