Ներկայացվել է Դիլիջանի թվային արխիվի հայեցակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Դիլիջան քոլեջում դեկտեմբերի 8-ին ներկայացվել են «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագրի արդյունքները եւ Դիլիջանի թվային արխիվի ստեղծման հայեցակարգը։
IDeA հիմնադրամի աջակցությամբ եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրի նպատակն է հավաքագրել Դիլիջանի մասին պատմական փաստերն ու վկայությունները եւ այն լայն հանրությանը նորովի ներկայացնել։
«IDeA հիմնադրամը բաց հարթակ է, որը համախմբում է գործընկերներին, տեղական համայնքներին եւ միջազգային շահառուներին՝ երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն ունեցող ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար։ «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագիրը այս երեք խմբերի միջեւ արդյունավետ երկխոսության հիանալի օրինակ է, որի արդյունքներից կարող են օգտվել Դիլիջանի անցյալով ու ներկայով հետաքրքրված յուրաքանչյուր ոք»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը:
«Լուսադարան» հայ լուսանկարչության հիմնադրամի տնօրեն Վիգեն Գալստյանը, խոսելով ծրագրի իրականացման ընթացքից, նշել է, որ շատ հետաքրքիր դրվագներ են կարողացել գտնել։
«Ամենահետաքրքիրներից են Դիլիջանի խորհրդային շրջանի արխիվային նյութերը։ Քաղաքի երկրագիտական թանգարանի հավաքածուից թվայնացվել է մոտ 1200 նկար։ Ուսումնասիրվել են մարդկանց անհատական արխիվները։ Ստեղծել ենք համայնքային արխիվի հայեցակարգ, որը որպես առցանց շտեմարան է ներկայացվելու», - պատմել է նա։
UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է, որ նման ծրագիր իրականացնելու գաղափարը առաջացել է համայնքի ներկայացուցիչների հետ ակտիվ աշխատանքի արդյունքում։
«Դիլիջանը հարուստ պատմություն ունի։ Այս ծրագրի շրջանակում համայնքի բնակիչներին հնարավորություն է տրվում տեսնել այն գեղեցկույթունը, որը ունեցել է Դիլիջանը։ Մենք կարծում ենք, որ պետք է պահպանել քաղաքի անցյալի հիշողությունը, եւ այն հպարտությունը, որը հնարավոր է զգալ դրանից», - ասել է նա։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն էլ նշել է, որ Դիլիջանը շատ հատուկ վայր է եւ դրա անցյալի ուսումնասիրությունը լավ միտք է։
«Կարծում եմ՝ ծրագրի արդյունքները հետաքրքրություն կառաջացնի երիտասարդների շրջանում, քանի որ նրանցից շատերը չգիտեն, թե 20 կամ 25 տարի առաջ ինչպիսին է եղել համայնքը, որում նրանք այսօր ապրում են», - ասել է գերմանացի դիվանագետը:
IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը շեշտել է, որ Դիլիջանի բնակիչները պետք է զգան, որ իրենց համայնքը կարող է դառնալ համաշխարհային կարգի կրթական, մշակութային, զբոսաշրջային, առողջապահական հանգույց։
«Դեռ երկար ճանապարհ պետք է անցնեքն։ Փոքր փոփոխություններ անելը երբեմն ավելի շատ ուժ է պահանջում։ Վստահ ենք՝ մեր սկսած գործը առավել հաջողությամբ առաջ կտանենք, երբ մարդիկ միմյանց հավատան, պարզ եւ ազնիվ խոսեն խնդիրների մասին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Представлена концепция цифрового архива Дилижана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 8 декабря в колледже UWC Дилижан были представлены итоги программы «Межкультурный обмен Дилижана» и концпеция создания цифрового архива Дилижана.
Цель программы, реализуемой при поддержке фонда IDeA и финансировании министерства иностранных дел Германии, – собрать исторические факты и свидетельства о Дилижане и по-новому представить их обществу.
«Фонд IDeA - это открытая площадка, которая объединяет партнеров, местных общин и международных бенефициаров для разработки и реализации программ, имеющих долгосрочное социально-экономическое влияние. Программа «Межкультурный обмен Дилижана» является прекрасным примером эффективного диалога между этими тремя группами, результатами которого может воспользоваться каждый, кому интересно прошлое и настоящее Дилижана»,- отметил генеральный директор фонда IDeA Раффи Багджян.
Директор фонда армянской фотографии «Фототека/Лусадаран» Виген Галстян, говоря о процессе реализации программы, отметил, что им удалось найти очень интересные материалы.
«Самыми интересными являются архивные материалы советской эпохи Дилижана. Из коллекции геологического музея города оцифровано около 1200 фотографий, изучены личные архивы жителей города. Мы разработали концепцию общинного архива, которая будет представлена как онлайн-энциклопедия», - рассказал он.
Председатель Совета управляющих колледжа UWC Дилижан Вероника Зонабенд отметила, что идея реализации подобной программы возникла в результате активной работы с представителями общины.
«У Дилижана - богатая история. На наш взгляд, необходимо сохранить память о прошлом города и ту городость, которую оно вызывает», - отметила она.
Посол Германии в Армении Матиас Кислер отметил, что Дилижан – очень своеобразное место, и изучение его прошлого – прекрасная идея.
«На мой взгляд, результаты программы вызовут интерес среди молодежи, поскольку многие из них не знают, какой была община, в которой они сейчас живут, 20 или 25 лет назад», - отметил немецкий дипломат.
Соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян подчеркнул, что жители Дилижана должны почувствовать, что их община может стать образовательным, культурным, туристическим, медицинским центром международного масштаба.
«Нам предстоит еще долгий путь. Иногда маленькие изменения требуют больших усилий. Мы уверены, что успешно продолжим начатое  нами дело, когда люди будут доверять друг другу, ясно и честно обсуждать имеющиеся проблемы»,- отметил Рубен Варданян.