Diaspora Dialogues՝ կամուրջներ ստեղծել եւ սովորել միմյանցից - Mediamax.am
Տարբերի երկրների սփյուռքների առաջնորդները Դիլիջանում եւ Երեւանում հոկտեմբերի 8-10-ը քննարկում են իրենց առաջ կանգնած մարտահրավերներն ու արդի խնդիրները, ներկայացնում գաղափարներ, ռազմավարություններ եւ ոգեշնչող պատմություններ:
Diaspora Dialogues քննարկումները կազմակերպել է Common Purpose առաջնորդության զարգացման կազմակերպությունը՝ UWC Dilijan քոլեջի հետ համագործակցությամբ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության աջակցությամբ
«Այս միջոցառումը շարունակությունն է այն ամենի, ինչ մենք անում ենք: Մեր հիմնական գաղափարն էր, որ Հայաստանը դառնա համաշխարհային տարածքի մի մասը։ Համաշխարհային տարածքի մաս դառնալու համար շատ կարեւոր է Հայաստանի ներսում այլ մշակույթների եւ այլ հայացքների ընդունումը։ Այստեղ եկած մարդիկ իրենց սփյուռքների հեղինակավոր եւ ազդեցիկ ներկայացուցիչներն են։ Հայաստանի փորձի ճանաչումը նրանց կողմից եւս շատ կարեւոր է։ Հայկական սփյուռքն էլ հնարավորություն է ստանում հասկանալ, թե ինչպիսի դժվարությունների են բախվում այլ մարդիկ, սովորել նրանցից եւ ներկայացնել սեփական փորձը»,- ասել է UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Ամեն մարդ յուրահատուկ է, իր արժեքներն ունի, իրավունք ունի հպարտանալու իրենով, իր պատմությամբ, ծագմամբ։ Պետք է կարողանալ դա հարգել, նույնիսկ եթե հայացքները տարբեր են, պետք է կարողանալ գտնել ընդհանուր նպատակներ», - նկատել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Common Purpose կազմակերպության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ջուլիա Միդլթոնն էլ ասել է, որ «Diaspora Dialogues-ը եզակի հնարավորություն է համախմբելու բացառիկ առաջնորդների, որոնք իրենց կյանքի ընթացքում
գործել են՝ հաղթահարելով սահմանները»:
Diaspora Dialogues-ի մասնակիցները կրթության, գործարարության, բարեգործության, նորարարության բնագավառների, քաղաքացիական հասարակության եւ հումանիտար կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են:
RVVZ հիմնադրամի համաշխարհային մակարդակի բարեգործական ծրագրերի պատասխանատու Պիեռ Գյուրջյանը կարեւորել է նման միջոցառման անցկացումը  մեծ սփյուռք ունեցող Հայաստանում:
«Մենք միայնակ չենք, կան այլ ազգեր, որոնք մեծ սփյուռք ունեն, եւ հետաքրքիր է ծանոթանալ այդ սփյուռքների ձեւավորման պատմությանը, անցած ճանապարհին։ Շատ կարեւոր է իրենց միավորել այստեղ, Հայաստանում։ Սփյուռքները պետք է կամուրջներ լինեն իրենց ծագման եւ այն երկրների միջեւ, որտեղ ապրում են։ Այդ կամուրջների ստեղծումը ե՛ւ դժվար է, ե՛ւ հեշտ, բայց դրանց դերը շատ կարեւոր է»,- ասել է նա:

Diaspora Dialogues: Building bridges and learning from each other - Mediamax.am
Leaders of diasporas from many countries are gathering in Dilijan and Yerevan on October 8-10 to discuss the challenges and relevant issues of their communities and share ideas, strategies and inspirational stories.
Diaspora Dialogues is organized by Common Purpose leadership development organization in cooperation with UWC Dilijan College and with support from Aurora Humanitarian Initiative.
“This event is the continuation of everything we do. Our main idea was to make Armenia a part of the world. For that purpose, it’s important to accept different cultures and views inside the country. The people who arrived to Diaspora Dialogues are prominent representatives of their communities. It’s also important they learn Armenia’s experience. The Armenian Diaspora has an opportunity to find out what difficulties people go through, learn from them and share their own experience,” said Veronika Zonabend, Co-founder and Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan.
“Every person is unique. We all have our own values and the right to be proud of ourselves, our history and background. We should be able to respect that. Even if our views differ, we ought to be able to find common goals,” Veronika Zonabend noted.
Common Purpose Founder and Group Chief Executive Julia Middleton remarked that “Diaspora Dialogues is a unique opportunity to bring together exceptional leaders challenged boundaries their whole lives”.
Participants of Diaspora Dialogues are leading members of their communities in education, business, philanthropy and innovation, representatives of civil society and humanitarian organizations.
RVVZ Foundation’s Philanthropy Partner Pierre Gurdjian attached importance to organizing similar events in Armenia, a country with large diaspora worldwide.
“We are not alone. There are other nations with big diasporas and it’s interesting to learn how they formed and lived. It’s very important to gather them here in Armenia. Diasporas should perform as bridges between countries they came from and countries where they live. Building those bridges is both difficult and easy, but they play a significant role,” he said.