Վախճանվել է Շառլ Ազնավուրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 94 տարեկան հասակում վախճանվել է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, հաղորդում է AFP գործակալությունը:
Շառլ Ազնավուրը (իսկական անունը՝ Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան) ծնվել է 1924թ. մայիսի 22-ին Փարիզում՝ հայ գաղթականներ Միքայել եւ Քնար Ազնավուրյանների ընտանիքում: Մանուկ հասակում տարվել է թատրոնով, իսկ 1940-ականներին Պիեռ Ռոշի հետ հանդես եկել կաբարեում։
Համաշխարհային հռչակ է ձեռք բերել 1956-ին Փարիզի դահլիճներից մեկում հաջող ելույթից հետո։ Նրա հեղինակած երգերը կատարել են Էդիտ Պիաֆը, Լայզա Մինելին, Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը, Խուլիո Իգլեսիասը, Շերը, Ջո Դասենը, Ռեյ Չարլզը եւ այլք։
Հայկական թեման շոշափվում է մի քանի երգերում՝ «Ջան», «Ինքնակենսագրություն», «Քեզ համար, Հայաստան»:
1988թ. սպիտակյան ավերիչ երկրաշարժից հետո հիմնադրել է բարեգործական հիմնադրամ: 1964-ին, 1996-ին եւ 2006-ին համերգներ է տվել Հայաստանում։ Գյումրիում կանգնեցված է Ազնավուրի արձանը, նրա անունով է կոչվում Երեւանի հրապարակներից մեկը։
2009թ. հունիսի 26-ից Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ու այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչն էր, նույն թվականի հունիսի 30-ից՝ Շվեյցարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը:

Charles Aznavour dies aged 94
Charles Aznavour (Shahnour Vaghinag Aznavourian in childhood) was born to Armenian immigrants Misha and Knar Aznavourians on May 22 of 1924, Paris. From early childhood Charles Aznavour was interested in theater and performed in cabarets with Pierre Roche in 1940s.
He achieved fame in 1956 after a successful performance in Paris. Aznavour authored songs, performed by Edith Piaf, Liza Minnelli, Mstislav Rostropovich, Julio Iglesias, Cher, Joe Dassin, Ray Charles and others.
The Armenian motive is present in several songs by the chansonnier: “For you, Armenia”, “Autobiography”.
Charles Aznavour established a charity foundation after the destructive earthquake in Spitak, 1988. He performed concerts in Armenia in 1964, 1996 and 2006. A statue named after him was erected in Gyumri, and there is a square after Charles Aznavour in Yerevan.
Since June 26, 2009 Charles Aznavour was Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations Office and other international organizations in Geneva. Since June 30, 2009 he was Ambassador of Armenia to Switzerland.