Diaspora Dialogues՝ կամուրջներ ստեղծել եւ սովորել միմյանցից - Mediamax.am
Տարբերի երկրների սփյուռքների առաջնորդները Դիլիջանում եւ Երեւանում հոկտեմբերի 8-10-ը քննարկում են իրենց առաջ կանգնած մարտահրավերներն ու արդի խնդիրները, ներկայացնում գաղափարներ, ռազմավարություններ եւ ոգեշնչող պատմություններ:
Diaspora Dialogues քննարկումները կազմակերպել է Common Purpose առաջնորդության զարգացման կազմակերպությունը՝ UWC Dilijan քոլեջի հետ համագործակցությամբ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության աջակցությամբ
«Այս միջոցառումը շարունակությունն է այն ամենի, ինչ մենք անում ենք: Մեր հիմնական գաղափարն էր, որ Հայաստանը դառնա համաշխարհային տարածքի մի մասը։ Համաշխարհային տարածքի մաս դառնալու համար շատ կարեւոր է Հայաստանի ներսում այլ մշակույթների եւ այլ հայացքների ընդունումը։ Այստեղ եկած մարդիկ իրենց սփյուռքների հեղինակավոր եւ ազդեցիկ ներկայացուցիչներն են։ Հայաստանի փորձի ճանաչումը նրանց կողմից եւս շատ կարեւոր է։ Հայկական սփյուռքն էլ հնարավորություն է ստանում հասկանալ, թե ինչպիսի դժվարությունների են բախվում այլ մարդիկ, սովորել նրանցից եւ ներկայացնել սեփական փորձը»,- ասել է UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Ամեն մարդ յուրահատուկ է, իր արժեքներն ունի, իրավունք ունի հպարտանալու իրենով, իր պատմությամբ, ծագմամբ։ Պետք է կարողանալ դա հարգել, նույնիսկ եթե հայացքները տարբեր են, պետք է կարողանալ գտնել ընդհանուր նպատակներ», - նկատել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Common Purpose կազմակերպության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ջուլիա Միդլթոնն էլ ասել է, որ «Diaspora Dialogues-ը եզակի հնարավորություն է համախմբելու բացառիկ առաջնորդների, որոնք իրենց կյանքի ընթացքում
գործել են՝ հաղթահարելով սահմանները»:
Diaspora Dialogues-ի մասնակիցները կրթության, գործարարության, բարեգործության, նորարարության բնագավառների, քաղաքացիական հասարակության եւ հումանիտար կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են:
RVVZ հիմնադրամի համաշխարհային մակարդակի բարեգործական ծրագրերի պատասխանատու Պիեռ Գյուրջյանը կարեւորել է նման միջոցառման անցկացումը  մեծ սփյուռք ունեցող Հայաստանում:
«Մենք միայնակ չենք, կան այլ ազգեր, որոնք մեծ սփյուռք ունեն, եւ հետաքրքիր է ծանոթանալ այդ սփյուռքների ձեւավորման պատմությանը, անցած ճանապարհին։ Շատ կարեւոր է իրենց միավորել այստեղ, Հայաստանում։ Սփյուռքները պետք է կամուրջներ լինեն իրենց ծագման եւ այն երկրների միջեւ, որտեղ ապրում են։ Այդ կամուրջների ստեղծումը ե՛ւ դժվար է, ե՛ւ հեշտ, բայց դրանց դերը շատ կարեւոր է»,- ասել է նա:

Диалоги диаспор: возводить мосты и учиться друг у друга - Mediamax.am
Лидеры диаспор разных стран 8-10 октября в Дилижане и Ереване обсуждают вызовы и актуальные задачи, делятся идеями, стратегиями и вдохновляющими историями.
Организаторами Diaspora Dialogues выступили организация Common Purpose, специализирующаяся на развитии лидерских навыкови колледж UWC Dilijan при поддержке гуманитарной инициативы «Аврора».
«Это мероприятие является продолжением всего того, чем мы занимаемся. Нашей основной идеей является превращение Армении в часть международного пространства. Для этого очень важно принятие других культур и взглядов внутри Армении. Прибывшие сюда люди являются авторитетными и влиятельными представителями своих диаспор. Ознакомление с опытом Армении для них также очень важно. А у армянской диаспоры появляется возможность понять, с какими трудностями сталкиваются другие люди, учиться у них и делиться собственным опытом»,- заявила со-основатель и председатель Совета управляющих UWC Dilijan Вероника Зонабенд.
«Каждый человек уникален. У него есть свои ценности, право гордиться собой, своей историей и происхождением. Нужно уметь уважать это, даже если взгляды различаются», - отметила Вероника Зонабенд.
Основатель и исполнительный директор Common Purpose Джулия Миддлтон заявила, что «Диалоги диаспор – это уникальная возможность собрать выдающихся лидеров, которые всю свою жизнь преодолевали границы».
Участники Диалогов диаспор – представители сфер образования, бизнеса, благотворительности, инноваций, гражданского общества и гуманитарных организаций.
Ответственный фонда RVVZ по благотворительным проектам глобального масштаба Пьер Гюрждян отметил важность проведения подобного мероприятия в Армении, имеющей большую диаспору.
«Мы не одни: есть и другие народы, имеющие большую диаспору, и интересно узнать историю формирования этих диаспор и их пройденный путь. Очень важно объединять их здесь, в Армении. Диаспоры должны служить мостами между страной их происхождения и странами проживания. Возведение этих мостов и сложно, и легко, но их роль крайне важна»,- отметил он.