IDeA-ն Դիլիջանում առողջարանային կենտրոն կկառուցի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ անցկացված կառավարության առաջին նիստում հաստատվել է IDeA հիմնադրամի կողմից Դիլիջանի առողջարանային կենտրոնի ստեղծման եւ հասարակական ենթակառուցվածքների զարգացման ներդրումային ծրագիրը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի պարտականությունները կատարող Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ ծրագիրը բաղկացած է չորս բաղադրիչից:
«Առաջինը առողջարանային հակատարիքային վերականգնողական բժշկական ծառայություններ իրականացնող բարձրակարգ ինտեգրված կենտրոնի ստեղծումն է՝ «Չաում Դիլիջան» բրենդի ներքո: Այս կենտրոնն իր տեսակի մեջ եզակի կլինի ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ տարածաշրջանում: Դրա տարածքը 3-5 հա է գնահատվում: Երկրորդ ծրագիրը քաղաքային լճի հարակից տարածքի բարեկարգումն է: Երրորդը քաղաքային զբոսայգու բարեկարգումն է, չորրորդը՝ քաղաքային մարզադաշտի բարեկարգումը»,- ասել է նա:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն՝ ծրագրի իրականացման շրջանակում նախատեսվում է ներդնել առնվազն 15,682 մլրդ դրամ, իսկ ընդհանուր ծրագրի արժեքը կկազմի առնվազն 17 մլրդ դրամ:

IDeA построит в Дилижане оздоровительный центр - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На первом заседании правительства под руководством новоизбранного премьер-министра Армении Никола Пашиняна сегодня была одобрена инвестиционная программа по созданию оздоровительного центра и развитию общественных инфраструктур в Дилижане.
И.о. министра территориального управления и развития Ваче Тертерян отметил, что программа состоит из четырех компонентов.
«Первый компонент – учреждение первоклассного интегрированного центра, осуществляющего реабилитационные медицинские услуги под брендом «Чаум Дилижан». Этот центр будет единственным в своем роде не только в Армении, но и в регионе. Его территория составит 3-5 га. Вторая программа связана с благоустройством прилегающей к городскому озеру территории. Третий компонент – благоустройство городского парка, четвертый – благоустройство городского спортивного поля»,- отметил он.
Согласно документам правительства, в рамках реализации программы планируется инвестировать как минимум 15,682 млрд драмов, а общая стоимость программы составит минимум 17 млрд.