Փաշինյանի ելույթը Արցախում. 7 դրվագ - Mediamax.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 5-ի երեկոյան ծրագրային ելույթ է ունեցել Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում։ Ներկայացնում ենք հատվածներ վարչապետի ելույթից:
Համահայկական հեղափոխություն
Երբ ասվում է ժողովրդական հեղափոխություն, պետք է հասկանալ համահայկական հեղափոխություն, որովհետեւ ժողովուրդը համայն հայ ժողովուրդն է, ինչպես արձանագրված է Սահմանադրության մեջ դե յուրե եւ ինչպես արձանագրվեց հեղափոխության ժամանակ դե ֆակտո։
Իր հերթին համահայկական հեղափոխություն նշանակում է, որ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլեւ համայն հայության շրջանում, համայն հայության մեջ։
Սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ հեղափոխության արժեքները համահայկական արժեքներ են, եւ այդ արժեքների շարունակական ինստիտուցիոնալ արմատավորումը հայության շրջանում մեզ կրկին դնելու է աշխարհի առաջատար ժողովուրդների շարքում։
Սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել, բայց չի ավարտվել, որովհետեւ արժեքների հաստատումը, ամրագրումը, մարսումը տեւական քաղաքական պրոցես է, որը շարունակվում է եւ դեռ պիտի շարունակվի Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում։
Հատվածականությունը փոխարինել համահայկականությամբ
Համահայկական հեղափոխության ամենաառանցքային արդյունքը պետք է լինի այն, որ մեր իրականության մեջ երկար տարիներ գերիշխած հատվածականությունը պետք է փոխարինվի համահայկականությամբ։ Մենք պետք է հրաժարվենք այն մտածելակերպից, երբ իրար բաժանում ենք ղարաբաղցիների, իջեւանցիների, գյումրեցիների, սփյուռքահայերի։
Սա ամենեւին չի նշանակում, թե մենք պետք է հրաժարվենք մեր ծննդավայրից, նրա նկատմամբ մեր ունեցած զգացմունքներից։ Դա ընդամենը նշանակում է, որ մեզնից յուրաքանչյուրի համար մեր ծագումը պետք է լինի մեզ համայն հայության մաս դարձնող եւ ոչ թե նրանից անջատող, նրանից առանձնացնող գործոն։
Ռազմավարական նպատակադրումներ
Այսօր պատեհ եմ համարում համազգային քննարկման ներկայացնել ռազմավարական նպատակադրումների աշխատանքային տարբերակը՝ խնդիրներ, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է կարողանա լուծել մինչեւ 2050 թվականը.
- Հայաստանի բնակչությունը հասցնել առնվազն 5 միլիոն մարդու։
- Ստեղծել 1 միլիոն 500 հազար աշխատատեղ, լուծել 2.5 միլիոն մարդու զբաղվածության հարցը եւ վերացնել աղքատությունը։
- Հայաստանը դարձնել արդյունաբերական երկիր, 15-ապատկել Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը։
- Ունենալ 10 մլրդ ԱՄՆ դոլար արժեքը գերազանցող առնվազն 5 հայկական տեխնոլոգիական ընկերություն եւ 10 000 աշխատող ստարտափ։
- 7-ապատկել միջին աշխատավարձը։
- Բանակի մարտունակության ցուցանիշով տեղ զբաղեցնել աշխարհի առաջատար երկրների առնվազն առաջին 20-յակում։
- Ունենալ աշխարհի 10 ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություններից մեկը:
- Ապահովել առողջապահական ծառայությունների 100 տոկոսանոց հասանելիություն եւ առողջապահության ֆինանսավորումը 20-ապատկել։
- Կրթությունը դարձնել ազգային ապրելակերպ, կրթության եւ գիտության ֆինանսավորումը 20-ապատկել։
- Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել 15 միլիոնի։
- Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը դարձնել Եվրոպայի եւ կամ աշխարհի առաջնության մեդալակիր, նվաճել 25 օլիմպիական ոսկե մեդալ եւ շախմատի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը։
Հնարավորն ու անհնարը
Իրատեսական ծրագրերը մեզ այլեւս հետաքրքիր չեն։ Այն, ինչ հնարավոր է իրականացնել, մեզ այլեւս հետաքրքիր չէ։ Մեզ հետաքրքիր է այն, ինչի իրականացումը բոլորը համարում են անհնար, որովհետեւ հայ ժողովուրդն անհնարինն իրականացնող ժողովուրդ է։
Եթե 1988 թվականին այս հրապարակում հավաքված մարդիկ մտածեին՝ հնարավո՞ր է արդյոք ազատագրել Արցախը, եթե այսպիսի հարց դնեին, շատերն այն ժամանակ էլ ասում էին՝ այդ ինչի՞ հետեւից եք ընկել, դա հնարավոր չէ, բայց այսօր այստեղ՝ 2019 թվականի օգոստոսի 5-ին, մենք իրար հետ կանգնած ենք Արցախի Վերածննդի հրապարակում եւ արձանագրում ենք, որ այո՜, հայ ժողովուրդը վերածնվել է, եւ հայ ժողովուրդը պետք է հաղթի։
Բացառել բռնությունը
Բռնությունը պետք է բացառվի ներհայկական որեւէ հարցի լուծման գործիքակազմից։ Բոլոր այն ուժերը, անհատները, որ բռնությունը դիտարկում են որպես ներհայկական որեւէ հարցի լուծման միջոց, պետք է մերժվեն եւ հայ ժողովրդի պատմության աղբանոցը նետվեն։ Բռնությունից զերծ հանրության, բռնությունից զերծ ժողովրդի տեսլականը պետք է մեր համազգային միավորման անկյունաքարային դրույթը դառնա։
Ազատամարտի արդյունքների պաշտպանությունը
