Մեդիամաքս-ը եւ Հայռուսգազարդը ներկայացրել են երկու ֆիլմեր` Իէն Գիլանի մասնակցությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս-ը եւ Հայռուսգազարդն այսօր Երեւանում ներկայացրել են երկու ֆիլմեր` Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանի մասնակցությամբ:
Հայռուսգազարդի հովանավորությամբ թողարկված DVD-սկավառակի վրա ներկայացված են «Deep Puple-ի Իէն Գիլանը պատմում է Շոպենի պատմությունը» լեհական ֆիլմի հայերեն տարբերակը եւ Մեդիամաքս-ի «Տան պատկերները» ֆիլմը, որը պատմում է Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի հոգեւոր կապի մասին:
2011թ. նկարահանված «Deep Puple-ի Իէն Գիլանը պատմում է Շոպենի պատմությունը»  ֆիլմն արդեն արժանացել է չորս միջազգային մրցանակների, այդ թվում` հաղթող է ճանաչվել բրազիլական Ֆլարիանոպոլիսի կինոփառատոնում` «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում:
Ֆիլմը Ֆրեդերիկ Շոպենի փառքի ճանապարհի մասին է: Իէն Գիլանը հրավիրում է ճանապարհորդել Լեհաստանով, որտեղ Շոպենը անց է կացրել իր կյանքի վաղ տարիները:
«Pictures of home» վավերագրական ֆիլմի հիմքում ընկած են «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի շրջանակներում 2009թ. հոկտեմբերին ռոք-աստղերի հայաստանյան այցի եւ Իէն Գիլանի հարցազրույցի տեսագրությունները: Ֆիլմում Գիլանը խոսում է կրոնի, Աստծո, մշակույթի մասին` ներկայացնելով իր փիլիսոփայական խոհերը:
«Pictures of home» ֆիլմի նկարահանումները հովանավորել էր «ՀայՌուսգազարդը», որը նաեւ «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» նախագծի հովանավորն էր:
Սկավառակը նախատեսված չէ վաճառքի համար: Մեդիամաքս-ը եւ Հայռուսգազարդը Հայաստանի բոլոր երաժշտական դպրոցներին անվճար կուղարկեն սկավառակի մեկական օրինակ:
Սկավառակի շնորհանդեսին Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը հայտարարել է, որ մոտ ապագայում կսկսվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի երկար սպասված վերակառուցումը: 2009 թվականին «Հայռուսգազարդի» hովանավորության շնորհիվ Հայաստան այցելած ռոքի աստղերը խոստացել էին օգնել վերակառուցել դպրոցը:

Mediamax and ArmRosGazprom present 2 films with participation of Ian Gillan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Mediamax and ArmRosGazprom presented 2 films with participation of lead singer of Deep Purple Ian Gillan in Yerevan today.
The DVD-disc released today with the sponsor support of ArmRosGazprom is the Armenian version of the Polish “Chopin’s Story by Ian Gillan from Deep Purple” film and Mediamax’s “Pictures of Home” film presenting the spiritual bonds of Ian Gillan with Armenia.
“Chopin’s Story by Ian Gillan from Deep Purple” film shot in 2011 already has 4 international awards including award in “Best Documentary” nomination in the film festival in Brazilian Florianopolis city.
The film narrates about Frederic Chopin’s path to glory. Ian Gillan invites us to travel around the roads of Poland where Chopin spent his early childhood.
“Pictures of Home” is based on the filming of the rock star’s visit to Armenia within Armenia Grateful 2 Rock project in October 2009 and Ian Gillan’s interview recorded after the charity concerts of Deep Purple lead singer with the Armenian Philharmonic Orchestra in March 2010. Ian Gillan speaks about his attitude to religion, God, culture and reveals himself as a man having deep and philosophical view on existential matters.
“ArmRosGazprom” which also sponsored Armenia Grateful 2 Rock project was the general sponsor of “Pictures of Home” film.
The disc is not for sale. Mediamax and ArmRosGazprom will hand over the free copies of the DVD to all the music schools of Armenia.