ԵՄ համաժողովը կամրապնդի կիբերանվտանգությունը ԱլԳ երկրներում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության Խորհրդի Էստոնիայի նախագահությունը հյուրընկալում է «Էլեկտրոնային գործընկերություն» (E-Partnership) համաժողովը՝ ուղղված Եվրոպական միության Արեւելյան գործընկեր (ԱլԳ) երկրներում էլեկտրոնային կառավարման զարգացմանն ու կիբերանվտանգության բարձրացմանը:
Տալլինում անցկացվող համաժողովին մասնակցում է ավելի քան 150 փորձագետ ու քաղաքականություն մշակող Հայաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Վրաստանից, Մոլդովայից եւ Ուկրաինայից, ինչպես նաեւ՝ ԵՄ անդամ երկրներից:
Մասնակիցները քննարկում են, թե ինչպես են տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաները կիրառվում Արեւելյան գործընկերության երկրների կողմից՝ պետական կառավարման գործընթացում թափանցիկության բարձրացման նպատակով: Համաժողովը հնարավորություն է ընձեռում գնահատել տարածաշրջանը ներառող կիբերտարածության ապահովության եւ անվտանգության մակարդակը, ինչպես նաեւ կիսվել իրավիճակի բարելավմանն ուղղված գաղափարներով:
Միջոցառման ընթացքում ծրագրվում է գործարկել բոլոր վեց գործընկեր երկրներում դաշտային հետազոտությունների վրա հիմնված էլեկտրոնային ժողովրդավարության նոր ուսումնասիրությունը: Միջոցառման ուղիղ հեռարձակմամբ կարելի է հետեւել այստեղ:
«Եվրամիությունը շարունակում է թվային ոլորտում սերտորեն համագործակցել իր արեւելյան գործընկերների հետ՝ կենտրոնանալով բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետի տարածման վրա` տնտեսության խթանման եւ էլեկտրոնային ծառայությունների ընդլայնման, թվային ոլորտում ավելի շատ աշխատատեղերի ստեղծման եւ Արեւելյան գործընկեր երկրների շրջանում ռոումինգի սակագների նվազեցման համար: Թվային լուծումների օգտագործումը հանգեցնում է կառավարման արդյունավետության եւ թափանցիկության, ու այդպիսով օգուտ է բերում քաղաքացիներին»,- ասել է Թվային միասնական շուկայի հարցերով փոխնախագահ Անդրուս Անսիպը:
Այսօր Տալլինում անցկացվում է թվային տնտեսության վերաբերյալ Արեւելյան գործընկերության երկրորդ նախարարական հանդիպումը, իսկ վաղը կկայանա ԵՄ-ի Էլեկտրոնային կառավարման նախարարական համաժողովը:
«Էլեկտրոնային գործընկերություն» համաժողովը կազմակերպվում է Արեւելյան գործընկերության էստոնական կենտրոնի եւ Էլեկտրոնային կառավարման ակադեմիայի կողմից՝ Եվրոպական հանձնաժողովի եւ Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարության հետ համատեղ:
ԵՄ-ն €13 մլն է ներդրել EaP Connect ծրագրի շրջանակում, որը նպատակ ունի բարելավել վեց գործընկեր երկրների միջեւ գերարագ թվային կապը: Ծրագիրը մեկնարկել է 2015թ. եւ կշարունակվի մինչեւ 2020թ.:

E-Partnership Conference to enhance cybersecurity in EaP countries - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Estonian Presidency of the Council of the European Union will host the “E-Partnership Conference” aimed at developing e-governance and enhancing cybersecurity in the European Union’s Eastern partner countries.
The conference in Tallinn will bring together more than 150 experts and policy makers from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine, and the EU Member States.
Participants will discuss how Eastern Partnership countries are using information and communications technology to increase the transparency of government processes. The conference will also provide an opportunity to assess the safety and security of the cyberspace across the region, and exchange ideas for improvement.
A new study on e-democracy based on field research in all six partner countries is scheduled to be released at the event. The launch will be live streamed here.
“The EU continues to work closely with its Eastern partners in the digital area, focusing on promoting high-speed broadband internet to boost economies and expand e-services, creating more jobs in the digital industry and reducing roaming tariffs among the Eastern partner countries. Using digital solutions brings efficiency and transparency to governance and benefits to citizens,” said Andrus Ansip, Vice-President for the Digital Single Market.
Today Tallinn is hosting the second Eastern Partnership Ministerial meeting on the digital economy. The EU Ministerial e-Government Conference will take place tomorrow.
The e-Partnership Conference is organized by the Estonian Centre of Eastern Partnership (ECEAP) and the e-Governance Academy (EGA), in partnership with the European Commission and the Estonian Ministry of Foreign Affairs.
The EU invested EUR 13m in the framework of EaPConnect, a project aimed at improving high-speed digital connections between the six partner countries. The project runs from 2015 to 2020.