Մոսկվայում կարող է տեղադրվել Կարո Հալաբյանի արձանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի հյուսիսում՝ Սոկոլ շրջանում կարող է տեղադրվել հայ խորհրդային ճարտարապետ Կարո Հալաբյանի արձանը:
Այս մասին հայտնել է Մոսկվայի քաղաքապետարանի մոնումենտալ արվեստի հանձնաժողովի նախագահ Իգոր Վոսկրեսենսկին:
«Հայաստանի դեսպանությունից ստացել ենք դիմում՝ իրենց հաշվին Մոսկվայում Հալաբյանի հուշարձանը տեղադրելու մասին: Հալաբյանը հայտնի ճարտարապետ է, եւ, իհարկե, հիանալի կլիներ, եթե նրա արձանը տեղադրվեր», - ասել է Իգոր Վոսկրեսենսկին:
Հուշարձանի տեղադրման հարցը կքննարկվի հոկտեմբերին մոնումենտալ արվեստի հանձնաժողովի նիստին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Սոկոլ շրջանում կա  Հալաբյանի փողոց:
Կարո Հալաբյանը մասնակցել է Մոսկվայի վերակառուցման գլխավոր պլանի մշակմանը, մետրոյի «Կռասնոպրեսնենսկայա» կայարանի վերգետնյա ճեմասրահի եւ Ռուսական բանակի Կենտրոնական ակադեմիական թատրոնի շենքի համահեղինակն է: Հալաբյանի նախագծերով կառուցվել են նաեւ ՀԽՍՀ տաղավարը Ժողտնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսում (ВДНХ), մշակութային, կրթական եւ կառավարական շենքեր Մոսկվայում:
Մեդիամաքսը պատմել է Կարո Հալաբյանի մասին «Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի  «Շինարարների ակումբ/Ռուսական թատրոն` կենդանի պատմություն» գլխում:
Այնտեղ, մասնավորապես, նշվում էր, որ «մոլի կոնստրուկտիվիստներ» Կարո Հալաբյանը, Միքայել Մազմանյանը եւ Գեւորգ Քոչարը 20-ական թվականներին սովորում էին Մոսկվայում` հայտնի ВХУТЕМАС-ում: Երիտասարդ ճարտարապետները Հայաստան եկան 1929 թվականին եւ սկսեցին ակտիվ մասնակցել Խորհրդային Հայաստանի մայրաքաղաքի կառուցապատմանը:
Կարո Հալաբյանը համարվում էր խորհրդային լավագույն ճարտարապետներից մեկը: Նրան չափազանց բարձր էին գնահատում նաեւ արտերկրում: Մասնավորապես, Բրիտանական թագավորական ճարտարապետական ինստիտուտը նրան շնորհել էր պատվավոր թղթակից-անդամի կոչում: Կարո Հալաբյանը արժանացել էր նաեւ Նյու Յորքի պատվավոր քաղաքացու կոչմանը`1939 թվականին այդ քաղաքում կայացած միջազգային ցուցահանդեսում խորհրդային պավիլյոնի ձեւավորման համար:
Հայրենական Մեծ պատերազմի ավարտից հետո, երբ Մոսկվայում սկսվեց հայտնի «ստալինյան» բարձրահարկ շենքերի կառուցումը, խորհրդակցություններից մեկի ժամանակ Կարո Հալաբյանը (նա զբաղեցնում էր Մոսկվայի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնը) համարձակություն ունեցավ հակաճառել ամենազոր Լավրենտի Բերիային` ասելով, որ այդ շենքերի սպասարկումը չափազանց ծախսատար կլինի: Մի քանի օր անց Կարո Հալաբյանին ազատեցին բոլոր պաշտոններից եւ զրկեցին պատվերներից: Մտավախություն կար, որ Բերիան դրանով չի սահմանափակվի, եւ Հալաբյանը կարող է ձերբակալվել ու աքսորվել:
Հալաբյանին փրկեց նրա մանկության ընկերը` Անաստաս Միկոյանը (նրանք միասին սովորել էին Թիֆլիսում): Միկոյանը Հալաբյանին գրեթե բռնի կերպով ուղարկեց Երեւան` ասելով`«գնա, որպեսզի որոշ ժամանակ քեզ այստեղ չտեսնեն ու չհիշեն»: Պատմում են, որ քաղաքացիական պատերազմի տարիներին Հալաբյանը փրկել էր Միկոյանի կյանքը, ու այսպես Միկոյանը «վարձահատույց» եղավ ընկերոջը:

В Москве установят памятник Каро Алабяну
Ереван/Медиамакс/. На севере Москвы в районе Сокол может появиться памятник армянскому советскому архитектору Каро Алабяну.
Об этом сообщил председатель комиссии по монументальному искусству московской мэрии Игорь Воскресенский.
«Поступило обращение от посольства Армении о том, что они просят разместить в Москве за их счет памятник Алабяну. Алабян - известный архитектор, и было бы, конечно, здорово, если бы ему появился памятник», - сказал Игорь Воскресенский.
Вопрос установки памятника обсудят на заседании комиссии по монументальному искусству в октябре.
Медиамакс отмечает, что в районе Сокол есть улица Алабяна.
Каро Алабян участвовал в разработке генерального плана реконструкции Москвы, был соавтором наземного вестибюля станции метро «Краснопресненская» и здания Центрального академического театра Российской Армии. По его проектам также построены павильон Армянской ССР на ВДНХ, культурно-просветительские и правительственные здания в Москве.
Медиамакс рассказывал о Каро Алабяне в главе «Клуб строителей/Русский театр – живая история» спецпроекта «Ереван: XX век».
В ней, в частности, отмечалось, что «отъявленные конструктивисты» Каро Алабян, Микаел Мазманян и Геворг Кочар в 20-е годы учились в Москве, на знаменитых курсах ВХУТЕМАС. Молодые архитекторы приехали в Армению в 1929 году и начали активно участвовать в застройке столицы Советской Армении.
Каро Алабян считался одним из лучших советских архитекторов. Его высоко ценили и за рубежом. В частности, Британский королевский архитектурный институт присвоил ему звание почетного члена-корреспондента. Каро Алабян удостоился также звания почетного гражданина Нью-Йорка – за оформление советского павильона на международной выставке в этом городе.
После завершения Великой Отечественной войны, когда в Москве началось строительство знаменитых сталинских высоток, во время одного из совещаний Каро Алабян (он был тогда главным архитектором Москвы) осмелился перечить всемогущему Лаврентию Берия и сказал, что эксплуатация этих домов будет очень затратной. Спустя пару дней Алабяна сняли со всех постов и лишили заказов. Все ждали, что Берия этим не ограничится и Алабяна арестуют.
Алабяна спас друг его детства - Анастас Микоян, с которым они вместе учились в Тифлисе. Микоян почти силой отправил Алабяна в Ереван, заявив: «Поезжай, пусть о тебе тут немного забудут». Рассказывают, что в годы Гражданской войны Алабян спас жизнь Микояна, и теперь он отдал «долг» другу. Алабян провел в Армении около года, после чего вернулся в Москву.