Նուբար Աֆեյանը խոսել է «Ավրորա»-ի երազանքի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 1-ին Նյու Յորքում՝ 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերին նվիրված 9/11 հուշահամալիր-թանգարանում տեղի կունենան հերթական «Ավրորայի երկխոսությունները» (Aurora Dialogues):
Այն կլինի Հայաստանի սահմաններից դուրս անցկացվող երկրորդ հանդիպումը:
Առաջինը՝ «Միլիոնավոր մարդկանց տեղաշարժ. զարգացման եւ ինտեգրացիայի անհրաժեշտություն» խորագրով, կայացել էր Բեռլինում՝ 2017-ի դեկտեմբերին:
Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ հարցազրույց»-ի ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական համաշխարհային նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ այս քննարկումները  «Ավրորա»-ի գաղափարախոսության տարածման գործում կարեւոր դերակատարություն ունեն:
«Մեր երազանքը, մեր նպատակն է, որ «Ավրորա»-ն դառնա համաշխարհային շարժում: Այն հիմա ունի մի քանի խորհրդանիշ մարդիկ, որոնց կարող ենք հետեւել: Բայց մյուս կողմից այդ շարժումը պետք է ունենա այլ ձեւեր, որպեսզի մարդիկ կարողանան մասնակցել եւ ի գործ արտահայտել իրենց երախտագիտությունը,- ասել է Նուբար Աֆեյանը: - «Ավրորա»-ի քննարկումները կօգնեն հավաքել մարդկանց եւ խոսել այդ գաղափարախոսության մասին. եթե դու երախտագիտություն ես զգում, կարող ես քո ուժերը, քո դրամը տրամադրել, օրինակ, փախստականներին կամ տարբեր ծրագրերի»:
Հարցին, թե ինչու են համաշխարհային դեմքերը (օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունին, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանտա Փաուերը, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր Բերնար Քուշները) ձգտում միանալ  «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովին, Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ սկզբում իրենք էլ կասկածում էին, թե արդյոք այդպիսի նշանավոր մարդիկ կարձագանքեն իրենց նախաձեռնությանը: Բայց շատ արագ հասկացան, որ մարդասիրության խնդիրները նրանց համար եւս կարեւոր են:
«Շատերը մեզ փնտրում են եւ ուզում են միանալ ծրագրին: Այսօր մեզ պետք են մարդասիրության օրինակներ՝ լավ, նվիրված մարդիկ, որոնք պատրաստ են իրենց զոհել՝ ուրիշների կյանքը փրկելու համար: Ես չեմ կարծում, որ բոլորը, նաեւ՝ ես, պատրաստ ենք զոհվել՝ ուրիշի կյանքը փրկելու համար: Բայց երբ տեսնում եմ այդպիսի մարդկանց, արդյոք դա չի՞ նպաստի, որպեսզի ես ավելի լավ մարդ դառնամ»:
Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ բարեբախտություն ունի ծանոթանալու այդպիսի հարյուրավոր մարդկանց ու պատմությունների: Թեեւ սկզբում «Ավրորա»-ի հիմնադիրները մտավախություն ունեին, թե կստանան 10-15 պատմություն ու դրանք անընդհատ կկրկնվեն, 2018 թ. «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի համար ստացվել է 750 առաջադրում, դրանցից 509-ը չկրկնվող թեկնածություններ են:
«Մենք միշտ ասել ենք՝ երանի գա այն օրը, երբ «Ավրորա»-ն այլեւս անելիք չի ունենա եւ չի կարողանա այսպիսի հերոսներ գտնել: Դա կնշանակի, որ այլեւս չեն լինի ոճիրներ, եւ մարդիկ ստիպված չեն լինի օգնել եւ ազատել ուրիշ մարդկանց: Բայց դժբախտաբար ապրում ենք այնպիսի ժամանակներում, որ այդ հերոսների կարիքը կա: Ես կարծում եմ, որ մարդ էակն առավելություններից առավել թերություններ ունի: Մեր մարտահրավերն այդ թերություններին հակադարձելն է: Առանձին դա չենք կարողանա անել, բայց միասին՝ ազգային կամ երկրների մակարդակով, կարող ենք»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը:

Нубар Афеян рассказал о мечте «Авроры» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 1 марта в Нью-Йорке в музее-мемориале 9/11 пройдут очередные «Диалоги Авроры» (Aurora Dialogues).
Это будет второе мероприятие «Диалоги Авроры», проводимое за пределами Армении.
Первое на тему «Миллионы в движении: время развития и интеграции» состоялось в Берлине в декабре 2017 года.
В интервью Общественному ТВ Армении соучредитель международной гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян отметил, что эти обсуждения играют важную роль в распространении идеологии «Авроры».
«Наша мечта, наша цель заключается в том, чтобы превратить «Аврору» в международное движение. На данный момент  есть несколько человек, символизирующих премию, которым мы можем следовать. Но, с другой стороны, это движение должно обрести другие формы, чтобы люди смогли принять участие и проявить свою благодарность в действии»,- отметил Нубар Афеян. – Диалоги «Авроры» помогут объединить людей и обсудить эту идеологию: если ты чувствуешь эту признательность, можешь приложить свои усилия, пожертвовать некую сумму, например, беженцам или на различные программы».
На вопрос, почему всемирно известные люди (оскароносный актер Джордж Клуни, бывший посол США в ООН Саманта Пауэр, бывший министр иностранных дел Франции, соучредитель  организации «Врачи без границ» Бернар Кушнер) стремятся войти в отборочную комиссию «Авроры», Нубар Афеян отметил, что вначале учредители премии сомневались, отреагируют ли столь значимые личности на их инициативу. Но в скором времени стало ясно, что эти люди неравнодушны к проблемам гуманизма.
«Многие ищут нас и хотят присоединиться к программе. Сегодня мы нуждаемся в примерах гуманизма, в хороших, преданных своему делу людях, которые готовы пожертвовать собой, чтобы спасти жизнь других. Я не думаю, что многие, в том числе и я, готовы погибнуть  ради спасения жизни другого. Но разве примеры героев «Авроры» не помогут нам стать лучше?».
Нубар Афеян отметил, что ему довелось узнать сотню людей и историй. В начале у учредителей «Авроры» были опасения, что на премию будут заявлены 10-15 историй, которые будут постоянно повторяться. Однако в 2018 году на гуманитарную премию «Авроры» было получено 750 заявок, 509 из которых - уникальные кандидаты.
«Мы мечтаем о том, чтобы в один прекрасный день «Аврора» больше не смогла найти таких героев и осталась без дела. Это будет означать, что в мире прекратятся злодеяния, и люди не будут вынуждены помогать или освобождать других людей. Но, к сожалению, мы живем в такое время, когда мир нуждается в этих героях. На мой взгляд, у человека больше недостатков, чем достоинств. Мы бросаем вызов этим недостаткам. Нам не удастся сделать это по отдельности, но сообща – на уровне наций или стран, мы сможем»,- отметил Нубар Афеян.