Արցախի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի նպատակը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանությունը։ Բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի եւ Արցախի կառավարությունների համար ընդունելի համարված որեւէ լուծում կարող է ընդունելի դիտվել միայն Հայաստանում եւ Արցախում ժողովրդական հավանության դեպքում։
Դավադրությունը բացառված է
Անիմաստ է Հայաստանի գործող կառավարությանը կասկածել Արցախի դեմ որեւէ հնարավոր դավադրության մեջ։ Դավադրությունը բացառված է հենց մեր կառավարության ծագումնաբանության բերումով։ Մենք Արցախի հարցի կարգավորման բանակցային սեղանի շուրջ հայտնվել ենք որպես ժողովրդի լեգիտիմ ներկայացուցիչ եւ, հետեւաբար, այդ բանակցային սեղանի շուրջ կարող ենք պաշտպանել միայն ժողովրդի ցանկություններն ու իղձերը, հենվել միայն ժողովրդի ցանկությունների եւ իղձերի վրա, դառնալ ժողովրդի ցանկությունների եւ իղձերի արտահայտողը։

Выступление Пашиняна в Арцахе: 7 фрагментов - Mediamax.am
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вечером 5 августа выступил с программной речью на площади Возрождения в Степанакерте. Представляем отрывки из выступления премьер-министра.
Всеармянская революция
Когда мы говорим «народная революция», мы подразумеваем всеармянскую революцию.
Всеармянская революция означает, что революция произошла не только в Республике Армения, но и среди всего армянства.
Ценности революции – это общеармянские ценности, и продолжительное укоренение этих ценностей среди армянства вновь поставит нас в один ряд с передовыми народами мира.
Заменить раздробленность на панармянство
Самым важным результатом всеармянской революции должна стать замена превалировавшей долгие годы раздробленности на панармянство.
Это вовсе не означает, что мы должны отказаться от места своего рождения, от чувств, которые к нему питаем. Это означает, что наше происхождение должно делать каждого из нас частью всего армянства, а не разделять нас от него.
Стратегические цели
Считаю уместным вынести сегодня на всеобщее обсуждение рабочий вариант стратегических целей: задач, которые Республика Армения должна решить до 2050 года:
- Увеличить численность населения Армении как минимум до 5 миллионов человек.
- Создать 1 миллион 500 тысяч рабочих мест, решить вопрос занятости 2.5 миллионов человек и искоренить бедность.
- Превратить Армению в промышленную страну, обеспечить 15-кратный рост внутреннего валового продукта.
- Иметь 5 армянских технологический компаний, стоимость которых превышает 10 млрд долларов США, и 10 000 работающих стартапов.
- Увеличить в 7 раз среднюю зарплату.
- Занять место как минимум в 20-ке стран, лидирующих по показателю боеспособности армии.
- Иметь одну из 10 самых эффективных разведывательных служб в мире.
- Обеспечить 100 процентную доступность медицинских услуг и в 20 раз увеличить финансирование сферы здравоохранения.
- Сделать образование национальным образом жизни, в 20 раз увеличить финансирование сфер образования и науки.
- Довести показатель посещающих Армению туристов до 15 миллионов.
Возможное и невозможное
Реалистичные планы нас больше не интересуют. То, что возможно осуществить, нам более не интересно. Нас интересует то, реализацию чего все считают невозможным, потому что армянский народ – народ, воплощающий в жизнь невозможное.
Исключить насилие
Насилие должно быть исключено из инструментария решения какого-либо внутриармянского вопроса. Силы и лица, которые рассматривают насилие как способ решения какого-либо внутриармянского вопроса, должны быть отвергнуты и выброшены на свалку истории. Видение ненасильственного общества и ненасильственной нации должно стать ключевым положением нашего национального единства.
Защита итогов освободительной войны
Целью переговорного процесса по карабахскому урегулированию должна быть защита итогов освободительной войны, направленной на самоопределение и безопасность народа Арцаха. Какое-либо решение, принимаемое по итогам переговоров правительством Армении и Арцаха, должно быть принято только в случае его одобрения народами Армении и Арцаха.
Заговор исключен
Бессмысленно подозревать действующее правительство Армении в каком-либо заговоре против Арцаха. Само происхождение нашего правительства исключает заговор. Мы оказались за столом переговоров по урегулированию арцахского вопроса как легитимные представители народа и, следовательно, за этим столом мы можем защищать только желания и стремления народа, опираться только на желания и стремления народа и выражать только желания и стремления народа.