Ներկայացվել է Դիլիջանի թվային արխիվի հայեցակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Դիլիջան քոլեջում դեկտեմբերի 8-ին ներկայացվել են «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագրի արդյունքները եւ Դիլիջանի թվային արխիվի ստեղծման հայեցակարգը։
IDeA հիմնադրամի աջակցությամբ եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրի նպատակն է հավաքագրել Դիլիջանի մասին պատմական փաստերն ու վկայությունները եւ այն լայն հանրությանը նորովի ներկայացնել։
«IDeA հիմնադրամը բաց հարթակ է, որը համախմբում է գործընկերներին, տեղական համայնքներին եւ միջազգային շահառուներին՝ երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն ունեցող ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար։ «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագիրը այս երեք խմբերի միջեւ արդյունավետ երկխոսության հիանալի օրինակ է, որի արդյունքներից կարող են օգտվել Դիլիջանի անցյալով ու ներկայով հետաքրքրված յուրաքանչյուր ոք»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը:
«Լուսադարան» հայ լուսանկարչության հիմնադրամի տնօրեն Վիգեն Գալստյանը, խոսելով ծրագրի իրականացման ընթացքից, նշել է, որ շատ հետաքրքիր դրվագներ են կարողացել գտնել։
«Ամենահետաքրքիրներից են Դիլիջանի խորհրդային շրջանի արխիվային նյութերը։ Քաղաքի երկրագիտական թանգարանի հավաքածուից թվայնացվել է մոտ 1200 նկար։ Ուսումնասիրվել են մարդկանց անհատական արխիվները։ Ստեղծել ենք համայնքային արխիվի հայեցակարգ, որը որպես առցանց շտեմարան է ներկայացվելու», - պատմել է նա։
UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է, որ նման ծրագիր իրականացնելու գաղափարը առաջացել է համայնքի ներկայացուցիչների հետ ակտիվ աշխատանքի արդյունքում։
«Դիլիջանը հարուստ պատմություն ունի։ Այս ծրագրի շրջանակում համայնքի բնակիչներին հնարավորություն է տրվում տեսնել այն գեղեցկույթունը, որը ունեցել է Դիլիջանը։ Մենք կարծում ենք, որ պետք է պահպանել քաղաքի անցյալի հիշողությունը, եւ այն հպարտությունը, որը հնարավոր է զգալ դրանից», - ասել է նա։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն էլ նշել է, որ Դիլիջանը շատ հատուկ վայր է եւ դրա անցյալի ուսումնասիրությունը լավ միտք է։
«Կարծում եմ՝ ծրագրի արդյունքները հետաքրքրություն կառաջացնի երիտասարդների շրջանում, քանի որ նրանցից շատերը չգիտեն, թե 20 կամ 25 տարի առաջ ինչպիսին է եղել համայնքը, որում նրանք այսօր ապրում են», - ասել է գերմանացի դիվանագետը:
IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը շեշտել է, որ Դիլիջանի բնակիչները պետք է զգան, որ իրենց համայնքը կարող է դառնալ համաշխարհային կարգի կրթական, մշակութային, զբոսաշրջային, առողջապահական հանգույց։
«Դեռ երկար ճանապարհ պետք է անցնեքն։ Փոքր փոփոխություններ անելը երբեմն ավելի շատ ուժ է պահանջում։ Վստահ ենք՝ մեր սկսած գործը առավել հաջողությամբ առաջ կտանենք, երբ մարդիկ միմյանց հավատան, պարզ եւ ազնիվ խոսեն խնդիրների մասին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Model for Dilijan Community Archive presented
Yerevan /Mediamax/. On December 8 UWC Dilijan College hosted the presentation of the Model for Dilijan Community Archive, as well as the results of Dilijan Community Archive Project.
The initiative is implemented with the support of IDeA Foundation and financing of Federal Foreign Office of Germany. It’s aimed at collecting historic facts and evidences about Dilijan to introduce to the attention of public in a new creative way.
“IDeA Foundation is an open platform, which unites partners, local communities and international beneficiaries for elaboration and implementation of long-term social and economic programs. Dilijan Intercultural Exchange program set a perfect example of efficient dialogue between the mentioned 3 groups, the results of which are available for everyone interested in the past and present of Dilijan,” CEO of IDeA Rafi Baghdjian said.
Touching upon the implementation of the program, Head Curator of Lusadaran Armenian Photography Foundation Vigen Galstyan noted that they had the opportunity to find very interesting episodes.
“Among the most interesting ones I’d note the archive materials from the Soviet times. We’ve digitized around 1200 pictures from the collection of Geological Museum and Art Gallery in Dilijan.We also examined personal archives of people and created the model of community archive, which will be presented as an online depository,” he told.
Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College Veronika Zonabend said that this program was initiated as a result of active communication with citizens of Dilijan.
“Dilijan has a rich history. Within the frames of this program, residents of the city will have the opportunity to see the beauty of Dilijan in the past. We need to preserve the memory of the city’s past, and the feeling of pride which they give to people,” she said.
Ambassador of Germany Matthias Kiesler remarked that Dilijan is a unique place and studying its past is a great idea to pursue.
“I think that the results of this program will draw the attention of youth, since many of them don’t know how the community, where they live, looked like 20 or 25 years ago,” Ambassador Kiesler said.
Co-founder of IDeA Foundation Ruben Vardanyan stressed that the residents of Dilijan should understand that their community could certainly become an international hub of education, culture, tourism and healthcare.
“We still have a long way to go. Sometimes small changes take big efforts. We’re convinced that we will be able to really succeed once people start trusting each other and simply speak honestly about current issues in the community,” Ruben Vardanyan concluded.