Մեդիամաքս-ը եւ Հայռուսգազարդը ներկայացրել են երկու ֆիլմեր` Իէն Գիլանի մասնակցությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս-ը եւ Հայռուսգազարդն այսօր Երեւանում ներկայացրել են երկու ֆիլմեր` Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանի մասնակցությամբ:
Հայռուսգազարդի հովանավորությամբ թողարկված DVD-սկավառակի վրա ներկայացված են «Deep Puple-ի Իէն Գիլանը պատմում է Շոպենի պատմությունը» լեհական ֆիլմի հայերեն տարբերակը եւ Մեդիամաքս-ի «Տան պատկերները» ֆիլմը, որը պատմում է Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի հոգեւոր կապի մասին:
2011թ. նկարահանված «Deep Puple-ի Իէն Գիլանը պատմում է Շոպենի պատմությունը»  ֆիլմն արդեն արժանացել է չորս միջազգային մրցանակների, այդ թվում` հաղթող է ճանաչվել բրազիլական Ֆլարիանոպոլիսի կինոփառատոնում` «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում:
Ֆիլմը Ֆրեդերիկ Շոպենի փառքի ճանապարհի մասին է: Իէն Գիլանը հրավիրում է ճանապարհորդել Լեհաստանով, որտեղ Շոպենը անց է կացրել իր կյանքի վաղ տարիները:
«Pictures of home» վավերագրական ֆիլմի հիմքում ընկած են «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի շրջանակներում 2009թ. հոկտեմբերին ռոք-աստղերի հայաստանյան այցի եւ Իէն Գիլանի հարցազրույցի տեսագրությունները: Ֆիլմում Գիլանը խոսում է կրոնի, Աստծո, մշակույթի մասին` ներկայացնելով իր փիլիսոփայական խոհերը:
«Pictures of home» ֆիլմի նկարահանումները հովանավորել էր «ՀայՌուսգազարդը», որը նաեւ «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» նախագծի հովանավորն էր:
Սկավառակը նախատեսված չէ վաճառքի համար: Մեդիամաքս-ը եւ Հայռուսգազարդը Հայաստանի բոլոր երաժշտական դպրոցներին անվճար կուղարկեն սկավառակի մեկական օրինակ:
Սկավառակի շնորհանդեսին Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը հայտարարել է, որ մոտ ապագայում կսկսվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի երկար սպասված վերակառուցումը: 2009 թվականին «Հայռուսգազարդի» hովանավորության շնորհիվ Հայաստան այցելած ռոքի աստղերը խոստացել էին օգնել վերակառուցել դպրոցը:

Медиамакс и АрмРосгазпром представили два фильма c участием Иэна Гиллана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Медиамакс и АрмРосгазпром представили сегодня в Ереване два фильма с участием вокалиста группы Deep Purple Иэна Гиллана.
На выпущенном благодаря спонсорской поддержке АрмРосгазпрома DVD-диске представлены армянская версия польского фильма «Иэн Гиллан из Deep Purple рассказывает историю Шопена» и фильм Медиамакс “Pictures of Home”, рассказывающий о духовной связи Иэна Гиллана с Арменией.
Снятый в 2011 году фильм «Иэн Гиллан из Deep Purple рассказывает историю Шопена» уже удостоен 4-х международных наград, в том числе, признан победителем на кинофестивале в бразильском Фларианополисе - в номинации «лучший документальный фильм».
Фильм рассказывает о пути Фредерика Шопена к славе. Иэн Гиллан приглашает к путешествию по дорогам Польши, где Шопен провел ранние годы своей жизни.
В основе фильма “Pictures of home” лежат съемки, сделанные в октябре 2009 года в ходе визита рок-звезд в Армению в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, и интервью с Иэном Гилланом, записанное в марте 2010 года, после благотворительных концертов вокалиста Deep Purple с Филармоническим оркестром Армении. В фильме Гиллан говорит о своем отношении к религии, Богу, культуре и предстает как человек, обладающим глубоким и философским взглядом на вопросы бытия.
Генеральным спонсором фильма “Pictures of home” выступила компания «АрмРосгазпром», которая также спонсировала проект Armenia Grateful 2 Rock.
Диск не предусмотрен для продажи. Медиамакс и АрмРосгазпром бесплатно предоставят копии диска всем музыкальным школам Армении.