Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին ողջունել են Գյումրիի երաժշտական դպրոցի հիմնարկեքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը եւ կիթառահար Թոնի Այոմին ողջունել են Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցման մեկնարկի մասին լուրը:
Այսօր Գյումրիում տեղի է ունեցել թիվ 6 երաժշտական դպրոցի հիմնարկեքի պաշտոնական արարողությունը:
Մեդիամաքս-ին ուղարկված հաղորդագրության մեջ Իէն Գիլանը նշել է, որ իր համար «մեծ պատիվ է այդ նախագծի մի փոքր մասը լինել»:
«Ես գիտեմ, թե ինչ հսկայական աշխատանք եք դուք եւ շատերը կատարել, որպեսզի սա իրականություն դառնա: Եվ ահա մենք տեսնում ենք, որ աշխատանքը սկսված է, երաժշտության վերածննդի համար հիմք է դրվում:
Ես արդեն լսում եմ դաշնամուրի ստեղների եւ ջութակի լարերի հնչյունները, կիթառի եւ հարվածային գործիքների ձայները, գործիքներին տիրապետելու փորձեր անող աշակերտների սրտի դողը եւ հիասթափության արցունքները», - նշել է Իէն Գիլանը:
Իր ուղերձում Թոնի Այոմին «հրաշալի» է անվանել դպրոցի կառուցման մեկնարկի մասին լուրը:
«2009 թվականին Հայաստան այցը անմոռանալի հետք է թողել իմ հիշողության մեջ: Ձեր ջերմությունը եւ հյուրընկալությունը անհնար է մոռանալ: Հուսով եմ, որ նոր դպրոցը շատ երեխաներին կոգեշնչի երաժշտությամբ զբաղվել, ընդ որում ոչ միայն ամենատաղանդավորներին: Հիմա ես զբաղված եմ Black Sabbath-ի նոր ալբոմի ձայնագրությամբ, սակայն հուսով եմ ներկա գտնվել դպրոցի բացման արարողությունը», - ասել է Թոնի Այոմին:

Ian Gillan and Tony Iommi welcome the start of the Gyumri music school construction - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Deep Purple lead singer Ian Gillan and Black Sabbath guitarist Tony Iommi welcomed the news on the start of Gyumri N6 music school construction.
Ian Gillan noted in his message sent to Mediamax that he is "personally honored and humbled to be a small part of this project".
"I know how much hard work you and many others have put into making it happen. And here we are - the work has begun, the foundations are being laid for the re-birth of music after a generation has passed in silence since the devastation of the earthquake in 1988. Already I can hear the tinkling of piano keys, the scraping of violin bows, strumming of guitars, beating of drums, aching of hearts and tears of frustration as students attempt to master their craft in order to eventually be able to express their art when music becomes a friend for life. Have a wonderful happy day and just try to imagine what fruit this tree will bear in the future", noted Ian Gillan.
In his message, Tony Iommi called the news on starting the construction of the school "wonderful".
"What wonderful news that the school is finally being built. My trip over has left an indelible memory, the warmth of your welcome and hospitality will not be forgotten. I hope the new school will inspire a great number of children to learn to play a musical instrument, not just the most gifted but those for whom music can be a therapy. I'm very busy recording a new Black Sabbath record so can't be with you, but I hope to pay a visit when the school is finished", said Tony Iommi.