Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը վերազինվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պատվիրակությունը ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանին է ներկայացրել Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի՝ ռուսական կողմից նորանշանակ համատնօրեն Յուրի Պոլեշչուկին եւ նրա տեղակալ Կոնստանտին Իզվարինին:
Նախօրեին կայացած հանդիպմանը կողմերը նշել են, որ առաջիկայում նախատեսվում է Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը համալրել 37 անուն սարքավորումներով:
Կողմերն ընդգծել են, որ լինելով միակը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում՝ կենտրոնը կարող է մեծ դերակատարում ունենալ տարածաշրջանում աղետների ռիսկի նվազեցման եւ աղետներին արագ արձագանքման գործընթացում:
Անդրադառնալով լեռնային բարդ ռելիեֆ ունեցող գոտիներում հրդեհաշիջման աշխատանքների ժամանակ ռուսական շիջող տեխնիկայի աշխատանքային բարձր արդյունավետությանը՝ Դավիթ Տոնոյանը նշել է նաեւ Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի հենքի վրա ԱԻՆ-ում հումանիտար ավիացիոն բաղադրիչի զարգացման հեռանկարների մասին: Մասնավորապես, քննարկվել է թիրախային հրդեհաշիջում իրականացնող ինքնաթիռների կիրառումը:

Армяно-российский центр гуманитарного реагирования переоснащается - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Делегация МЧС России представила министру по чрезвычайным ситуациям Армении Давиду Тонояну нового содиректора Армяно-российского центра гуманитарного реагирования от российской стороны Юрия Полещука и его заместителя Константина Изварина.
На состоявшейся накануне встрече стороны отметили, что в ближайшее время планируется оснащение Армяно-российского центра гуманитарного реагирования 37 наименованиями оборудования.
Стороны подчеркнули, что, будучи единственным в регионе Южного Кавказа, центр может сыграть важную роль в деле снижения рисков бедствий в регионе и оперативного реагирования.
Говоря о высокой эффективности российской техники при тушении пожаров в зонах со сложным горным рельефом, Давид Тоноян отметил также перспективы развития гуманитарной авиационной составляющей МЧС Армении на базе Армяно-российского центра гуманитарного реагирования. В частности, обсуждался вопрос применения самолетов, осуществляющих целевое тушение.