Վախճանվել է Շառլ Ազնավուրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 94 տարեկան հասակում վախճանվել է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, հաղորդում է AFP գործակալությունը:
Շառլ Ազնավուրը (իսկական անունը՝ Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան) ծնվել է 1924թ. մայիսի 22-ին Փարիզում՝ հայ գաղթականներ Միքայել եւ Քնար Ազնավուրյանների ընտանիքում: Մանուկ հասակում տարվել է թատրոնով, իսկ 1940-ականներին Պիեռ Ռոշի հետ հանդես եկել կաբարեում։
Համաշխարհային հռչակ է ձեռք բերել 1956-ին Փարիզի դահլիճներից մեկում հաջող ելույթից հետո։ Նրա հեղինակած երգերը կատարել են Էդիտ Պիաֆը, Լայզա Մինելին, Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը, Խուլիո Իգլեսիասը, Շերը, Ջո Դասենը, Ռեյ Չարլզը եւ այլք։
Հայկական թեման շոշափվում է մի քանի երգերում՝ «Ջան», «Ինքնակենսագրություն», «Քեզ համար, Հայաստան»:
1988թ. սպիտակյան ավերիչ երկրաշարժից հետո հիմնադրել է բարեգործական հիմնադրամ: 1964-ին, 1996-ին եւ 2006-ին համերգներ է տվել Հայաստանում։ Գյումրիում կանգնեցված է Ազնավուրի արձանը, նրա անունով է կոչվում Երեւանի հրապարակներից մեկը։
2009թ. հունիսի 26-ից Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ու այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչն էր, նույն թվականի հունիսի 30-ից՝ Շվեյցարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը:

Скончался Шарль Азнавур - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В возрасте 94 лет скончался легендарный шансонье Шарль Азнавур, сообщает агентство AFP.
Шарль Азнавур (настоящее имя Шахнур Вахинак Азнавурян) родился 22 мая 1924г. в Париже в семье армянских эмигрантов Микаеля и Кнар Азнавурянов. С раннего детства увлекался театром, а в 1940-х выступил в кабаре с Пьером Рошем.
Всемирную известность получил после удачного выступления в одном из залов Парижа в 1956 году. Его песни исполняли Эдит Пиаф, Лайза Миннелли, Мстислав  Ростропович, Хулио Иглесиас, Шер, Джо Дассен, Рей Чарльз и др.
После разрушительного землетрясения 1988г. в Спитаке шансонье основал благотворительный фонд. В 1964, 1996 и 2006 годах выступил с концертами в Армении. В Гюмри поставлен памятник Азнавуру, а его именем названа одна из площадей Еревана.
С 26 июня 2009г. был постоянным представителем Армении в офисе ООН и других международных организаций в Женеве. С 30 июня 2009г. являлся послом Армении в Швейцарии.